Hejnic: Můžete uvést práce, na kterých se ZBZS podílela?
Barták: Rok 1990: V červnu probíhala likvidace radioaktivního odpadu v Rybníčkách u Turnova. V červenci jsme likvidovali úniku laků v družstvu Sved Liberec, kde byla vysoká pracovní teplota.
V srpnu 1990, ve Spolchemii Ústí nad Labem, jsme vyčistili průmyslovou kanalizaci v délce 600 m, která byla zanesena polymerovanou epoxydehtovou pryskyřicí. Tou se například natíraly spodky vozidel a exponované části železných konstrukcí. Do kanálů se člověk nevešel, proto jsme si museli vyrobit sadu speciálních přípravků, konstrukcí a nástrojů, poháněných vzduchovým vrátkem. V kanálech se občas, kromě pryskyřic, objevily i další nebezpečné chemikálie, což vyžadovalo práce v dýchacích přístrojích a ochranných oblecích.
V roce 1991 jsme prováděli čištění 12 m vysokých kolon od nálepů rmutů na HMC – Chemická úpravna o. z. TÚU Stráž pod Ralskem.
Rok 1992: V září – demontáž vadných a zpětná montáž nových čerpadel pro stáčení kyseliny fluorovodíkové na o. z. TÚU, stáčírna kyselin. Listopad – demontáž, převoz a zpětná montáž cementového sila o váze120 t na Dole Hamr 1 v rámci o. z. TÚU.
Rok 1993: V březnu jsme vyzvedli potopenou plovoucí čerpací stanici (7 t) na odkališti Chemická úpravna o. z. TÚU.
Listopad – sanace jímky odpadních vod ve směsi s kyselinou fluorovodíkovou v Severochemě Liberec, práce v dýchacích přístrojích a ochranných oblecích.
Rok 1994: září až prosinec – likvidace kapalin s obsahem látek TCDD–TCDF, což jsou látky s obsahem dioxinů, které jsou velmi nebezpečné, ve Spolaně Neratovice. Jednalo se cca 1600 sudů s kapalnými zbytky po výrobě defoliantů a dalších nebezpečných zemědělských postřiků, které se dnes již nevyrábějí. Tyto látky jsme přečerpávali podle pH, do jednokubíkových speciálních plastových nádrží, které byly uloženy do speciálních železných kontejnerů, které jsme zavařovali ocelovými pláty, což byla příprava na transport defoliantů do vysokoteplotních spaloven v zahraničí.
V září proběhl průzkum důlních jam o. z. TÚU, v listopadu navazující demontáž jámových povalů na jámách 1 a 2 na DHI a montáž 2 ks kolen z oceli rozměru o průměru 4 m. Měnilo se důlní větrání, obě jámy na Severu se staly výdušnými.
Rok 1995 – únor – čištění kolon o výšce 12 m a průměru 4 m od nálepů na Chemické úpravně ve Stráži.
V letech 1993 až 1999 se prováděl doprovod uranového koncentrátu pří vývozu ke zpracování do zahraničí (na hranici ČR). Dále manipulace a asistence při likvidaci látek s obsahem PCB (polychlorovaných bifenylů) na většině území ČR.
Provádělo se také čištění železničních cisteren od kyseliny sírové, dusičné, čpavku a siřičitanu sodného pro DIAMO, s. p. a klienty z ČR.
Pro betonářskou a omítkářskou firmu Lafarge Liberec jsme prováděli čištění, kontroly cementových, struskových, vápenných a uhelných sil a zásobníků.
V letech 1997 – 1998 probíhalo čištění zásobníku kyseliny sírové na o. z. TÚU. V letech 1997 – 1999 čištění nátokových distributorů odparek E-1-A až E-1-C a kontroly a čištění krystalizátorů na Závodu likvidace kyselých roztoků o. z. TÚU. Tyto práce provádí ZBZS Hamr dle potřeby o. z. TÚU i v současné době.
V roce 1998, v dubnu až říjnu, probíhala demontáž a likvidace staré technologie ve Spolaně Neratovice, kde se pracovalo s dioxinem. Akci předcházelo vybudování zázemí, tedy čistých a špinavých šaten, hygienické a dekontamiační smyčky včetně prádelny a sušárny použitého oblečení. Stará budova měla podzemní a nadzemní část s věžičkou. Celá výrobní linka byla demontována a přemístěna do podzemní části. Kvůli prašnosti byla pro celý objekt DON A 114 včetně příslušenství vybudována speciální filtrační a čisticí jednotka, která vytvářela v objektu podtlak a čistila odpadní vody.
Do podzemní části budovy bylo také umístěno 1600 prázdných slisovaných sudů od roztoků defoliantů, které naše BZS přečerpávala v roce 1994. Pak bylo celé podzemí budovy zabetonováno samonivelačním betonem, a v přízemní části byla vybudována cca metr tlustá uzavírací deska. Po jejím zatvrdnutí ZBZS provedla strojní omítnutí vnitřních stěn budovy.
Venkovní část úprav objektu DON A 114 ve Spolaně Neratovice prováděla najmutá stavební firma.
Veškeré práce v objektu A 114 prováděli záchranáři z Hamru ve speciálních žlutých přetlakových oblecích s vlastní filtrační motorovou jednotkou na baterii, nebo na stlačený vzduch, který se přiváděl hadicí od kompresorových jednotek a filtrů. Tato akce v Neratovicích byla jednou z nejdelších a technicky a fyzicky nejnáročnějších. Ve dvou směnách pracovaly dvě čtyřčlenné čety. V létě teploty přesahovaly 35 stupňů, z obleků jsme po směně vylévali pot.
V květnu téhož roku se provedla výměna filtrů v technologii sušárny uranového koncentrátu. V roce 1999 v květnu až srpnu se záchranáři z Hamru podíleli na rekonstrukčních, čistících a opravárenských pracích na lagunách bývalého podniku Ostramo Ostrava, na stávajícím o. z. ODRA.