Již podruhé se záchranáři HBZS Ostrava zúčastnili na konci dubna mezinárodního součinnostního cvičení báňských záchranářů v Rakousku. Letos vybrali rakouští kolegové jeden z největších povrchových dolů na železnou rudu Erzberg GmbH, jehož součástí jsou i stará důlní díla, ve kterých se v minulosti ruda těžila hlubinným způsobem a která jsou dnes využívána jako podzemní expozice hornického muzea.
Samotný důl je v situován v překrásném prostředí podhůří Alp v blízkosti městečka Eisenerz v okrese Leoben ve spolkové zemi Štýrsko. Štýrsko je spolková země na jihovýchodě Rakouska. Podle rozlohy je druhou největší rakouskou spolkovou zemí, její rozloha činí 16 388 km². Hraničí se Slovinskem a v rámci Rakouska sousedí se spolkovými zeměmi Horní Rakousko, Dolní Rakousko, Salzbursko, Burgenland a Korutany. Pro zajímavost, Štýrsko bylo poměrně krátkou dobu součástí svazku českých a alpských zemí pod vládou Přemysla Otakara II. – fakticky od roku 1261 do 1276.
V předvečer cvičení se, jako vždy, uskutečnilo jednání velitelského dne Rakouské báňské záchranné služby, kterého se letos zúčastnili mimo nás i kolegové z Německa a Polska. Součástí doprovodného programu bylo přijetí u starostky obce Eisenerz Christine Holzweber, jež zakončila slavnostní večer nesoucí se v duchu hornických tradic tradičním hornickým pozdravem: „Glück auf“ !
Druhý den ráno jsme se, i s technikou, na vyzvání ředitele rakouské HBZS, přesunuli na místo zásahu na samotný povrchový důl Erzberg.
Povrchový důl VA Erzberg GmbH patří k největším dolům na železnou rudu v Evropě. Roční celková těžba představuje cca 7,2 mil. tun, z toho produkce rudy je 2 150 000 t. Důl zaměstnává cca 220 zaměstnanců. Součástí dolu jsou i stará důlní díla.
Cvičení bylo řízeno na „zemské úrovni krizového managementu“ spolkové země Štýrsko. V rámci cvičení byl simulován vývin kouřů v prostoru podzemního muzea s ohrožením lidí. Ohroženo celkem cca 50 osob. Cvičení se zúčastnily čety záchranářů:
Breitenau, Salinen Altausee, Südsalz Berchtesgaden, EZB St. Johan (speciální jednotka spolkové armády), HmunA Bischofshofen (sklad trhavin a střeliva spolkové armády), Terra Mystica, Bleiberg, Tirol Schwaz, DSK-Saar, Závodní hasičský sbor VA Erzberg, Požární sbor Donawitz, Zdravotní záchranná služba, Policie a HBZS Ostrava.
Čety záchranářů se dopravovaly na důl vlastními vozidly, dále ke vstupům do dolu vozidly VA Erzberg. 4 čety ze vzdálených oblastí byly přepravovány pomocí helikoptér spolkové armády.
Úkolem čety HBZS bylo přesunout se s místním rakouským průvodcem na místo zásahu cca 950 m od vstupu do dolu, kde na kříži chodeb došlo k závalu a přerušení větrání. Zde jsme zahájili práce na obnovení větrání zvětšováním profilu v místě závalu. Průběžně jsme prováděli indikaci a detekci, měření a kontrolu místa termokamerou. Práce byly prováděny v nasazených dýchacích přístrojích BG-4 a zásahových oblecích Nomex – Solitaire (o těchto nových oblecích přineseme informace v příští listovce). Doba zásahu v nasazeném přístroji byla 140 minut.
Po ukončeném cvičení bylo provedeno jeho vyhodnocení. Naši záchranáři opět prokázali, že jsou schopni efektivně zasáhnout v jakémkoli podzemním prostředí na kterémkoli místě a rakouští kolegové pozitivně hodnotili vzájemnou spolupráci, včetně komunikace.