Kromě výjezdové zásahové činnosti ve druhém čtvrtletí stálý záchranářský sbor pokračoval dle technického plánu likvidace na výstavbě uzavíracích hrází na lokalitě DARKOV a na lokalitě ČSA.
Ve 2. čtvrtletí roku 2024 k udržování odborné způsobilosti báňských záchranářů probíhalo cvičení dle schváleného projektu vypracované oddělením VVaT v cvičné štole Staříč.
S nařízením náměstka – hlavního inženýra HBZS Ostrava byli vyrozuměni všichni závodní dolu o povinnosti účastí všech báňských záchranářů bez výjimky na tomto cvičení. Cvičná štola v Staříči je určena pro výcvik báňských záchranářů a pro veřejnost v rámci prohlídky důlního prostředí. Od září loňského roku, toto jedinečné důlní dílo vybudované v sedmdesátých letech, bylo převedeno do vlastnictví odštěpného závodu HBZS Ostrava. V osnovách druhého čtvrtletí se hlavně školil služební řád HBZS Ostrava, postavení VZS, velitele základny, četaře, záchranáře, vybavení čety do zásahu, základní taktika čety, záloha a střídání čet, práce ve stižených mikroklimatických podmínkách a v koncentracích CO bez použití dýchacího přístroje. Pro účely tohoto školení báňských záchranářů se simulovaným zásahem ideálně vyhovuje tento uměle vybudovaný podpovrchový důl. Na délce 200 metrů důlních chodeb se nacházejí běžná důlní pracoviště v technologické návaznosti jako ve skutečném dole. Tématem cvičení bylo vyhledávání postižené osoby (figurína) a pracovního vybavení, za použití dýchacích přístrojů Bg4. V místě nálezů byla snížena viditelnost na 1 metr výrobníkem umělé mlhy. Součástí cvičení bylo pokračování v praktických ověřovacích zkouškách čtyřhodinového pracovního přístroje DEZEGA P-70.
Od 10. 4. do 26. 4. 2024 byly provedeny lezecké práce v rámci našeho státního podniku na odštěpném závodě DARKOV. Báňští záchranáři HBZS Ostrava vyčistili a následně zajistili průnik jámy ČSA 3 do spodního větrného kanálu stavbou opěrné hráze. Objem prací spočíval v čištění nosníků a lezního oddělení od nánosů v prostoru ústí kanálu a hráze, odstranění volných konstrukcí, demontáž potrubí a nevyhovujících zařízení. Nánosy, hornina a odstraněný materiál byl dopravován těžním zařízením na povrch a následně odvezen mimo budovu těžního stroje ČSA 3.
27. 4. 2024 proběhlo společné cvičení báňských záchranářů 1. pohotovostního oddílu HBZS Ostrava s dobrovolným sborem hasičů Orlová-město a dobrovolným sborem z polského Wodzislaw Slaski, OSP Radlin II. Cvičení se uskutečnilo v prostorách dýmnice za použití pracovní dýchací techniky PSS BG 4, se kterou cvičil stálý pohotovostní sbor HBZS Ostrava, kolegové z hasičského sboru použili vlastní vzduchové přístroje. Nejvíce ocenili dobrovolní hasiči cvičení v uzavřeném tepelném okruhu, kde byla snížena viditelnost výrobníkem mlhy „Beamz S-1500 DMX“ na 1 metr.
Od 13. 5. do 24. 5. 2024 proběhl na HBZS Ostrava kurz nových záchranářů. Nejvíce, a to 5 nováčků, bylo z dosud činného Dolu ČSM (závod Sever a Jih), po jednom nováčkovi měla ZBZS Libušín, Odolov a Darkov.
Ve dnech 23. a 24. května 2024 v areálu letního koupaliště v Karviné-Novém Městě se konala akce „Prázdniny bez úrazu“ pořádána městem Karviná, ve spolupráci s městskou policií a integrovaným záchranným systémem pod záštitou primátora města. Pozvání na tuto akci, která s příchodem prázdnin myslí na prevenci a bezpečnost dětí při letních aktivitách, dostala také HBZS Ostrava. Báňští záchranáři se prezentovali svojí technikou a hlavně přítomní žáci 2., 3. a 4. tříd si mohli vyzkoušet nepřímou srdeční masáž pod dozorem zkušeného zdravotníka. Největší atrakcí bylo plavání a dýchání (seznámení se) v bazéně pod vodní hladinou za přítomnosti profesionálního potápěče (člena potápěčské skupiny HBZS Ostrava), který byl vybaven potápěčskou technikou. I přes mírnou nepřízeň počasí byla účast dětí hojná.
