Mezi pravidelné každoroční akce ZBZS Hamr patří čistící práce na technologických linkách. Dále vybíráme jen některé, něčím zajímavé nebo neobvyklé práce. V roce 2007 ZBZS Hamr provedla celkem 124 akcí. Snížení počtu akcí bylo zapříčiněno zrušením externích smluv, například s Termizem Liberec. Koncem ledna nás požádala firma Praktik ve Stráži pod Ralském o pomoc při kontrole a vyčištění Strýperu. Je to zařízení sloužící k oddělení tepelně izolačních hmot z lednic a mrazáků, které se zde likvidují. Zařízení je naplněné dusíkem, aby nedošlo k výbuchu, proto se musí čistit a kontrolovat v izolačním dýchacím přístroji.
Dále se ZBZS podílela na likvidaci azbestových obkladů v budově ŘSP. Stále se pokračovalo v Libčanech na likvidaci ilegální skládky odpadů.
V květnu roku 2007 naši pracovníci započali práce na stáčírně kyselin. Byla to příprava pro rekonstrukci a likvidaci některých nádrží, také nádrží od kyseliny fluorovodíkové včetně příslušných rozvodů potrubí a armatur. Tato kyselina způsobuje těžké popáleniny se zdravotními následky, proto práce vyžadovala použití těžkých celouzavřených ochranných obleků a dýchací techniky. Tyto obleky byly také použity na zásobnících kyseliny dusičné.
V červenci bylo nutné vyčistit zásobník uranového koncentrátu na hale 4. Po skončení práce následovala řádná dekontaminace všeho použitého materiálu a následné dozimetrické měření. V září jsme pokračovali na stáčírně kyselin.
V listopadu se na provozech na etapy čistily neutralizační jímky, havarijní jímky a jímky odpadních vod.
V lednu 2008 nás čekala práce na čistění a dezinfekci vodojemu pitných vod na našem odštěpném závodě. V únoru následovalo odstraňování inkrustů v jímkách odparek C a B. Koncem měsíce se pak na VP-6 čistilo vápenné silo a vyměňovaly se plachetky, které byly poškozené provozem. V březnu jsme se dostali naposledy do Termiza Liberec na odstranění ucpaného roštu a čistění kotle. Akce trvala do dubna. Koncem března se začalo pracovat na jarních odstávkách, v dubnu jsme měnili filtry návěsů pro přepravu nehašeného vápna.
V červnu se s naší asistencí odstranilo cementové silo na staré Lužici. V červenci se na stáčírně kyselin demontovalo výpustné potrubí na zásobníku kyseliny sírové číslo 3 a měnilo za nové. V srpnu jsme byli požádáni o pomoc při čistění návěsů pro přepravu cementu. Musely být dokonale čisté pro následné technické prohlídky a zkoušky. To znamenalo celou vnitřní plochu obrousit na čistý kov. Práce jsme prováděli v oblecích M -3 a s přístroji. V září nás čekalo odstraňování usazenin siřičitanu sodného na VP – 6 a vyčistění neutralizační jímky na staré sušárně uranového koncentrátu a vyčistění repulpační nádrže od koncentrátu rovněž na sušárně. V říjnu jsme demontovali zkorodovaná stará potrubí na stáčírně kyselin. V listopadu a prosinci jsme čistili návěsy od kyselin.
V lednu 2009 se na odparce E-1A měnily distributory za nové. Celkem jich bylo 1121 kusů a na VP-7 se zprůchodňovalo potrubí od kyseliny sírové. V únoru jsme likvidovali únik motorové nafty. Za převozu se převrhl a poškodil barel s naftou a ta znečistila cca 100 m vozovky. Za pomoci sorbetů se podařilo zamezit rozšíření nafty do okolí vozovky a dalšími sorbety se provedlo dočistění vozovky. Na odkališti jsme spolupracovali při nehodě bagru, který se převrátil v těžkém a kluzkém terénu odkaliště. V dubnu se na VP-7 čistily velké nádrže na těžební a vtláčecí roztoky. V květnu jsme na SLKR-I čistili a následně opravovali krystalizátor FC-4.
V červnu ZBZS kontrolovala a čistila chemickou kanalizaci na stáčírně kyselin a prováděla se dokumentace stavu pro následnou rekonstrukci. Po velkém větru, který v červenci poškodil mnoho stromů na o.z. TÚU, jsme likvidovali polomy a seřezávali polámané a nadměrně vysoké stromy.
V srpnu jsme měnili vadný průtokoměr koncentrované kyseliny sírové na VP 7. Byla to práce v ochranných oblecích a v dýchacích přístrojích, ve vedru a v málo přístupném místě. V září jsme pracovali na likvidaci potrubí čpavku
a čpavkové vody na stáčírně kyselin. Koncem měsíce musela být zlikvidována černá skládka azbestových krytin na zakládce na Dole Křížany. Původce odpadu se nezjistil.
V říjnu jsme se vrátili na stáčírnu kyselin, kde jsme kontrolovali a čistili zásobníky A,B a C sloužící pro uskladnění čpavkové vody. Koncem listopadu byla pohotovost v noci několikrát povolána k hořícím kontejnerům komunálního odpadu ve Stráži pod Ralskem. Tímto způsobem se asi bavila mládež jdoucí z diskotéky. Zajímavou prací v prosinci byla kontrola stavu a vyčistění sání kompresoru odparky E1 A na SLKR-I a výměna odlučovače par (demistru).
