Ochrana dýchacích orgánů, komunikace v zásahu báňských záchranářů, zhoršené mikroklimatické podmínky. To byly tři nosná témata I. ročníku mezinárodního Workshopu báňské záchranné služby, který 25. 10. 2012 uspořádala v Polsku CSRG Bytom (centrální báňská záchranná stanice). Pod patronací předsedy Vyššího báňského úřadu a předsedů představenstev polských uhelných společností řešilo 120 specialistů z Polska, České republiky, Ruska, Ukrajiny, Kazachstánu, Anglie a Německa aktuální problémy báňských záchranářů. OKD, HBZS, a.s. reprezentovali na této významné akci hlavní mechanik Bc. Jaroslav Provázek a vedoucí útvaru taktiky a výcviku Václav Smička.
„Základem úspěšného zdolávání následků důlních nehod vždy bylo, je a bude dokonalé spojení záchranářských jednotek s velitelským stanovištěm. Informace, které nelze získat z místa nehody a které jsou dosažitelné pouze na stanovišti řízení zdolávání havárie, bývají mnohdy základním předpokladem pro záchranu postižených a zejména slouží pro bezpečnost zasahujících záchranářských jednotek“. To jsou slova hlavního mechanika naší HBZS, která přednesl při závěrečných komentářích zástupců zúčastněných zemí. Jak potvrdili všichni účastnění, spolupráce a především výměna zkušeností báňských záchranářů může ulehčit a zefektivnit, náročnou práci báňských záchranářů v zásahu.
Z celkem 16 příspěvků bych vyzdvihl práci řešitelského týmu na projektu komunikace záchranářů, jež přednesl David Brenkley z Mines Rescue Service Limited z Masfieldu v Anglii. Velmi nás zaujal prototyp bezdrátové radiostanice, jež představil Ing. Dmitry V. Fedosov PhD z výzkumného institutu v Omsku. Zhodnocení tepelné zátěže báňských záchranářů v zásahu přednesla Dr. Joanna Bugajska z Centrálního institutu ochrany práce (CIOP-Polsko), kde se mimo jiné pokusila rozebrat akci, kdy při záchraně horníků po zapálení metanu na Dole Krupiňski zahynuli dva polští báňští záchranáři a jeden horník. Jak na závěr řekl předseda představenstva a ředitel CSRG Bytom Dr. Ing. Andrzej Chlopek, zkušenosti získané z podobných setkání záchranářů a pracovníků vědy a výzkumu jsou neocenitelné a především slouží ke zvýšení bezpečnosti práce báňských záchranářů.
Součástí Workshopu byla i prezentace polské záchranářské techniky. Zaujal nás návrh bezpečného uzavírání záchranářského průlezu a v neposlední řadě i vaky pro rychlou izolaci důlních chodeb až do průřezu 18m2.
Text Bc. Jaroslav Provázek
Foto Václav Smička