Organizací podzimního zasedání Štábu, které se uskutečnilo ve dnech 8. – 9. listopadu v Heřmanicích v Podještědí, byla pověřená ZBZS Hamr na Jezeře. Jednání zahájil a řídil předseda Štábu Ing. Martin Štemberka. V úvodu ředitel odštěpného závodu Těžba a úprava uranu, DIAMO s. p., Ing. Tomáš Rychtařík informoval účastníky o historii chemické těžby uranu v oblasti Stráže pod Ralskem a způsobu provádění sanace horninového prostředí po chemické těžbě vyváděním zbytkových technologických roztoků na povrch, jejich dekontaminací v povrchových sanačních technologiích a přepracováním vyvedené kontaminace do průmyslově využitelné nebo ekologicky uložitelné podoby. Sanace by měla být prováděná do roku 2037 a do roku 2042 by měla být zlikvidována odkaliště. Zajímavá byla také jeho informace o provozování Mezinárodního školicího střediska, které se zaměřuje na profesní trénink ve všech oblastech produkce uranu, od průzkumu ložisek, těžby různými dobývacími metodami přes úpravu uranových rud, ochranu životního prostředí a zdraví pracovníků, až po zahlazování následků po těžbách.
Předseda Štábu informoval o změně ve vedení HBZS Praha. Do jejího čela byl jako ředitel jmenován Ing. Vít Svatý. Při kontrole stanovených úkolů bylo konstatováno, že se dosud nepodařilo s ministerstvem zdravotnictví definitivně dořešit otázku rozsahu použití oživovacího přístroje báňskými záchranáři. Nadále tedy platí, že v oživovacích přístrojích smí být používán pouze medicinální kyslík a báňský záchranář není oprávněn provádět intubaci postiženého. Ostatní úkoly byly splněny beze zbytku.
Ředitelé HBZS Ostrava, Most, Praha, Hodonín a velitelé ZBZS Hamr, Dolní Rožinka a Odolov informovali o počtech výjezdů, havarijních a nehavarijních zásazích a mimořádných událostech v obvodech své působnosti, které byly následně prodiskutovány. Ing. Vrubel, vedoucí ZBZS Hamr, prezentoval záchranářské zásahy v chemickém prostředí odštěpného závodu TÚU.
Členové Štábu předložili doplňující návrhy na novelu vyhlášky č. 447/2001 Sb., o báňské záchranné službě. Všechny návrhy byly v rámci jednání podrobně projednány a výsledné znění změn bude zapracováno do připravované novely.
V průběhu dalšího jednání bylo řešeno dodávání příspěvků na zveřejnění v listovce Záchranář. Na webové stránce zachranar.cz jsou publikovány všechny dosud vydané listovky od roku 1964 včetně přehledného obsahu jednotlivých čísel, členěných podle druhu nehod a témat. Odsouhlaseny byly návrhy ředitelů HBZS na udělení Záchranářských záslužných křížů.
Bc. Provázek z HBZS Ostrava informoval o konání mezinárodního Workshopu v Polsku na CSRG v Bytomi dne 25. října 2012. Jeho hlavní témata byla zaměřena na vývoj dýchacích přístrojů, komunikaci v podzemí a vliv mikroklimatu na organismus. Ing. Fibinger z HBZS Hodonín připomenul přípravu na výročí 100 let od počátků vrtání na naftu na jižní Moravě a akce, které v této souvislosti budou organizovány. Např. cvičení záchranářů – likvidace mimořádné události na vrtu. Na závěr jednání prvního dne prezentovali zástupci firmy MSA Safety použití vzduchového dýchacího přístroje v kombinaci s osobním ochranným prostředkem proti pádu.
Druhý den jednání se uskutečnila exkurse do odštěpného závodu TÚU – provoz neutralizační a dekontaminační stanice matečních louhů, která tématicky navazovala na přednášku Ing. Vrubla z minulého dne. Členové Štábu BZS byli při ní seznámeni se způsoby záchranářského zásahu v chemickém prostředí.
Organizací příštího jednání Štábu BZS ČR je pověřená HBZS Ostrava.