V roce 1989 byla ukončena těžba na Dole Fučík závod 3 Ludvík v Ostravě Radvanicích a osazenstvo přešlo na Důl Fučík závod 1 – Pokrok a odtud pokračovalo v dobývání zbytků zásob, včetně ochranných pilířů centrálně umístěných jam Dolu Ludvík, kam bylo převáženo důlním vláčkem podzemím ze závodu 1. V důsledku dobývání ochranných pilířů došlo k poklesu povrchu o 5,8 m a přesto se podařilo jámy udržet sjízdné. Na tom měli nemalý podíl i záchranáři tohoto závodu při dotěsňování jámových prstenců, aby nedošlo k větrnímu zkratu čerstvých a výdušných větrů, což by způsobilo zaplynování pracovišť napojených na tyto jámy. Za tento úspěch byli pracovníci Ludvíku oceněni Zlatým kahanem ministra hornictví, nejvyšším vyznamenáním v té době.
Setkání záchranářů a kamarádů se konalo v hotelu Taurus v Radvanicích v neděli 11. srpna 2013. Toto datum nebylo vybráno náhodně. Setkání bylo příležitostí ke vzpomínce na tragickou událost, která se stala 11. srpna 1985 na Dole 1. máj, závod Barbora v Karviné. Při výjezdu pohotovosti, ve které byla četa z Ludvíku ve složení četař Štefan Gerboc, revírník Roman Wenzl, havíř z příprav Jozef Békéš, prorážkový havíř Milan Vařecha a Ing. Petr Chrástecký, který byl v pohotovosti poprvé, došlo k výbuchu a tlaková vlna usmrtila průvodce výjezdových čet Stanislava Dronga a velitele oddílu z HBZS Jiřího Vaňka. Ludvíkovci měli štěstí a všichni přežili jen s odřeninami a zlomeninami.
Setkání bylo zahájeno hornickou hymnou a minutou ticha za zemřelé kamarády. Mezi hosty patřili europoslanec Vojtěch Mynář, předseda koordinačního výboru horníků OKD Karel Bajtek, bývalý ředitel podniku Fučík Ing. Pavel Mitka, Dr. Vilém Golas, bývalý velitel ZBZS na závodě 1 Ing. Bořivoj Mrázek a v neposlední řadě technik HBZS Ing. Ladislav Békeš a vedoucí útvaru výchovy a výcviku HBZS Václav Smička.
Potěšitelné bylo, že všichni hosté byli buď vyučenci na Ludvíku včetně europoslance, nebo zde pracovali a setkali se se svými spolupracovníky po více než dvaceti letech.
Dále byly předány odměny členům čety, co přežili výbuch a záchranáři, mechanikovi Františku Havlasovi, který při své první ostré akci zachránil své druhy z čety před přehřátím. Jako jediný z čety neomdlel a přivolal pomoc. Četa závodu Fučík 1 pod vedením četaře Aloise Pazdery po otevření poklopu nejprve poskytla pomoc jemu a s nasazenými dýchacími přístroji dostala do bezpečí ostatní záchranáře: směnmistra Josefa Pištěka, vedoucího strojního revíru Pavla Koňaře, člena stálé hlídky Františka Zemánka a jako posledního četaře a velitele ZBZS Emila Běgoně. Všichni byli následně ošetřeni lékařem MUDr. Blažkem a ochlazováni vodou.
Velký úspěch sklidila s harmonikou manželka velitele ZBZS z Fučíku 1 paní Naďa Mrázková, která na počest záchranářů složila záchranářskou hymnu a starala se o dobrou náladu po celou dobu setkání, které se protáhlo až do večerních hodin. Na jeho závěr si účastníci slíbili, že nebylo poslední a že se opět za rok sejdou.
Lumír Kravčík says
Všechny Vás zdravím a rád bych se s Vámi setkal. Mnohdy jsme dělali spolu. 🙂
Václav Smička says
Příští setkání záchranářů Dolu Fučík se koná v pátek 24.dubna 2015 v restauraci Morkoš blízko Fučík záv. 1. Přijď.