Za podzemní objekty se pro účely § 37 zákona č. 61/1988 Sb. považují podzemní prostory vytvořené ražením, včetně jejich přístupových částí. Jedná-li se o:
– tunely a štoly metra,
– ostatní tunely a štoly, pokud jejich délka přesahuje 50 m,
– kolektory, včetně jejich hloubených částí a spojovacích šachet,
– jiné prostory o objemu větším než 1000 m3 zpřístupněné veřejnosti nebo využívané k podnikatelské činnosti,
– stavby pro účely ochrany obyvatelstva,
– kanalizační stoky o světlém průřezu větším než 2 m2, pokud jejich délka přesahuje 50 m,
– odvodňovací a vodovodní štoly o světlém průřezu větším než 2 m2, pokud jejich délka přesahuje 50 m,
– bývalá stará nebo opuštěná důlní díla následně zpřístupněná veřejnosti nebo využívaná k podnikatelské činnosti.
Státní báňská správa vykonává vrchní dozor nad zajišťováním bezpečného stavu podzemních objektů. Za bezpečný stav podzemního objektu zodpovídá vlastník nebo jím písemně pověřený provozovatel, který je povinen provádět prohlídky ve stanovených lhůtách. Tyto prohlídky provádí, na základě žádosti, báňská záchranná služba. Bezpečným stavem podzemního objektu se myslí stav, který neohrožuje bezpečnost pádem nebo tlakem hornin. K bezpečnému stavu patří rovněž zajištění podzemního objektu proti nahromadění nebezpečných látek a plynů.
V roce 2011 bylo v České republice evidováno 587 podzemních objektů s celkovou délkou 581 705 metrů. S nabytím účinnosti zákona č. 184/2011 Sb. od 1. 1. 2012 byly z evidence vyřazeny podzemní objekty, které ve smyslu zákona č. 254/2001 Sb., vodní zákon, jsou vodními díly a počet evidovaných podzemních objektů se změnil na 538 s celkovou délkou 541 955 m. Z 538 podzemních objektů je 66 volně přístupných, 95 přístupných jen s doprovodem, 307 za provozu přístupných jen pracovníkům provozovatele a 70 za provozu nepřístupných.
Báňská záchranná služba při své kontrolní činnosti na jedné straně pozná velmi zajímavé prostory v podzemí, kterými jsou tunely a štoly metra, kolektory, podzemní prostory využívané k podnikání, například restaurace, léčebny nebo vinné sklípky, kanalizační stoky, různé štoly, které mohou být přístupovými chodbami do jeskyní nebo hradů, stejně jako součásti podzemních krytů, továren, skladů či pěstíren. Zaměstnanci báňské záchranné služby, kteří vstupují do podzemí kontrolovat podzemní objekty, musejí používat řadu pomůcek a různé vybavení. V první řadě je nezbytná osvětlovací technika, do zaplynovaného nebo nedýchatelného prostředí sebezáchranné nebo dýchací přístroje, do vlhka a vody nepromokavý oděv a holínky, do prostředí s chemickými látkami speciální protichemický oděv a pomůcky, do revizních a přístupových šachet lezeckou techniku z důvodu scházejících nebo zkorodovaných nefunkčních stupaček. Z důvodu nebezpečí infekčních nemocí je rovněž nezbytné očkování a různé prostředky na očistu.
Ing. Boris Dvořáček, ústřední báňský inspektor