Jedna z nejčastějších příčin úmrtí ve světě po srdečních a nádorových onemocněních zaujímá celosvětově cévní mozková příhoda (odborně – iktus, lidově – mrtvice). Jde o velmi nebezpečný akutní stav, který vyžaduje co nejrychleji neodkladnou lékařskou péči.
Cévní mozková příhoda se dle mechanismu vzniku dělí na ischemickou (nedokrvení mozku), nebo hemoragickou (krvácení do mozku) mozkovou příhodu. Ischemická mozková příhoda vzniká nejčastěji ucpáním mozkové tepny, které zapříčiní snížené, nebo úplné zastavení přítoku krve do mozku. Nejčastější příčina ucpání cévy je krevní sraženina, která vzniká na podkladě aterosklerózy v místě cévy (trombóza), nebo může být zanesena z jiné části cévního systému (embolie), většinou z cév dolních končetin, nebo ze srdce. Jednou z nejčastějších tepen mozku, kterou sraženina zneprůchodní je a. cerebri media, kdy následkem dochází k poruše hybnosti, snížení citlivosti, poruše řeči a poruše poznávání osob, věcí. Hemoragická mozková příhoda vzniká nejčastěji v důsledku oslabení a následným prasknutí mozkové tepny, to má za následek krvácení do mozku, nebo krvácení mezi mozkové obaly. Jedna z příčin je vysoký krevní tlak, který působí na stěnu cévy, a tím ji oslabuje a následně vzniká výduť (aneurysma). Mezi další rizikový faktor aneurysmatu patří kouření a stres.
Krvácení do mozku vzniká i při poranění hlavy. Poznat příznaky cévní mozkové příhody by neměl být velký problém, vzhledem ke všude probíhající osvětě první pomoci. Jedna z mimotechnických pomůcek je tzv. „FAST“ algoritmus, který se aktivně rozšiřuje mezi laickou veřejnost. Jsou to čtyři písmena, dle kterých můžeme „diagnostikovat“ cévní mozkovou příhodu:
F – (face) – na obličeji postiženého pozorujeme, zda nemá povislý ústní koutek,
– dále má postižený problém s vyceněním zubů a zapískáním,
– má silnou bolest hlavy,
– je dezorientovaný,
– může mít dvojité vidění,
– nauzea,
– zvracení.
A – (arm) – požádáme postiženého, aby předpažil paže, a po dobu 10 sekund by nemělo dojít k jejich poklesu,
– může se objevit pomalý rozvoj hemiparézy (částečné ochrnutí) anebo hemiplegie (úplná ztráta hybnosti).
S – (speech) – postižený špatně vyslovuje.
T – (time) – pacienti z některým z těchto příznaků by měli být co nejdříve dopraveni na odborné zdravotnické pracoviště.
Většina postižených, u kterých se projevují symptomy cévní mozkové příhody se bojí zavolat „zdravotní záchrannou službu“, nebo nechtějí otravovat své „rodinné příslušníky“. Je třeba si uvědomit, že zde každá minuta prodlení může hrát velkou roli, a rozhoduje o dalším postupu léčení ve zdravotnických zařízeních.
Šulej Jan, referent V – vzdělávání VVaT, o. z. HBZS Ostrava
Zdroj: https://www.hzip.cz Foto: Depositphotos