Stává se již tradicí, že před koncem roku probíhá v Mostě ocenění nejlepších báňských záchranářů z obvodu působnosti HBZS Most a HBZS Praha „Záchranářskými záslužnými kříži“. Slavnostní akt proběhl dne 1. 12. 2016 v důstojných prostorách Rytířského sálu hradu Hněvín, tyčícího se nad městem Most. Vyznamenáno zde bylo celkem osm báňských záchranářů. Uděleny byly: jeden zlatý, čtyři stříbrné a tři bronzové „Záchranářské záslužné kříže“. Při příležitosti předávání vyznamenání k oceněným promluvil předseda Českého báňského úřadu ing. Martin Štemberka. Přiblížil přítomným úlohu a význam profese báňského záchranáře. Zdůraznil, že jde o povolání, které je založeno na obětavosti a odhodlání riskovat své zdraví i život pro záchranu života svých kamarádů havířů. Proto kromě nezbytných odborných a fyzických předpokladů musí každý, kdo vstupuje do řad báňských záchranářů, nepochybně disponovat i vysokými morálními hodnotami. Vyznamenání udělil a oceněným je i osobně předával předseda Českého báňského úřadu ing. Martin Štemberka společně s ředitelem odboru hornictví na Českém báňském úřadu ing. Radimem Mžykem a předsedou Obvodního báňského úřadu v Mostě JUDr. ing. Milošem Matzem, Ph.D. Slavnostního aktu se, kromě rodinných příslušníků oceněných účastnili také generální ředitel společnosti Severní energetická a.s. ing. Vladimír Rouček a ředitel HBZS Most ing. Josef Trykar, kteří vyznamenaným poblahopřáli a předali i věcné dary.
Záchranářský záslužný kříž – zlatý
Otakar Opacki V současné době již starobní důchodce, který do BZS vstoupil již v roce 1967. V různých hospodářských funkcích postupně působil v několika hlubinných dolech na Mostecku a Teplicku v oblasti severních Čech. Od roku 1992 až do svého odchodu do důchodu, v roce 1996, vykonával také funkci vedoucího ZBZS v hlubinném hnědouhelném dole Alexander. Byl vyznamenán za dlouholetou úspěšnou a odborně erudovanou činnost v báňském záchranném sboru.
Záchranářský záslužný kříž – stříbrný
Jaroslav Hanuš V současné době také již starobní důchodce, který do BZS vstoupil v roce 1972. I tento pracovník působil v různých hospodářských funkcích v dolech Kateřina a Nejedlý v Malých Svatoňovicích. V roce 1991 z důvodu naplnění NPE ukončil svou důlní i záchranářskou činnost. Na dole však zůstal a nadále zde působil jako dispečer až do uzavření dolu v roce 1994. Příkladem jeho celoživotní oddanosti hornickému řemeslu je i jeho současná průvodcovská činnost ve skanzenu – Důl Bohumír v Jívce, provozovanou o.p.s Důl Jan Šverma. Byl vyznamenán za dlouhodobou a příkladnou práci v báňském záchranném sboru. Josef Chmel Báňský záchranář-mechanik působící v HBZS v Mostě, v BZS od roku 1983. Zasloužil se zejména o modernizaci dílny dýchací techniky a o zvyšování odborné úrovně v oblasti údržby dýchací techniky na HBZS v Mostě. Byl vyznamenán za obětavý a iniciativní přístup k zajišťování náročných úkolů báňské záchranné služby v HBZS v Mostě.
Ing. Antonín Kotrbatý Výrobní náměstek, četař a VLH důlní společnosti Kohinoor a.s. a ZBZS v této společnosti. V BZS působí od roku 1984. Po studiu na VŠB v Ostravě nastoupil v roce 1985 na důl Kohinoor v Mariánských Radčicích. V průběhu své pracovní činnosti prošel všemi významnými provozními funkcemi od funkce revírníka až do funkce hlavního inženýra a později závodního dolu a výrobního náměstka společnosti. Byl vyznamenán za obětavý a iniciativní přístup k zajišťování náročných úkolů báňské záchranné služby na ZBZS Kohinoor i HBZS Most. Oldřich Šultýs Báňský záchranář-četař na HBZS Praha. V BZS jako dobrovolný záchranář od roku 1991 a od roku 1996 jako profesionální záchranář v ZBZS Odolov. Za dobu své působnosti ve sboru se aktivně účastnil řady havarijních i nehavarijních akcí v dole Kateřina v Radvanicích v Čechách a v dolech Kladenského revíru. Byl vyznamenán za dlouhodobou a spolehlivou činnost v báňské záchranném sboru.
Záchranářský záslužný kříž – bronzový
Stanislav Fišer Báňský záchranář-mechanik v HBZS v Mostě. V BZS působí od roku 1989. Vzhledem ke své původní profesi automechanika a řemeslné zručnosti je, kromě své běžné činnosti spolehlivého a iniciativního báňského záchranáře- mechanika, rovněž využíván pro speciální práce v odborných dílnách a při údržbě vozového parku HBZS Most. Byl vyznamenán za zásluhy o zvyšování technické úrovně záchranářského vybavení v HBZS v Mostě.
Jan Janoušek Báňský záchranář-četař v HBZS v Mostě. V BZS působí od roku 1998. Na několika hlubinných dolech na severu Čech pracoval na pozici stěnař a současně dobrovolný báňský záchranář. Na základě jeho dobrých organizačních schopností se stal také hlavním předákem stěnařského kolektivu. Od roku 2011 pracuje jako spolehlivý a obětavý profesionální báňský záchranář-četař v HBZS v Mostě. Byl vyznamenán za obětavou a spolehlivou práci v báňském záchranném sboru. Jiří Tydlitát Báňský záchranář-četař v ZBZS Kohinoor. V BZS působí od roku 1993. Účastnil se řady těžkých zásahů při likvidaci havarijních stavů zejména ve stěnových porubech na dole Centrum. Byl vyznamenán za celoživotní obětavou práci v hornictví a v báňské záchranné službě dolu Centrum