Spolupráce s polskou báňskou záchrannou službou se datuje od dubna roku 1948, kdy existovala dohoda, která zavazovala ředitelství Ostravsko-karvinských dolů k poskytnutí rychlé pomoci báňských záchranných sborů v případě požadavku z polských dolů. Dohoda počítala v první fázi s pomocí dvou čet z Ústředních báňských záchranných stanic v Lazích a na Dole Hlubina. V další fázi likvidace nehody pak nasazení čet ZBZS z OKR.
Poprvé zasahovali báňští záchranáři z Ostravy při likvidaci hořícího metanového fukače na dole Mszana pomoci inertizace dusíkem v červnu 1959. 16. prosince 1959 byla pak v Katovicích podepsaná mezivládní dohoda o poskytování vzájemné pomoci při provádění záchranářských prací v dolech a výměně zkušeností v oblasti báňského záchranářství, která je platná dodnes. Koordinátory dohody byly určené HBZS Ostrava a CSRG Bytom, které v prováděcích protokolech zpřesňovaly zásady spolupráce stanovené smlouvou.
Podepsáním dohody se zintenzivnila spolupráce zejména zásluhou tehdejších vedoucích obou stanic ing. Kazimierza Cehaka z polské strany a ing. Lubomíra Hájka z české strany. Byla organizovaná společná cvičení záchranářů a potápěčských oddílů aby se prověřila připravenost k zásahu na druhé straně hranice. První cvičení se uskutečnilo v listopadu 1959 na Dole Prezydent v Chorzóvě. Jeho tématem byl zásah na likvidaci požáru v porubu.
Při likvidaci požáru po výbuchu na Dole Silesia v červenci 1974 stavěli ostravští záchranáři v Polsku do té doby nepoužívané sádrové hráze a společně se záchranáři z Doněcka inertizovali požářiště paroplynovým generátorem GIG 4. To bylo podnětem pro konstrukci vlastních prostředků pro hydraulickou stavbu hrází a pro vývoj paroplynového generátoru GAG v Polsku.
Více pomoci bylo z polské strany. Počátkem šedesátých let to bylo poskytnutí moderní detekční techniky. V červnu 1970 nasazení vrtací techniky pro vrtání vyhledávacích vrtů a záchranných širokoprofilových vrtů při likvidaci následků zatopení lignitového dolu Dukla v Šardicích. Několikrát byl pro likvidaci požárů nasazen paroplynový generátor GAG. Poprvé na Dole Fučík v roce 1978, dále pak Doubrava (1981), 1. Máj (1982 a 1984), Dukla (1984) a naposledy na Dole Zárubek v roce 1990. Vedle zásahů při nehodách v dole došlo k poskytnutí pomoci i mimo sektor hornictví. V roce 1971 zasahovali polští a čeští záchranáři společně s hasiči při likvidaci rozsáhlého požáru rafinerie v polských Čechovicích. V letech 1971 – 74 pracovali polští potápěči spolu s našimi na opravě vpustí na vodním díle Fláje a vypomohli při zajištění prostředků pro případné barotrauma. Spolupracovalo se při řešení ověřování fyzické připravenosti báňských záchranářů při stanovování kritérií fyzické připravenosti v letech 2001 – 2002. Stále probíhá výměna informací o nehodách.
V obvodu působnosti CSRG Bytom jsou čtyři obvodní báňské záchranné stanice OSRG v Bytomi, Jaworznie, Wodzisławi a Zabrzu, které zabezpečují báňskou záchrannou službu na 31 kamenouhelných dolech (z toho na 8 se dvěma závody), na 3 solných dolech, na 2 dolech na zinkovou a olověnou rudu, na 3 dolech pro stavební hmoty a na 4 jiných závodech. V současné době se na spolupráci s ostravskou HBZS nejvíce podílejí CSRG Bytom, OSRG Wodzislaw a Ústřední báňská záchranná stanice na dole na měděnou rudu CSRG KGHM Lubin.
CSRG Bytom stejně jako HBZS Ostrava stála u zrodu mezinárodního dobrovolného sdružení báňských záchranných služeb International Mines Rescue Body v roce 2001.
2. března 2012 navštívil HBZS v Ostravě ředitel CSRG Bytom Andrzej Chlopek aby spolu s ředitelem ostravské HBZS Josefem Kasperem podepsali smlouvu o další spolupráci. Za hlavní úkoly spolupráce v rámci uzavřené dohody smluvní strany považují výměnu informací v oblasti organizace záchranných služeb v jednotlivých zemích, záchranných akcí, metod a zásad školení, technického vybavení záchranných služeb, metod a zásad vedení záchranných akcí, prezentaci nových technických řešení a nových technologií provádění záchranných prací a zpracovávání zásad společné účasti na záchranných akcích záchranných služeb.
Účastníci dohody si budou v případě nutnosti poskytovat vzájemnou pomoc při provádění záchranných akcí. Vyslání záchranných skupin se uskuteční po získání souhlasu nadřízených orgánů účastníků dohody v obou zemích s přihlédnutím k právním regulacím závazným v České republice a v Polsku. Smlouva předpokládá možnost dočasné vzájemné výměny skupin specialistů za účelem seznámení se s činností záchranných báňských služeb v obou zemích, na základě předchozích nezbytných ujednání. Blízká vzdálenost, stejné důlní podmínky a schopnost se domluvit dávají dobré předpoklady naplnění smlouvy a tím i zvýšení úrovně báňské záchranné služby a bezpečnosti v dole.
Obdobné smlouvy o vzájemné spolupráci uzavřela CSRG Bytom koncem roku 2011 s báňskými záchrannými službami v Kazachstánu a na Ukrajině v Doněcku a v letošním roce s HBZS Prievidza. Připravuje se uzavření smlouvy s rakouskou báňskou záchrannou službou.