Před šesti lety záchranáři HBZS Ostrava zasahovali u vyproštění autojeřábu ze dna dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Tentokrát jsme byli vyzváni společně s kolegy z naší ZBZS Libušín k zásahu v podzemí.
Jednalo se o posouzení možnosti vyproštění servisní plošiny uvízlé v tubusu přivaděče mezi dolní a horní nádrží elektrárny.
Horní a dolní nádrž spojují dva tubusy C1 a C2 o délce 1 547 m a 1 499 m a průměru 3,6 m. V současné době je v provozu jeden tubus, v druhém probíhají údržbářské práce, prováděné za pomoci servisní plošiny. Tato 2 t vážící plošina slouží k dopravě a servisním pracím uvnitř tubusu. Pohyb v 820 m dlouhé úklonné části tubusu zajišťuje vrat, umístěný mimo přivaděč a ocelové lano o průměru 18 mm. Dne 16. 6. 2024 došlo k převrácení plošiny a její uvíznutí ve vzdálenosti 400 m od horního vstupu. Pracovníci byli evakuováni složkami IZS.
Po příjezdu na horní nádrž (1 350 m n. m.) byla v prostorech uzávěrů (hloubka – 50 m pod nádrží) zřízena důlní základna. K sestupu byla použita horolezecká lana, systém Kendler a další lezecká technika. První průzkum do místa události ověřil polohu a stabilitu plošiny. Následoval druhý sestup, došlo k vyproštění a pootočení plošiny do polohy umožňující další vertikální pohyb. Zde byly použité vysokotlaké zvedací vaky RESQTEC ZUMRO NT Hybrid 2, o zvedací síle 26 t, umožňující ovládání z bezpečné vzdálenosti. Závěrečné vytažení plošiny pomocí vratu bylo přerušované v určených intervalech pro kontrolu stavu lezcem a mírnou korekturu směru.
Po 10 hodinách byla akce úspěšně ukončena a zařízení předáno provozovateli. Vertikální manipulace s plošinou proběhly výhradně po opuštění ohroženého prostoru všemi zasahujícími lezci. Bylo nutné, z důvodu bezpečnosti pro každé slanění, instalovat a deinstalovat lezeckou techniku. Pohyb v tubusu byl pro kluzkost povrchu a extrémní vzdálenost velice náročný. Přesto obě naše lezecké skupiny zásah úspěšně zvládly.
Petr Hanzelka, směnový technik o. z. HBZS Ostrava