V roce 2019 bude zahájena obměna sebezáchranných přístrojů v OKD, a.s. Je to již 67 let, kdy se na hlubinných dolech v ostravsko-karvinském revíru realizuje koncepce sebezáchrany pomocí sebezáchranných přístrojů.
První konstrukce sebezáchranného přístroje se však objevila mnohem dříve. Po katastrofě 1894 na Dolech Jan a Františka v Karviné, kde ve zplodinách po výbuchu zahynulo 235 horníků. Tento přístroj, později zvaný Walcher – Gaertnerův, byl regeneračním přístrojem s tlakovým kyslíkem. Vybavení pracujících v podzemí se však neuskutečnilo pro naprostý nezájem majitelů dolů. Teprve v roce 1951 se v OKR poprvé objevily filtrační sebezáchranné přístroje po nehodách na Dolech Antonín Zápotocký, ČSA a Doubrava. Prvními přístroji byly tehdy již osvědčené modely Dräger 623. Celkem 6 000 kusů bylo rozmístěno na dolech Karvinské části revíru. Hlavní báňská záchranná stanice Ostrava provedla v roce 2018 rešerži současných sebezáchranných izolačních přístrojů s chemicky vyvíjeným kyslíkem. Do užšího výběru byly vybrány 2 sebezáchranné přístroje, které jsme postupně testovali na simulátoru dýchání v laboratoři HBZS podle standardů EN 13794:2002 a následně při praktických zkouškách v dýmnici HBZS Ostrava podle evropského standardu EN 13274-2.
Praktické zkoušky v dýmnici [foto autor]
Na základě těchto zkoušek byl vybrán sebezáchranný přístroj 1 PVM KS. Předchůdce tohoto přístroje se v české republice používal od osmdesátých let minulého století pod označením řada ŠSS od ŠS-7 až po typ SSS 1 PV KS. V ostravsko-karvinském revíru byl používán nepřetržitě až do roku 2009, kdy ho na 10 let nahradil přístroj OXY K 50S firmy Dräger. Tyto přístroje skončí svoji životnost v průběhu let 2019 až 2022.
Přístroj SSS 1 PVM KS (používán v OKD, a.s. 2000-2009)
Přístroj OXY K 50S (používán v OKD, a.s. 2009-2022)
Přístroj 1 PVM KS (nasazen v OKD, a.s. 2019-…)
Technické údaje sebezáchranného přístroje 1 PVM KS (EN 13794:2002):
Nejdůležitější je vždy klást důraz na školení a cvičení v použití záchranných přístrojů. Mějme vždy na paměti, že každý pracovník v podzemí se může efektivně chránit při nebezpečí a pomáhat druhým jen za podmínky, že se může plně spolehnout na své vybavení, stoprocentně mu důvěřuje a umí ho bezpečně ovládat.
V souladu s ustanovením §4a, odst.5 a 6 vyhlášky ČBÚ č. 22/1989 Sb. v platném znění proběhne před prvním přidělením nového sebezáchranného přístroje seznámení a praktický výcvik všech uživatelů. Toto školení a cvičení bude organizovat a provádět příslušná závodní báňská záchranná stanice v součinnosti s HBZS Ostrava. První nasazení tohoto nového přístroje proběhne na Dole ČSM.
Sebezáchranný přístroj je základním osobním ochranným prostředkem všech osob vstupujících do podzemí. Nedokážeme si představit hornickou činnost při které by nebyl zajištěn únik z ohroženého prostoru s použitím sebezáchranného přístroje.
Autor: Ing. Jaroslav Provázek