V amerických dolech, kterých je v provozu více než 13 000, pracuje asi 330 000 horníků. Zavedením nových předpisů, zlepšenou prevencí a zejména přísnějším dodržováním předpisů a nařízení se podařilo dosáhnout toho, že počet smrtelných úrazů klesl v roce 2016 na 25, což je nejnižší počet od roku 1970, kdy se začaly tyto údaje shromažďovat. Z tohoto počtu došlo k devíti smrtelným úrazům v uhelných dolech. Je to rovněž nejnižší zaznamenané číslo.
Obr. 1. Inženýr Eric Gisan s robotem a robotickým hadem při prezentaci v South Park [1].
Při prezentaci nové záchranářské techniky v South Parku byla představena moderní technika MSHA (důlní, bezpečnostní a zdravotnická asociace), která má pomáhat v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví v hornictví jak v prevenci, tak v represi.
Představen byl seismický technologický systém vyhledávání osob. Ten je schopen digitálním způsobem nalézt a označit místo, kde se nachází postižené osoby. Tím zjednodušuje a urychluje práci záchranným týmům a dává větší šance na přežití. Systém na základě seismických vln, které způsobuje postižený, přesně zaměří toto místo. Dokáže detekovat vlny (pohyby) až do hloubky 340 metrů.
Dále byl představen mobilní robot o váze cca 300 kg. Jeho robotická ruka je schopna přemístit břemeno (včetně člověka) podle potřeby, čímž urychluje práci a odstraňuje námahu. Je určen i pro práci v dolech, kdy robot může být nasazen i ve vysokých koncentracích důlních plynů (prostředí s nebezpečím výbuchu).
Představen byl dále systém, který je určen pro sběr informací. Jedná se o „hada“, který je osazen čidly měřícími složení ovzduší, např. metan, kyslík, oxid uhelnatý a naměřené údaje předat do centra. Na „hada“ je také možno namontovat kameru. Výhodou tohoto zařízení je jeho velikost, variabilita osazení a mobilnost. Například pro spuštění zařízení do vrtu stačí průměr vrtu 0,1 metru.
Obr. 2. Bližší pohled na robotického hada se zařízením pro sběr informací
Dále byla představena „modrá důlní vozidla“ záchranné služby, kterých vlastní agentura již 23. Tato vozidla slouží při havarijních zásazích jako povrchová základna.
Firma MSHA oznámila, že pracuje na systému kamer a dorozumívacího zařízení pro hlasovou komunikaci, které budou umístěny v přilbách záchranných týmů. Rovněž pracují na vylepšení spolehlivosti připojení Wi-Fi pro vozidla záchranné služby a vylepšení toho, aby bylo možno použít méně objemnou a výkonnější IT techniku.
V závěru bylo vedením MSHA řečeno, že i přes dílčí úspěchy musíme být stále připraveni na rizika nebezpečí hornické práce a vyvíjet novou techniku, která by záchranným týmům pomáhala, usnadňovala práci a zajišťovala jim bezpečnost.