Záchranář

Informace pro báňské záchranáře a vedoucí techniky důlních závodů

  • Úvod
  • O webu
  • Kontakty
  • Ke stažení
Jste zde: Domů / Nezařazené / 25 let od havárie na Dole Barbora – smutné vzpomínky báňského záchranáře

25 let od havárie na Dole Barbora – smutné vzpomínky báňského záchranáře

13.1.2016, Jaroslav Šebesta

Po dvaceti letech v životě báňského záchranáře se těžko vzpomíná na vše co jsem prožil v souvislosti se záchranou lidských životů, ale i majetku. Byly to chvíle napětí, psychické zátěže, ale i vnitřního strachu o vlastní život, které jsem si vždy uvědomoval, až po zásahu.

Jistě všichni, kteří toto poslání naplňují, měli a mají stejné pocity. Lžou ti, kteří říkají, že se nebojí. V dvacetipětileté záchranářské praxi jsem bohužel prožil i několik havárií v dolech, které si vyžádaly to nejcennější, lidské životy.

Po dvaceti letech se těžko vzpomíná na utrpení a bolest, která zasáhla mnoho rodin horníků při výbuchu na Dole 1. Máj (Barbora) v Karviné-Dolech dne 18. října 1990, v odpoledních hodinách. Na povrch nevyfáralo celkem třicet dva pracovníků.

Po této tragédii se domů nevrátili k dětem tátové, ženám manželé a rodinám jejich blízcí. Musím pro jejich památku vzpomenout na ty kruté dny.

Po první žádostí inspekčního technika z dispečinku dolu Barbora, o důlní výjezd báňských záchranářů pohotovosti HBZS Ostrava, k silnému důlnímu otřesu nebo dokonce k výbuchu v dole, se dal do pohybu celý náš záchranný systém. Při výjezdu pohotovostních jednotek byly povolány i čtyři záchranářské čety ze stálé pohotovosti z dolů Paskov, Staříč, Šverma a Heřmanice, a podle traumatologického plánu další sanitky a lékaři. Pro všechny ZBZS byla vyhlášená pohotovost nejvyššího stupně. Do akce bylo zapojeno mnoho báňských záchranářů, lékařů i zdravotníků. Při tak vážných zásazích, kdy je vysoké riziko vlastního ohrožení, si tuto skutečnost v tom momentě, ale většina záchranářů neuvědomuje. Je to dáno i tím, že v pětičlenných četách si musí všichni vzájemně důvěřovat a do akce jít jako jeden za všechny a všichni za jednoho.

První průzkumy v dole potvrdily, že byly zjištěny následky vzdušné rázové vlny. Jednalo se o výbuch, který je nejhorší z možných nehod v dole. Zřejmě jen účinná protivýbuchová prevence zabránila destruktivnímu přenesení do dalších důlních děl. První zásahy a následující průzkumy, kterých bylo nespočet v celé postižené oblasti, byly již popsány v Listovce „Záchranář“. Ale přesto musím ocenit profesionální přístup všech záchranářů při zdolávání tak závažné havárie, při níž nedošlo k žádné mimořádné události, ani úrazu zasahujících záchranářů. Při ošetřování a transportu zraněných a smrtelně postižených na povrch dolu, se současně začalo obnovovat větrání a protivýbuchová zařízení k zajištění bezpečnosti zasahujících záchranářů.

Likvidace havárie byla řešena celkem ve třech etapách. Po náročných zásazích se podařilo v těžkých klimatických podmínkách nalézt a vyprostit dvacet obětí a tři zraněné, z nichž jeden zranění v nemocnici podlehl. Devět obětí se nepodařilo i přes opakované průzkumy do značně devastovaných důlní děl a neprůchodných závalů nalézt. Při zásazích bylo nasazeno až dvacet pět pětičlenných čet denně. S ohledem na příznaky a nebezpečí samovznícení, byla již prozkoumaná oblast uzavřena protivýbuchovými hrázemi. Hlavní pozornost se soustředila na vyhledání ostatních obětí a jejich vyproštění.

Nasazení razicího kombajnu AM 50 ke zmáhání závalu chodeb bylo neúspěšné, takže se rozhodlo v další etapě razit obtínku celé úvodní chodby. Na ražbu byla vybrána osádka z provozních kolektivů s cílem maximálního postupu. Ražba byla zahájena 5. listopadu 1990 a ukončena 9. února 1991 ve staničení 10 m od prorážky, kde se předpokládali postižení.

