Již po šesté se záchranáři HBZS Ostrava zúčastnili mezinárodního cvičení v Rakousku, které se uskutečnilo v hornickém podniku Veitsch Radex v Breitenau am Hochlansch ve spolkové zemi Štýrsko.
Breitenau am Hochlantsch je malá horská vesnice na úpatí hory Hochlantsch 50 km od města Graz, kde probíhá od roku 1906 povrchová těžba dolomitu a v padesátých letech započala hlubinná těžba magnezitu. Společnost v Breitenau am Hochlantsch zaměstnává 200 zaměstnanců, z toho 40 zaměstnanců je důlních, kteří těží cca 400 000 tun magnezitové rudy ročně.
Den před samotným cvičením proběhly v hotelu Weizer v městě Graz přednášky na téma bezpečnosti v dolech a podpovrchových stavbách, vedení zásahů při důlních nehodách a rozbor řízení cvičení z předešlého roku. Součásti celého dne byly také prezentace firem zabývající se výrobou záchranářské, lezecké a indikační techniky určené pro důlní prostředí. Na závěr dne jsme přijali pozvání hejtmana Spolkové země Štýrsko Hermanna Schützenhöfera na společenský večer všech zúčastněných záchranných jednotek do reprezentačních prostor hradu v Grazu. Večer se nesl v duchu hornických tradic a bylo zde poděkováno odcházejícímu řediteli Báňské záchranné a protiplynové služby Rakouska Dipl. Ing. Wilhelmu Schönovi za jeho celoživotní práci, kterou vykonal pro rozvoj báňské záchranné služby v Rakousku.
Námětem letošního cvičení byla havárie velkokapacitního nakladače a následný požár. Cvičení začalo v 7:00 nahlášením osádky z dolu havárií velkokapacitního nakladače a následný požár v hloubce zhruba 500 metrů. Ihned po nahlášení poplachu bylo povoláno pět rakouských čet o celkovém počtu 40 záchranářů, kteří byli dopravení na místo třemi vrtulníky Spolkové armády. Na základě zhoršení situace (prudký nárůst oxidu uhelnatého, snížená viditelnost a pohřešování šesti horníků), byly povolány záchranné čety ze zahraničí. Konkrétně z Česka HBZS Ostrava, Německa Wismut, K+S, RAG Deutsche Steinkohle, Polska Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego S.A. v Bytomi a ze Slovinska z hnědouhelného dolu Velenje. Celkem bylo povoláno dalších 60 báňských záchranářů. Situaci na povrchu zajišťoval Závodní hasičský záchranný sbor, dobrovolný hasičský záchranný sbor Breitenau, Červený kříž a státní policie.
Úkolem naší čety bylo provést prvotní průzkum oblasti havárie a nalezení pohřešovaných osob. Ihned po přijetí příkazu o provedení průzkumu ohrožené oblasti nám byl přidělen záchranář průvodce, který byl znalý daného dolu a řidič automobilu, kterým jsme byli dopraveni na místo, odkud jsme zahájili průzkum požářiště. Četa byla vybavena pracovními dýchacími přístroji Dräger PSS BG 4, indikační technikou, termokamerou a zdravotnickým materiálem pro možnost ošetření pohřešovaných osob. Průzkum daných důlních chodeb nám trval zhruba 45 minut, než jsme se dostali do místa havárie nakladače. Na místě jsme našli jednoho pohřešovaného horníka, který obsluhoval velkokapacitní nakladač. Měl poraněnou dolní končetinu. Ihned jsme toto oznámili inspekční službě a začali ošetřovat postiženého. Dalším úkolem naší čety byl transport postiženého k šibíku, kde jsme měli postiženého předat naším kolegům z Rakouska, kteří provedli evakuaci šibíkem pomocí lezecké techniky. Tímto byl náš úkol splněn a mohli jsme odejít na předem určené místo, kde nás čekalo nákladní auto, které nás dopravilo zpět na povrch.
Cvičení trvalo sedm hodin a zapojili se do něj všechny povolané záchranářské čety. Každá splnila svůj zadaný úkol, bylo nalezeno všech šest pohřešovaných horníků, z toho tři z nich byli zranění a museli být ošetřeni. Celkem se do záchranné akce zapojilo 150 členů záchranných složek. V odpoledních hodinách proběhlo v areálu Hasičské zbrojnice vyhodnocení celého zásahu a bylo poděkováno všem zúčastněným.
Závěrem můžeme říct, že každé podobné cvičení je pro naše záchranáře z HBZS Ostrava výzvou, které se postaví čelem a předvedou, že jsou schopni si poradit s daným problémem a zasáhnout v jakémkoliv prostředí a podmínkách, přesto že se nejedná o uhelný důl.
Autor článku: Ing. Petr Zielinský