Již mnohokrát bylo psáno o použití mobilní řezací soupravy pro řezání plamenem v dole. Mobilní řezací souprava byla zavedena do vybavení vozidel výjezdových jednotek stálé pohotovosti HBZS Ostrava dne 1. 1. 2004. Od svého zavedení do „záchranářské služby“ již pomohla vyřešit nejeden nelehký úkol.
V únoru 2007 byl pomocí mobilní řezací soupravy a zvedacích vaků Zumro vyproštěn pracovník porubu na Dole ČSA, kdy z důvodu nebezpečí z prodlení a také z důvodů nestability prostoru, v němž se postižený nacházel, nebylo možno použít jakékoliv vibrační nástroje. Tento úspěšný zásah s použitím mobilní řezací soupravy, je asi nejznámější a nejhmatatelnější důkaz o potřebnosti podobného zařízení. Následně byla mobilní řezací souprava využívána tam, kde běžnými pracovními postupy by byla práce náročná, zdlouhavá, ne-li nemožná, např. při demontážích důlní výztuže.
Základní technický popis řezací soupravy (Obr. 1):
- Tlaková láhev Propan-Butan s příslušenstvím = 1 ks
- Tlaková kyslíková láhev s příslušenstvím = 2 ks
- Speciální hořák s hadicemi = 1 ks
- Tloušťka dělených ocelových materiálů: 3 – 100 mm.
V lednu letošního roku probíhala v ochranném jámovém ohradníku na Důlním závodě 1, lokalitě Karviná, větrní oblasti ČSA další, ne však poslední, složitá operace spočívající v přecházení zlikvidované jámy Doubrava II stěnovým porubem č. 22 3950. Jelikož jáma DO II nebyla při své likvidaci v roce 2007 odstrojena (průvodnice, ocelové rozpony, potrubí, lezní oddělení atd.), bylo nutno provádět likvidaci této výstroje při provozu porubu za přísných bezpečnostních opatření (Obr. 2). Protože byla jáma před svou likvidací také vybavena po jednom potrubním řádu Js 500 a DN 200, po dvou tazích potrubí DN 150 a DN 50 a každé z těchto potrubí mohlo být vyplněno nebezpečnou koncentrací CH4, stanovil závodní dolu svým příkazem bezpečnostní opatření tak, aby práce ctily podmínky a splňovaly bezpečnostními předpisy pro práci s otevřeným ohněm v okolí. Řídícím aktem bylo mimo jiné nařízeno provádět práce profesními zaměstnanci HBZS Ostrava, pomocí mobilní řezací soupravy.
Během 4 dnů prací s otevřeným ohněm v porubu, bylo odpracováno celkem 7 prodloužených směn zaměstnanci HBZS Ostrava (Obr. 3).
Mobilní řezací souprava se stala nedílnou součástí vybavení HBZS Ostrava a to nejen při řešení situací, jakou bylo procházení jámového stvolu neodstrojené zlikvidované jámy DO II, ale i v případech závažných nehod, při vyprošťování postižených tam, kde z bezpečnostních důvodů nelze použít klasické hornické nářadí, vibrační stroje a zařízení. Zařízení již nyní svou úspěšnou a prospěšnou misi plně splnilo.