Při příležitosti sto let existence Hlavní báňské záchranné stanice (HGRW) v Clausthal Zellerfeldu se ve dnech 25. a 26. května 2011 uskutečnila mezinárodní odborná konference na které se zúčastnilo více než sto delegátů zastupujících báňské záchranné stanice z Chile, Kanady, Německa, Polska, Rakouska, Rumunska, Turecka, firmy vyrábějící dýchací a záchranářskou techniku, vysoké školy, báňské úřady, ke které byly pozvány z České republiky HBZS Most a HBZS Ostrava.
Po slavnostním zahájení v aule Technické univerzity v Clausthal Zellerfeldu vystoupil s první přednáškou sekretář International Mines Rescue Body Alex Gryska, který prezentoval vývoj a aktivity tohoto dobrovolného sdružení báňských záchranných služeb od jeho založení v roce 2001 v Polsku. Ocenil zejména význam setkávání a výměny zkušeností při příležitosti konferencí, které jsou organizovány každé dva roky. Letošní v pořadí již pátá se bude konat v Pekingu od 22. do 26. října.
Fidel Baéz ze společnosti Codelco, vedoucí záchranné akce na vyproštění 33 horníků uzavřených v minulém roce 69 dnů v rudném dole San Jose v Chile referoval o průběhu záchranných prací. Záchranná nádoba Fénix, použitá pro vyproštění, vyrobená podle vzoru Dahlbusch-Bombe byla vystavená v Hornickém muzeu v Bochumi.
Báňskou záchrannou službu v Rakousku představil Thomas Spörker ze spolkového ministerstva hospodářství. V poslední přednášce prvního dne konference ředitel HBZS Most Josef Trykar informoval o vybavení, organizaci a aktivitách báňské záchranné služby při dobývání hnědého uhlí. Pro posluchače byly zvláště zajímavé zásahy při přecházení povrchového lomu přes stará důlní díla.
Večer se konal slavnostní akt v sále restaurace Glückauf v Clausthal Zellerfeldu. Po uvítacím proslovu zástupce vedení zákonné úrazové pojišťovny zaměstnanců při těžbě surovin a v chemickém průmyslu BG RCI připomenul Stefan Dräger, předseda představenstva společnosti Drägerwerk AG &Co. KGaA, Lübeck, vývoj a využití dýchacích přístrojů jako základ pro organizovanou báňskou záchrannou službu.
V další části slavnostního večera byli za dlouholetou práci pro rozvoj báňské záchranné služby a za přínos k mezinárodní spolupráci báňských záchranných služeb vyznamenání nejvyšším německých záchranářským vyznamenáním Zlatou záchranářskou jehlou Andreas Straub, vedoucí prodeje Dräger Safety, Alfred Maier, vedoucí sekce hornictví a energetiky na rakouském spolkovém ministerstvu hospodářství a Václav Smička z HBZS Ostrava.
V úvodní přednášce druhého dne konference prezentoval Václav Smička z HBZS Ostrava hornictví v České republice, vybavení HBZS Ostrava a její dlouholetou mezinárodní spolupráci, která byla zahájená bývalým ředitelem ing. Lubomírem Hájkem.
Michael Kooij zástupce společnosti Steamexfire z Holandska představil generátory inertního plynu, které jsou používány pro likvidaci požárů v podzemí. Firma nabízí různé možnosti od prodeje, přes pronájem až po nasazení na žádost do 24 hodin. Mají také podepsané joint venture s CSRG Bytom, která má s využitím generátorů intertního plynu velké zkušenosti.
Dietmar Diercks informoval o konceptech úniku s využitím útěkových komor, které vyrábí firma Dräger.
Wolfgang Roehl vedoucí kompetenčního centra Ústředního báňského záchranářství zákonné úrazové pojišťovny BG RCI v závěrečním slově ocenil vysokou úroveň všech přednášek a poděkoval za účast na konferenci.
Dnes tvoří HGRW Claushal Zellerfeld spolu s HGRW Lipsko a HGRW Hohenpeißenberg „Ústřední báňské záchranářství“, které je organizačně začleněno do zákonné úrazové pojišťovny zaměstnanců těžby surovin a chemického průmyslu BGRCI s 1,3 mil. pojištěnců ze 35 000 podniků a je jedním ze sedmi kompetenčních center oblasti prevence. Poskytuje podnikům, které podléhají dozoru státní báňské správy služby báňského záchranářství, krizového managementu, protiplynové ochrany, ochrany dýchání, sebezáchranných přístrojů, konceptů úniku a práce ve výškách. HGRW Clausthal Zellerfeld má obvod působnosti ve spolkových zemích Dolní Sasko, Hesensko, Schleswig-Holstein, Hamburg, Brémy a Berlín. V roce 2009 byla uzavřená mezi tenkrát ještě zákonnou úrazovou pojišťovnou zaměstnanců v hornictví a kamenolomech (BGB fúze s chemickým průmyslem od 1. ledna 2010 BGRCI) a společností Ruhrkohle Aktiengesellschaft, která těží černé uhlí v Severním Porýní Vestfálsku, Sársku a Porýní Falcku, kooperační smlouva s cílem úzké spolupráce mezi Hlavní báňskou záchrannou stanicí (HGRW) Herne a Ústředním báňským záchranářstvím hornické úrazové pojišťovny BGB.
V roce 2010 bylo v obvodech působnosti Ústředního báňského záchranářství společnosti BG RCI celkem 26 báňských záchranných sborů a 33 sborů protiplynové služby. Bylo zorganizováno 264 školení a kurzů s účastí celkem 3 783 osob. Na webové stránce http://www.atemschutzzentrum.net je pravidelně aktualizovaný soupis dosažitelného technického vybavení potřebného pro záchrannou akci, včetně firem, které jsou schopny provádět např. záchranné vrty, telefonních čísel, kontaktních osob, postupů při vyžádání pomoci. Ústřední báňské záchranářství se podílelo spolu s HGRW Herne a rakouskou HBZS na dalším vývoji programu pro krizový management od firmy Ruatti. Na 32 zásazích báňských záchranných sborů se podílelo 305 záchranářů. Jednalo se o zásahy na uchování věcných hodnot na odstranění následků průtrží CO2, hašení požáru vozidla, provádění prací v prostorech ohrožených zaplynováním. Byly prováděny pravidelné kontroly a předepsané zkoušky sebezáchranných přístrojů. V obvodech působnosti je v používání 4 944 filtračních a 12 221 kyslíkových sebezáchranných přístrojů. V průběhu roku 2010 došlo ve dvou firmách průmyslu těžby ropy a zemního plynu k použití 15 kyslíkových a 276 filtračních sebezáchranných přístrojů. V jednom případě se jednalo o planý poplach a ve druhém o únik H2S v důsledku netěsnosti. Při použití sebezáchranných přístrojů nedošlo k mimořádným událostem.