30. května 2024 proběhla akce u příležitosti setkání zaměstnanců odštěpného závodu HBZS s tradicí udržovanou v regionu Slezska, tzv. „Svatodušní smažení vaječiny“. Tato akce slouží k utužení vztahů a spolupráci celého týmu našeho odštěpného závodu. Celý den na stanici HBZS Ostrava byla možnost se vyfotit s mistrovským pohárem pro vítěze extraligy ledního hokeje – HC Oceláři Třinec.
Dne 4. června 2024 proběhlo v budově ČBÚ školení BOZP pro zaměstnance ČBÚ v Praze. Školení první pomoci bylo jedno z témat přednášky s následnou praktickou ukázkou na resuscitačních figurínách. Školitelé, báňští záchranáři technici HBZS Ostrava z oddělení výchovy a výcviku pan Šulej Jan st. a pan Tošenovský Svatomír po prezentaci na téma KPR (kardiopulmonální resuscitace) za použití AED (automatizovaný externí defibrilátor) předváděli názorně postup při oživování. Toto školení se setkalo s velkým ohlasem a zájmem. Zúčastnění zaměstnanci si mohli vyzkoušet nepřímou srdeční masáž a umělou plicní ventilaci, která dočasně supluje základní životní funkce – srdeční činnost a dýchání.
Sobotního slavnostního „Dne dětí“ v Rychvaldu 8. června 2024 se zúčastnili báňští záchranáři státního podniku DIAMO, o. z. HBZS Ostrava, kde opět dětem a jejich rodinným příslušníkům prezentovali techniku báňského záchranářství. Součástí naší prezentace byla dýchací technika, indikační a detekční technika, hasičské a vyprošťovací vybavení a samozřejmostí byla možnost vyzkoušet si resuscitaci na cvičné resuscitační figuríně. Velkou atrakcí báňských záchranářů pro děti byla přeprava v nosítkách pomocí „lanovky“, kdy se báňští záchranáři skoro nezastavili a po celou dobu oslav převáželi děti v nosítkách.
Zpracovalo: Oddělení VVaT HBZS Ostrava
Letní výcvik záchranářů – potápěčů
Stejně jako každý rok, tak i letos se uskutečnil dle služebního řádu HBZS a vyhlášky ČBÚ č. 447/2001 Sb. § 24, v týdnu od 14. 6. do 21. 6. 2024 letní výcvik báňských záchranářů – potápěčů a mechaniků na zatopeném břidlicovém lomu „Šífr“ ve Svobodných Heřmanicích.
Společného výcviku se zúčastnilo celkem 11 záchranářů – potápěčů, 2 technici, 3 mechanici a 3 potápěči s odborností lékaře, kteří zajišťovali dle svých časových možností povinný lékařský dohled. Dále se výcviku zúčastnili také 4 záchranáři – potápěči a 1 technik ze ZBZS Odolov, kteří jsou od 1. 1. 2023 součástí státního podniku DIAMO, odštěpného závodu HBZS.
Výcvik začal v pátek transportem veškeré potápěčské techniky z HBZS Ostrava do Svobodných Heřmanic, kde jsme se ubytovali v ubytovně potápěčů KSP Krnov a zřídili zde naši základnu. V této lokalitě je tato základna pro naše potřeby nejlepší z hlediska velikosti, možnosti foukání potápěčských lahví a dosahu vzdálenosti k lomu. Denní program vždy začínal ranním briefingem, kde byly naplánované dopolední ponory a byl upřesněn námět cvičení daného dne. Po povinné lékařské prohlídce potápěčů došlo k přesunu na lom a samotnému výcviku. Cílem výcviku je se co nejvíce seznámit s technikou pod hladinou a simulovat situace, které báňské záchranářské potápěče mohou v reálu potkat. Provádíme různé práce pod vodou, simulujeme činnosti, se kterými se báňští potápěči mohou setkat. Zkoušíme i učíme se s technikou, kterou k tomu budeme potřebovat. Zároveň také udržujeme maximální bezpečnosti u všech ponorů.
