Podzimní zasedání štábu BZS se uskutečnilo ve dnech 25. a 26. listopadu 2010 v Dolní Rožínce za účasti ředitele 1. odboru ČBÚ ing. Radima Mžyka. Po zahájení předsedou Štábu ing. Hykelem bylo konstatováno, že byly splněné úkoly z minulého jednání, kromě bodu týkajícího se použití oživovacích přístrojů báňskými záchranáři. V této záležitosti pokračuje řešení mezi ČBÚ a ministerstvem zdravotnictví.
[singlepic id=23 w=320 h=240 float=center]
Pohled na účastníky jednání
V další části informovali vedoucí báňských záchranných stanic o mimořádných událostech ve svých obvodech působnosti a vybavení dýchací technikou. Co se týká pracovních dýchacích přístrojů, tak probíhá postupný přechod na jiné typy dýchacích přístrojů v důsledku skončení životnosti osvědčeného typu Dräger BG 174. V používání je v současné době stále ještě 397 ks BG 174 a do konce roku 2013 budou plně nahrazeny novým typem regeneračního přístroje BG 4 a vzduchovými přístroji, které budou používány převážně pro plánované nehavarijní zásahy. Dosud je nově nakoupeno 105 ks BG 4 a 40 ks vzduchových přístrojů typu PS 7000 od firmy Dräger. Postupně probíhá také obměna sebezáchranných přístrojů. Typ ŠSS 1 PV dodávaný firmou Energomašimex je nahrazován typem OXY K 50 S od firmy Dräger. V obvodu působnosti HBZS Praha je u firem, které provádějí činnost hornickým způsobem v podzemí, nasazeno 635 ks filtračních přístrojů typu 65-2-BL od firmy AUER. Následně proběhla výměna zkušeností s dosavadním nasazením a údržbou dýchacích přístrojů BG 4, zejména co se týká baterií používaných v bodyguardech, plnění pohlcovačů natronovým vápnem používaných při cvičení a diskutovaly se možnosti využívání vzduchových dýchacích přístrojů.
Účastníci jednání byli informováni o zájmu vedoucích představitelů rakouské a německé báňské záchranné služby o rozšíření spolupráce a navázání kontaktů s HBZS Hodonín, HBZS Most a ZBZS Hamr a o účasti jedné čety HBZS Ostrava na společném cvičení rakouských záchranných služeb v květnu 2011 na wolframovém dole v Mittersilu.
Ředitel odštěpného závodu Geam Dolní Rožínka Ing. Koscielniak seznámil účastníky jednání se současnou situací v těžbě uranu, se zahlazováním následků důlní činnosti a se stavem příprav na vybudování podzemního zásobníku zemního plynu na lokalitě Rožná. Na základě smlouvy podepsané s GSCeP, a.s., DIAMO, s.p. a METROSTAV, a.s. by měly být do konce roku 2012 ukončeny geologicko-průzkumné práce a při splnění předpokladů by měla být od 1. ledna 2013 zahájena výstavba.
Vedoucí mechanik ZBZS Odolov Petr Stolina informoval o systému evidence a kontrol opuštěných důlních děl v podmínkách státního podniku. Prezentoval program MISYS – Geografický Informační Systém a jeho využití k evidenci důlních děl, včetně mapových podkladů. V databázi jsou informace o opuštěných důlních dílech, ropoplynových sondách a podzemních objektech, v návaznosti na požadavky vyhlášek Českého báňského úřadu č. 52/1997 a 49/2008.
[singlepic id=24 w=320 h=240 float=center]
Ing. Hykel předal členovi Štábu BZS Ing. Milanu Filipovi hlavnímu mechanikovi ZBZS Hamr děkovný dopis předsedy ČBÚ Ing. Pěgřímka a poděkoval mu za vykonanou práci při příležitosti jeho odchodu do důchoduV další části programu jednání předvedl hlavní mechanik HBZS Ostrava Jaroslav Provázek termokameru UCF 3 200, která je nová ve vybavení HBZS Ostrava. Zástupci firmy Dräger seznámili s novými produkty uváděnými na trh. S přilbou HPS 3100, termokamerami nové generace řady UCF 6000, 7000, 9000, přístroji na měření plynů X am 5000, X am 5600 a profesionálním mobilním řešením sledování oblastí X – zone 5000. Upozornili, že v roce 2011 končí výroba náhradních dílů pro zkoušečku RZ 25. Firma AUER předvedla sestavu dýchacího vzduchového hadicového přístroje, který umožňuje dlouhodobou práci v zamořeném ovzduší a mobilní zkoušečku tlakových lahví „Aqua Pressure mini“. K provádění vodní tlakové zkoušky s tímto zařízením stačí mít k dispozici stlačený vzduch o přetlaku 1 MPa.
Zástupce firmy MEDIPRAX Ing. Vratislavský prezentoval oživovací přístroj SABRE od výrobce GCE Group. Přístroj je antistatický a je ho možno použít do výbušného prostředí. Dále předvedl defibrilátor Meducore Easy, který dává pokyny k obsluze přístroje krok za krokem. Systém navádění při kardiopulmonální resuscitaci KPR zaručuje správnou frekvenci stlačování hrudníku a ideální poměr kompresí hrudníku. Přístroj provádí každodenní test připravenosti.
Na závěr zhodnotil předseda Štábu Ing. Hykel jednání jako operativní a byly stanoveny úkoly a termíny jejich plnění s tím, že příští zasedání Štábu se bude konat na jaře na HBZS v Hodoníně.