Jarní zasedání Štábu báňské záchranné služby se uskutečnilo ve dnech 24.- 25.května v Mostě a jeho jednání řídil tajemník Štábu Ing. Hykel. Účastníky jednání uvítal Ing. Antonín Dymák, zástupce závodního lomu Litvínovské uhelné společnosti a. s. Informoval o vzniku společnosti jako jedné ze dvou nástupnických společností Mostecké uhelné společnosti, o současném stavu těžebních aktivit a výhledu do budoucna s ohledem na omezování výroby v důsledku přibližování se limitním hranicím, stanovenými vládou ČR.
Při kontrole úkolů bylo konstatováno jejich splnění kromě bodu získání stanoviska Ministerstva zdravotnictví ve věci užívání oživovacích přístrojů. V další části podali ředitelé Hlavních báňských záchranných stanic a vedoucí ZBZS Hamr, Dolní Rožínka a Odolov informace o havarijních a nehavarijních zásazích v obvodech působnosti, které byly následně prodiskutovány.
O účasti záchranářů HBZS Ostrava na mezinárodním cvičení záchranářů na rudném dole Erzberg v Rakousku referoval hlavní mechanik HBZS Ostrava Bc. Provázek. Ředitel HBZS Ostrava Ing. Kasper seznámil účastníky zasedání s konceptem zajištění dostatečného počtu záchranářů pro likvidaci nehody velkého rozsahu v podmínkách útlumu těžby černého uhlí Německu ve společnosti RAG – Deutsche Steinkohle, po roce 2015, kdy budou těžit jen dva doly.
Ing. Hykel předložil první návrh novely vyhlášky č. 447/2001 Sb. o BZS, který vychází z připomínek jednotlivých HBZS zaslaných v r. 2011. Novela vyhlášky není doposud zařazena do plánu legislativních úkolů ČBÚ. Druhý návrh novely bude prodiskutován na příštím zasedání.
Ing. Mžyk, ředitel I. odboru ČBÚ informoval o pracích na novele vyhlášky 298/2005 Sb., o požadavcích na odbornou způsobilost při hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem. Vyhláška byla odeslána k notifikaci do Bruselu. Je předpoklad, že bude do konce roku 2012 vydána. V rámci této vyhlášky byla již provedena novelizace dvou ustanovení vyhlášky č. 447/2001 Sb, a to vypuštění požadavku na dvouletou odbornou praxi a z toho nejméně na 1 rok praxe při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem pro nového záchranáře a upřesnění požadovaného typu vzdělání pro ředitele HBZS resp. vedoucího ZBZS.
Bc. Provázek informoval o technických datech a předvedl funkci termokamery Dräger UCF 9000. Jedná se o termokameru nové generace s tzv. černou skříňkou, video-archivem všech prováděných operací a měření ve smyčce a´120 min., funkcí „zmraženého obrazu“, termal-scan a vyhledávání osob.
Ing.Fibinger z HBZS Hodonín hovořil o problémech přesčasové práce u báňských záchranářů.
Bc. Hrbáč zástupce firmy MSA Auer prezentoval vzduchový dýchací přístroj Air MaXX SL a telemetrický systém pro dýchací přístroje. Zástupce firmy Mediprax Dalibor Tekiela předvedl oživovací přístroj Resuscitátor FR 300/B.
Další zasedání Štábu BZS se uskuteční na podzim na ZBZS Hamr.