Výjezdová a pracovní činnost HBZS ve třetím čtvrtletí
V letošním roce do 30. září bylo v rámci pohotovostní služby vyhlášeno celkem 124 poplachů. Lékařský výjezd vyjížděl 97krát k úrazům a náhlým onemocněním. 3 důlní výjezdy byly již v prvním čtvrtletí a 24 výjezdů bylo označených jako„storno“. Tyto výjezdy nevyžadují zásah pohotovostních čet.
Pokračují asanační práce podle technického plánu likvidace na výstavbě uzavíracích hrází na odštěpném závodě KARVINÁ, lokalita DARKOV a ČSA (odštěpný závod KARVINÁ vznikl organizační změnou od 1. 9. 2024 sloučením odštěpných závodů DARKOV a ODRA).
2. 7. 2024 provedli záchranáři HBZS Ostrava společně se záchranáři ZBZS Libušín vyproštění servisní plošiny uvízlé v tubusu přivaděče mezi horní a dolní nádrží přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Došlo k převrácení a uvíznutí této dvoutunové servisní plošiny ve vzdálenosti 400 metrů od horního vstupu.
11. a 12. 7. 2024 – Na požadavek objednavatele VEOLIA Olomouc vyčistili lezci o. z. HBZS Ostrava v době plánované letní odstávky palivový zásobník.
27. 7. 2024 o. z. HBZS Ostrava byla součástí týmu, který zajišťoval bezpečnost a ochranu osob při odstřelu železobetonové věže skipu bývalého Dolu Lazy. Do železobetonové 83 metrů vysoké věže bylo navrtáno zhruba tisíc děr a následně umístěno 76 kilogramů trhaviny Austrogel. V deset hodin dopoledne střelmistr firmy Swietelsky poslal skipovou věž k zemi.
Od 31. 7. 2024 do 6. 9. 2024 probíhaly lezecké práce na kulturní památce kladivové těžní věži bývalého Dolu Jeremenko v Ostravě Vítkovicích. Lezci o. z. HBZS Ostrava měnili pomocí lezecké techniky skleněné výplně oken na prosklené fasádě těžní věže ve tvaru písmene „T“. Na ocelové konstrukci je umístěna strojovna se závěsovou prosklenou fasádou. Výhodou této těžní věže bylo, že zabírala málo místa a hlavně, těžní lana nebyla vystavena povětrnostním vlivům. Bohužel čas a právě povětrnostní podmínky se podepsaly na prosklené fasádě této těžní věže. Před rokem v květnu 2023 na žádost objednavatele provedli naši lezci kontrolu stavu střechy, oken a okenních rámů. Mnoho skel bylo nutné vyměnit. Tento úkol byl zadán Hlavní báňské záchranné stanici v Ostravě. Práce prováděli báňští záchranáři lezci za pomoci lezecké (horolezecké) techniky mnohdy v extrémních letních teplotních podmínkách (přímé sluneční záření). Nebezpečí hlavně hrozilo z možného následku řezného poranění skleněnou výplni, často prasklou, nebo poškozenou. Lezci, kteří se přímo podíleli na výměně skla, byli vybaveni tzv. „turniketem“ (škrtidlem) pro případ, kdyby došlo k řeznému poranění, aby byli schopni si svépomocí provést stavění masivního krvácení. Při výměně těchto skleněných výplní na těžní věži odpracovali naši lezci celkem 100 hodin. Děkujeme za dobře odvedenou práci.
V sobotu 24. 8. 2024 se na odštěpném závodě HBZS Ostrava konal „den otevřených dveří“. Jako již tradičně se prezentovala HBZS Ostrava svou výjezdovou, zásahovou, záchranářskou technikou používanou při zásazích v podzemí, na povrchu a také ve výškách, nad volnou hloubkou i pod vodní hladinou. V letním teplém slunečném počasí 320 návštěvníků ocenilo komentované prohlídky záchranářské profese. Návštěvníci měli možnost s průvodci zhlédnout prostory výjezdové garáže, servisní pracoviště dýchací techniky, požární techniku s plnicí stanicí, výcvikové pracoviště s učebnami a cvičný polygon. Pro všechny návštěvníky bylo připraveno občerstvení. Pro dětské návštěvníky k radosti byl připraven skákací hrad a v teplém slunečném počasí přišlo vhod i zchlazeni v pěně z lehké vody. Hasičský záchranný sbor tuto pěnu z lehké vody používá k preventivním zásahům při rozlití hořlavých kapalin, protože vzniklá vodní pěna zabraňuje vypařování hořlavých plynů a par. Všem zúčastněným zaměstnancům na této akci patří poděkování. „S hornickým pozdravem „Zdař bůh“.