V lednu 2010 naši záchranáři odstraňovali provozní poruchu na výrobním úseku č. 3 – matečné louhy, kde došlo k prasknutí vedení smyčky vápenného mléka a jeho částečnému úniku. Prasklá část speciálního vedení byla vyměněna za nové a uniknuvší roztok byl zlikvidován. V únoru se na VP-7 ucpala sušicí linka uranového koncentrátu. Bylo nutné části linky demontovat a řádně vyčistit. To znamenalo práci v ochranném obleku a v izolačních dýchacích přístrojích a následnou důkladnou dekontaminaci všeho použitého materiálu.
Koncem března jsme demontovali mostový jeřáb na hale 2 v bývalém objektu KLM na CHÚ. V dubnu jsme se vrátili opět na halu na VP-7 do sušárny uranového koncentrátu, protože se potíže s ucpáváním opakovaly.
Začátkem května jsme provedli výměnu další části demistrů na E1-A (výměna na E1-B byla provedena již v lednu) na SLKR-I a vzorkování dalších zhruba 20 sudů s uranovým koncentrátem.
Začátkem června došlo k další provozní poruše na vápenné smyčce na matečných louzích, tentokráte na potrubním mostě. Postup opravy byl stejný jako v lednu téhož roku, až na komplikaci s dopravou na přilehlé komunikaci.
V červenci se pří kontrole vnitřního stavu krystalizátoru FC-2 na SLKR-I našlo několik poškozených míst na vnitřním pogumování, která bylo nutno opravit. K opravě se použil speciální dvousložkový tmel s vlastnostmi keramiky.
V srpnu a září jsme několikrát pracovali na nádobách prvního a druhého stupně čištění vod na matečných louzích.
V listopadu se naše ZBZS podílela na vyproštění zapadlého vozidla T-815 za jezerem v Hamru. Vozidlo bylo nakloněné a hrozil únik ropných produktů do bažiny a kontaminace povrchových vod. Po odčerpání olejů a paliva bylo vozidlo vyproštěno.
V prosinci nás trochu potrápilo počasí, a tak jsme po o. z. TÚU shazovali rampouchy a převislý zmrzlý sníh.
Začátkem ledna 2011 proběhla druhá část demontáže mostových jeřábů v halách bývalého KLM, kde je dnes dílna střediska dopravy. Byly sejmuty jeřábové kočky a potom celé konstrukce mostových jeřábů. Následně jsme byli přivoláni
k odstranění poruchy na vápenné smyčce na matečných louzích. Zde bylo nutno vyměnit část vedení.
V únoru četa našich záchranářů provedla průzkum štoly na bývalém fluoritovém dole v Křižanech, který dříve patřil pod Rudné doly Sobědruhy. Dnes je v pravé části štoly vodárna. V březnu jsme se sem vrátili. Pracovníci vodáren nás požádali o spolupráci při výměně spáleného ponorného čerpadla vodárny.
V dubnu jsme jako každý rok pracovali na již dříve popisovaných odstávkách. V květnu se demontoval na VP-7 na sušárně koncentrátu centrální odtah vzduchotechniky. V červenci se v lokalitě bývalého DK-I pracovníci vrtů pokoušeli nalézt po terénních úpravách vrt 155055. Postavená vrtná souprava se však dostala do 20-ti metrové hloubky, kde se postup nářadí zastavil. Jednalo se o vrt o velkém průměru, a tak po odvětrání bylo možno záchranáře s dýchacím přístrojem spustit do vrtu, aby mohl očistit spodní část vrtu. Tam zjistil, že na dně je tvrdý materiál. Jednalo se do 20 m o navážku a od 20 m o tvrdé prachové pískovce, na něž použité nářadí nestačilo. Bylo rozhodnuto provést trhací práce, na kterých se rovněž stanice podílela. Výsledek prací však nesplnil očekávání a práce byly zastaveny z důvodu zbytečných zvýšených nákladů.
Koncem července jsme měnili v čerpací stanici odvalových vod havarované čerpadlo. Prostor byl špatně větraný, dávka radonu překročená. Práce se prováděly s přístrojem a v ochranném obleku. Na matečných louzích jsme v srpnu pomáhali dodavatelské firmě usadit míchadlo do patního ložiska v nádrži A-302 vápenného hospodářství.
V září jsme se na VP-7 zabývali čistěním komory v nové sušičce koncentrátu. Odsud se záchranáři přesunuli na stáčírnu kyselin, kde se proplachovaly potrubní rozvody kyseliny sírové před rekonstrukcemi.
V říjnu, krom prací na odstávkách, se čistil zásobník kapalného chlóru D. Na nové Lužici (DH – II) jsme pro vrty ručně prohlubovali na vrtu 015036 úvodní kolonu až do hloubky cca 13 m. Původní pažení bylo poškozené až do 12 m, po odtěžení materiálu na zmíněnou hloubku byla pažnice již rovná a vrtné nářadí prošlo vrtem. Práce jsme prováděli na tři etapy, protože bylo nutné nastavovat úvodní kolonu pažení.
V listopadu se na VP-6 přicpaly nátokové komíny reaktorů a bylo je nutno pročistit. Průměr komínu je pouhých 600 mm. Za pomoci malého sbíjecího kladiva a lezecké techniky se v tomto velmi stísněném prostoru práce podařila. V prosinci jsme vyměňovali těsnění na potrubí kyseliny dusičné na stáčírně kyselin a čistili kontejner pro dopravu kapalného chlóru na VÚ č. 5.