V odpoledních hodinách měli náročnou práci i naši mechanici, kteří museli připravit potápěčskou techniku na následující ponorový den a řádně techniku vydezinfikovat. Volný čas záchranáři věnovali k prohlubování vědomostí z potápěčské techniky, rozebírání uskutečněných ponorů dne, sledováním prezentací, které pro ně připravili četaři a lektoři a také odpočinku, který je u takové těžké profese nutný. Na závěr týdne nás opět čekal náročný transport veškeré techniky do Ostravy a závěrečné zhodnocení letního výcviku. Účastníci výcviku dostali u Svobodných Heřmanic pořádně zabrat, ale to je nezbytná součást cvičení. Při letošním výcviku jsme na potápěli 42 hodin v průměrné hloubce 19 metrů,
s maximální hloubkou 35 metrů. V průběhu celého letního výcvikového týdne se všichni zúčastnění seznámili s veškerou technikou a vybavením, kterou HBZS Ostrava disponuje.
Závěrem bych poděkoval všem zúčastněným tohoto letního výcviku za profesionální přístup k této rizikové práci, protože toto povolání je nejenom náročné po stránce fyzické a psychické, ale je také třeba vzít i v úvahu obětavost většiny potápěčů, kteří během celého roku sami trénují a průběžně se udržují v kondici.
Potápěčské pořekadlo: „KOLIK PONOŘENÍ, TOLIK VYNOŘENÍ!“
Zpracoval: Kocián Radim, výjezdový technik HBZS Ostrava
Foto: Zuczek Radim, technik OSZT a laboratoře HBZS Ostrava
Požár v Kolektorech – Frýdlantské mosty
19. 6. 2024 v cca 21:30 došlo k požáru v kolektoru Frýdlantské mosty v Ostravě (křižovatka ulic Místecká a 28. října). Po zásahu hasičů a provedené likvidaci požáru není zatím možné zahájit práce spojené s opravou optických kabelů v kolektoru bez dýchacích přístrojů…
Dne 20. 6. 2024 v nočních hodinách p. Tomáš Chrostek ze společnosti InfoTel, spol. s r. o. telefonicky požádal o spolupráci při odstranění havárie po požáru v podzemních prostorech kolektoru, která tato firma spravuje.
„V části kolektoru, kde nebyl požár, potřebujeme identifikovat optické kabely, přestřihnou je a vytáhnout přes kolektorový vstup na povrch – jedná se asi o cca 3 x 40 m kabelu. Kolektorem je možno volně procházet a kabely jsou uloženy na konstrukčních lávkách. Správce kolektoru z důvodu bezpečnosti požaduje, aby pracovníci byli vybaveni dýchacími přístroji.“
Druhý den 21. 6. 2024 ráno v 08:00 hod se sešla havarijní komise, která potvrdila povolat četu báňských záchranářů HBZS Ostrava. „Dobrý den, na základě telefonického rozhovoru s Vašim pracovníkem z HBZS se na Vás obracím s žádostí o pomoc při obnově telekomunikační sítě společnosti Vodafone Česká republika v Ostravě.“
Následně byla odvolána četa ve složení technik a dvě 3členné čety HBZS Ostrava. Předpokládalo se, že v místě průzkumu může být nedýchatelné ovzduší. Po nachystání a naložení potřebné techniky do výjezdového auta, dýchací přístroje Dräger PSS 7000 a BG 4, indikační technika, kamera, fotoaparát, telefonické spojení, důlní lampy a nářadí v 08:45 hod vyjely čety na místo zásahu.
Po příjezdu v 09:00 hod na domluvené místo pod Frýdlantskými mosty, vstup do podzemních kolektorů. Zde nás objednavatel podrobně seznámil s místem a společně jsme se dohodli na pracovním postupu.
V 09:20 hod byla první četa vybavena dýchacími přístroji a měřící technikou vyslána na průzkum. Četa byla stále na spojení, hlásila koncentrace plynů v ovzduší, zároveň dělala průběžný kamerový záznam a domlouvala se s objednavatelem na dalším postupu prací. Po ukončení průzkumu byl na povrchu vyhodnocen videozáznam a dle správce sítě byly domluveny další požadavky na práci. Druhá četa byla seznámena s úkoly a byla vyslaná provést oddělení kabelů a jejich následné vytažení na povrch.
Po ukončení všech prací v kolektorech ve 12: 00 proběhlo konečné zhodnocení a také poděkování objednavatele za velice profesionální práci záchranářů HBZS Ostrava.
Zpracoval: Kocián Radim, výjezdový technik HBZS Ostrava