4. 9. 2024 na požadavek Magistrátu města Ostravy provedli báňští záchranáři HBZS Ostrava „zajištění“ kulturní památky „Kamenné sýpky“ v Ostravě- Svinově, kde hrozilo zborcení následkem poškození střechy vlivem stáří. Vznik této dvoupodlažní kameno-cihlové budovy se sedlovou střechou se datuje k roku 1750. Báňští záchranáři využili své dlouholeté zkušenosti se zajišťováním důlních chodeb a po dohodě s vedením města provedli 1. etapu – zajištění hlavního stropu celé budovy. Tato budova po celkové rekonstrukci bude sloužit veřejnosti. Proto jsme velice rádi, že se můžeme podílet na záchraně této kulturní památky a přiložit ruku k dílu.
Ve středu 11. 9. 2024 se uskutečnilo pietní setkání u příležitosti Dne horníků 2024 v Karviné. Pietní akt se uskutečnil na Univerzitním náměstí v Karviné- Fryštátě. Vedení společnosti OKD, DIAMO, s. p., o. z. HBZS Ostrava, o. z. KARVINÁ, odboráři, krojovaní horníci, vedení města Karviné, hosté a veřejnost uctili památku všech horníků, kteří přišli o život při výkonu hornického povolání. K soše havíře se pokládaly kytice a věnce a poté se uskutečnil průvod krojovaných horníků z různých hornických spolků ke kostelu „Povýšení svatého Kříže“, kde proběhla mše, kterou celebroval biskup ostravsko-opavské diecéze.
11. 9. 2024 provedl potápěčský oddíl záchranářů HBZS Ostrava prohlídku požárních nádrží v průmyslové zóně Mošnov. Dle požadavku zadavatele byl pořízen videozáznam s podrobnou dokumentací dvou požárních nádrží o objemu 870 a 675 kubických metrů s maximální hloubkou 11 metrů. Potápěči se museli vypořádat s úzkým přístupem do těchto nádrží, a proto použili lezeckou i vhodně zvolenou potápěčskou techniku.
13. 9. až 16. 9. 2024 zasáhly Českou republiku ničivé povodně. Přívalové deště společně se spodní vodou způsobily částečné zatopení cvičné štoly ve Staříči. Podle hydrometeorologického ústavu „zátopa“ přichází odspodu a objekt je zatopen spodní vodou, která do něj vyvzlínala při zvýšení hladiny spodní vody. V těchto těžkých dnech, kdy byly ohroženy životy lidí a majetek v záplavových oblastech, naší stanici způsobila tato pohroma „pouze“ materiální škody. Jeden metr výškové spodní vody ve cvičné štole způsobil zatopení úvodní padesátimetrové chodby s rozvodnou a přerušení dodávky elektrické energie. Od sobotního odpoledne báňští záchranáři čerpali vodu pomocí plovoucího benzínového čerpadla a ponorného elektrického kalového čerpadla KDM, kterému z povrchu přiváděla elektrickou energii benzínová elektrocentrála. Čerpací práce byly ukončeny v úterý 17. 9. 2024 v ranní směně. Pak začaly práce na obnově dodávky elektrického proudu do štoly. Je nutné vysušit a obnovit funkčnost elektro zařízení, promazat části pohyblivých strojů a celkově obnovit provoz „Cvičné štoly“. Podle rozsahu škod budou práce trvat do konce října letošního roku.
20. 9. až 23. 9. 2024 – lezci HBZS Ostrava byli objednání firmou CEMEX Dětmarovice na čištění struskového sila č. 3 v areálu závodu. Pomocí lezecké techniky pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou, ručního pracovního nářadí a vzduchového sbíjecího kladiva odstraňovali ze stěn nálepy uvnitř zásobníku. Po ukončení prací byla pořízena fotodokumentace zásobníku.
Od 23. 9. 2024 provádějí podle schváleného plánovaného nehavarijního zásahu báňští záchranáři – lezci HBZS Ostrava v souladu se Služebním řádem stavbu opěrné stěny v dolním kanále hlavního ventilátoru ve vtažné jámě ČSA 3 pro možnost jeho zaplavení. Spodní větrní kanál hlavního ventilátoru ústí do výdušné jamy ČSA 3 v hloubce cca 55 metrů pod povrchem. Jedná se o dopravu materiálů pro stavbu opěrné stěny, vyčištění od nánosů, vysbíjení betonového obvodu důlního díla pro zavěšení polygonů a stojek z TH rovin (železná konstrukce), postavení kostry, pobití dřevěnýma fošnama, technickou jutou (tkaninou), dotěsnění, vzepření a instalaci plavicího potrubí DN 100 mm. Při stavbě opěrného peření se postupuje v souladu s Technickým projektem likvidace hlavních důlních děl – jam na lokalitě ČSA.
Zpracoval: oddělení VVaT HBZS Ostrava