V letošním roce do 31. března 2023 v rámci pohotovostní služby bylo vyhlášeno celkem 40 poplachů. K úrazům a náhlým onemocněním vyjížděl lékařský výjezd celkem 29krát. 11 výjezdů, označených jako storno, nevyžadovalo zásah pohotovostních čet.
V tomto roce pokračují báňští záchranáři HBZS Ostrava v komerčních a asanačních pracích převážně na dolech státního podniku DIAMO, odštěpného závodu DARKOV, na lokalitách ČSA a Darkov. Na lokalitě ČSA se jednalo o stavbu opěrných výbuchuvzdorných hrází na 9. a 10. patře. Na lokalitě Darkov stavěli naši záchranáři ve spolupráci se závodními opěrné výbuchuvzdorné hráze na 10. patře a na pomocném závodě, v místě propojení mezi pomocným závodem a ústředním závodem.
V týdnu od 13. 2. do 17. 2. se uskutečnil na rekreačním středisku Mostař – lokalita Žermanická přehrada zimní výcvik báňských záchranářů – potápěčů a mechaniků. Výcvik byl zaměřen na školení nově pořízeného hadicového přístroje od firmy Kirby Morgan.
V sobotu 18. března na požadavek zasahovala pracovní četa potápěčů v elektrárně Dětmarovice. Jednalo se o tyto dva speciální úkoly:
1. provedení průzkumu sací jímky chladicího čerpadla č. 1 – uvolnění a povytažení čepu na hradítku a následná výměna utrženého lana za nové lano.
2. vyčištění průvodnic hradítek po celém obvodu sací jímky chladicího čerpadla č. 1 a č. 4.
Poprvé zde bylo nasazeno v ostré akci nejnovější zařízení, hadicový přístroj Kirby Morgan v kombinaci s oblekem Ursuit a špičkovou celoobličejovou maskou Interspiro. Tato kombinace má obrovskou výhodu v tom, že potápěč je celou dobu ponoru v suchém obleku (izolovaný od okolního kontaminovaného vodního prostředí), je trvale připojen na kabelovém telefonním spojení s návodčím a má neomezenou dodávku vzduchu k dýchání z povrchové základny. Maximální hloubka zde byla do 10 m, znečištěná voda měla teplotu 7 0C a viditelnost pod vodou byla od 0 m až po 1 m. Všechny plánované práce byly provedeny beze zbytku za pomoci potápěčské a lezecké techniky. Délka ponoru je tedy dle služebního řádu HBZS Ostrava, bez dekomprese a je závislá pouze na obtížnosti ponoru a celkové fyzické kondici potápěčů.
V rámci zlepšení praktického cvičení v dýmnici v mikroklimatických podmínkách v izolovaném okruhu s použitím pracovních dýchacích přístrojů Bg-4 nebo PSS 7000 byl v lednu, na začátku roku, vyměněn elektrický vyvíječ páry. Starý elektrický vyvíječ páry, vyroben v roce 1989 již nevyhovoval platným normám a předpisům. Jeho další provoz byl neekonomický, nerentabilní, ale hlavně byl neopravitelný pro nedostupnost náhradních dílů. Proto z dotačních fondů po odsouhlasení a schválení MPO byl zakoupen nový parní generátor – elektrický vyvíječ páry typu IGOS 57 italské výroby. Jedná se o středotlaký parní kotel s elektrickým ohřevem s nejvyšším pracovním přetlakem 10 barů a objemem 57 litrů, který byl nainstalován v prostoru dýmnice v místě starého, který dosloužil a byl demontován.
Zpracoval: útvar VVaT HBZS Ostrava