1.10. 2011 to byl již rok, co Hlavní báňská záchranná stanice Ostrava zahájila projekt příjmu podpory z evropských sociálních fondů nazvaný „Komplexní vzdělávací program pro pracovníky báňské záchranné služby“. Z celkového objemu klíčových aktivit byly naplněny cca 2/5. Za námi je Modul psychologie jako např. konfliktní komunikace v záchranářství, práce se stresem, asertivní obrana, syndrom vyhoření apod.
Další významnou aktivitou je modul záchranářství, který je prováděn ve spolupráci s Českou asociací hasičských důstojníků ČR, resp. s Hasičskými záchrannými sbory našeho kraje, dalších krajů – Olomouckého, Libereckého. Zaměření je na společná cvičení v práci s technickými prostředky, výcvik ve speciálním, tzv. Flashover kontejneru v Hamrech u Prostějova (simulace zásahu při likvidaci požáru v uzavřených prostorách), cvičení záchranářů-lezců v Hronově ve východních Čechách (rozsáhlé prostory pro výuku při práci ve výškách a nad volnou hloubkou) a v neposlední řadě společné cvičení s HZS Libereckého a Ústeckého kraje při likvidaci nebezpečných látek v areálu fy. DIAMO s.p. ve Stráži pod Ralskem.
Současně po celou dobu projektu probíhá výuka polského jazyka záchranářů HBZS Ostrava se zaměřením na odbornou terminologii v oblasti hornictví a záchranářství pro účely zdokonalení komunikace při možném společném zásahu jednotek polských a českých báňských záchranářů.
Pro potřeby teoretické výuky v jednotlivých aktivitách v prostorách HBZS Ostrava byly v rámci projektu pořízeny 2 interaktivní tabule s projektory, které budou i do budoucna sloužit při základních a opakovaných školeních báňských záchranářů nejen dolů OKD, ale i našim smluvním partnerům při výuce v oblasti bezpečnosti práce.
Pro zvýšení akceschopnosti záchranářů HBZS Ostrava při společných zásazích v rámci Integrovaného záchranného systému Moravskoslezského kraje bylo z ESF pořízeno speciální zařízení pro řezání armovaného betonu, kamene, zdiva apod. K tomuto bylo pořízeno hydraulické střihací zařízení pro podobný účel. Tato zařízení najdou široké uplatnění nejen po dobu průběhu aktivit v rámci Komplexního vzdělávacího programu, ale i posléze pro jejich komerční využití.
Zároveň probíhá a bude do ukončení vzdělávacího programu probíhat, tj. do 30. 9. 2012, rozšířené vzdělávání záchranářů – zdravotníků pro zdokonalení znalostí v medicínských oborech středního personálu. Tato jsou organizována ve spolupráci s Územní záchrannou službou Ostrava, Fakultními nemocnicemi v Brně a Ostravě. Tímto dochází ke zdokonalování teoretické i praktické přípravy pro zásahy lékařského výjezdu HBZS Ostrava při úrazech a náhlých onemocněních v podzemí a na povrchu dolů OKD.
V nejbližším období nás čeká vzdělávání v oblasti požární ochrany povrchových objektů, společná cvičení s HZS MSK v případě možných povodní (vysokokapacitní čerpání vod i v případě ohrožení objektů dolů OKD především v lokalitách Dolů Karviná a Darkov), cvičení při odstraňování následků zřícených budov.
Zvláštní kapitolou je vzdělávání v oblasti enviromentu ve spolupráci s VŠB – TU, HGF, se zaměřením na likvidaci ekologických havárií, nakládání a manipulací s ostatními odpady ze spalování uhlí.
Očekáváme i ve 2. roce komplexního vzdělávacího programu, že vysoký profesionální zájem našich zaměstnanců o uvedené aktivity bude pokračovat, a že vzdělávacím systémem dosáhneme vysoké úrovně poskytovaných záchranných prací.