Do celíku 3 m byla ražba kombajnem vedena již záchranáři, vybraných z razicích kolektivů dolů OKD. Poslední jednometrový úsek byl z postavené propustě plňěné dusíkem prováděn již v dýchacích přístrojích ručně, střídajícími se pěti četami záchranářů. Za sto dvacet dva dní po výbuchu, dne 16. února 1991, byl celík prokopán a nalezeno pět pohřešovaných na čelbě a tři na kříži před čelbou. Poprvé v záchranářské praxi byl pořízen v nedýchatelném prostředí dokumentární videozáznam. Provedly se další průzkumy k nalezení posledního pohřešovaného, ale pro rozsáhlé nepřístupné závaly, byly další práce zastaveny. Opět po výbuchuvzdorném uzavření probití do této chodby, se řešila poslední, třetí etapa nekonečné likvidace havárie, a to hledání posledního devátého postiženého. Po vyražení přístupové prorážky, byl po sto devadesáti jednom dni od katastrofálního výbuchu nalezen poslední pohřešovaný. Nedá se vysvětlit pocit zadostiučinění, že se nám povedlo, z tak těžce zdevastovaných důlních děl na povrch dolu dopravit všechny postižené, aby je mohly jejich rodiny důstojně pohřbít. Na popis průběhu celého těžkého záchranářského zásahu a utrpení všech, nestačí jen nějaké zamyšlení s pár řádky při výročí této havárie. Příroda je mocná, ale naše prostředky, i když dnes na vysoké technické úrovni, proti ní nemají v některých situacích šanci. Celý život jsem si vážil báňských záchranářů i lékařů, zasahujících v podzemí dolů a od všech jsem se učil. Přál bych si, aby ti dnešní, kteří se rozhodnou pro takové poslání v nebezpečí pomáhat druhým, byli úspěšní a vůbec nemuseli zasahovat. I vedení jednotlivých dolů, kde jsou jistě zkušení báňští technici, je stále třeba vyzývat, aby nejen hledali cesty k zvýšení bezpečnosti práce v dole, ale především vedli všechny pracovníky na nižších stupních řízení, k dodržování zásady vrátit se zdravý domů a k rodině. Příroda je mocná a nedá se oklamat.

Karviná 8. října 2010

Redakce se rozhodla otisknout autentický článek zesnulého kolegy

Související články:

  1. Nehoda na Dole 1.máj, závod Barbora – 3. května 1981
  2. Havárie na dole Maršál Koněv před padesáti lety
  3. Padesát let od havárie na Dole Kateřina
  4. Zvláštní případ havárie na dole v Indonésii
  5. Podrobné vyšetřování havárie na dole UBB v Západní Virginii v USA

Kategorie:Nezařazené, Výbuchy Štítky:HBZS, Ostrava, výbuch

Nejčtenější tento týden:

  • Nový mzdový příplatek členům báňského záchranného sboru v rámci působnosti HBZS Ostrava (4)
  • Využití opuštěných důlních děl pro vědecké účely (3)
  • Dobré záchranářské ráno... (2)
  • Nehody ve světě (2)
  • Záchranářské záslužné kříže 2020 (2)

Štítky

bezpečnost BG-4 BZS Dolní Rožínka Dräger Exploze Hamr HBZS historie Hodonín Kladno konference lezci metan Most nehoda Německo Odolov OKD Ostrava otřes Paskov poděkování Polsko potápěč požár Praha Rakousko Rusko spolupráce technika uhelný prach USA vyznamenání výbuch výchova & výcvik VŠB-TU Ostrava zahraničí ZBZS zával úraz ČBÚ ČSA Čína štáb

Rubriky

  • Historie (49)
  • Jiné nehody v hornictví (32)
  • Mezinárodní spolupráce (27)
  • Nezařazené (40)
  • Plánované zásahy BZS (14)
  • Různé (162)
  • Technika (50)
  • Výbuchy (30)
  • Výročí a vyznamenání (47)

Licence

Licence Creative Commons

Obsah webu podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika

Další funkce

  • Přihlásit se
  • Zdroj kanálů (příspěvky)
  • Informace o souborech cookies

Copyright © 2022 · Outreach Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

[ Placeholder content for popup link ] WordPress Download Manager - Best Download Management Plugin