Na ložisku Rožná (odštěpný závod GEAM Dolní Rožínka) došlo k 31. 3. 2017 k ukončení těžby v souladu s Usnesením vlády ČR č. 50 ze dne 25. ledna 2016. Ukončením těžby a úpravy uranové rudy nekončí hornická činnost na Vysočině.
Naopak o. z. GEAM čeká náročné období zahlazování následků činnosti po těžbě uranu v území dobývacího prostoru a pokračování realizace již započatých „neuranových“ projektů (viz níže v textu). Výše uvedené skutečnosti měly i dopad na zabezpečení báňské záchranné služby. V souladu se schváleným Služebním řádem ZBZS Dolní Rožínka došlo ke snížení počtu dobrovolných báňských záchranářů, stálou pohotovost tvoří velitel pohotovosti a tříčlenná četa záchranářů z povolání. Mimo úkolů vyplývajících z ustanovení Vyhlášky ČBÚ č. 447/2001 Sb., zabezpečují záchranáři ZBZS Dolní Rožínka likvidaci hlavních důlních děl (HDD) ústících na povrch, v souladu se současnou legislativou. Nejedná se pouze o HDD související s těžbou uranu, ale i díla likvidovaná v 90. letech 20. století v oblasti rudného a uhelného hornictví spadající do kompetence státního podniku DIAMO.
Nejdůležitější činností je vybudování a provozování Podzemního výzkumného pracoviště Bukov (PVP) na 12. patře jámy B1 pro Správu úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). PVP Bukov je určeno pro realizaci výzkumných, vývojových a demonstračních činností spojených s přípravou hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a dalších vysokoaktivních odpadů. Toto pracoviště je „generickým“ typem podzemní laboratoře. Tyto laboratoře se vyznačují tím, že se nenacházejí v konkrétní horninové formaci budoucího hlubinného úložiště, ale pro potřeby experimentů je využíváno již existujících podzemních děl nebo potřebné infrastruktury. Pro naplnění rozsáhlého programu SÚRAO je potřeba realizovat in-situ experimenty v horninovém prostředí, jehož vlastnosti jsou blízké budoucímu hlubinnému úložišti.
V současnosti probíhá ražba II. etapy PVP Bukov a jedná se o rozšíření stávajícího výzkumného pracoviště. Vlastní výstavbu PVP realizují kmenoví zaměstnanci o. z. GEAM v podzemí Dolu Rožná I v hloubce 510 m pod povrchem. Projektovaný objem razicích prací je 532 m laboratorních chodeb a 80,8 m propojovacích větracích chodeb. V maximální variantě výstavby II. etapy je vyprojektována ražba 24 zkušebních komor z laboratorních chodeb, každá v délce 10 m.
Razicí práce byly zahájeny v lednu 2021 ražbou dvou laboratorních chodeb o profilu 14,8 m2, kdy v jedné laboratorní chodbě je projektováno až 6 zkušebních komor. Výstavba II. etapy PVP Bukov bude dokončena v roce 2024, celkově bude vylomeno 12 103 m3 kompaktních metamorfovaných hornin.
V červnu 2019 byla dokončena ražba Odvodňovací štoly R3, která má po zatopení podzemí umožnit čerpání důlních vod a jejich odvod na dekontaminační stanici v provozu Chemické úpravny. Celkem bylo vyraženo 1 525 m chodby v profilu 7,7 m2 se zajištěním ocelovou obloukovou TH výztuží a zátahem betonovými pažnicemi. Samotný průnik do jámy R3 byl realizován za pomocí hydraulického trhacího zařízení DARDA, které zapůjčila HBZS Ostrava. Před samotným použitím zařízení DARDA bylo do betonového ostění jámy vyvrtáno 6 ks jádrových vrtů o průměru 300 mm soupravou Husqvarna.
Při těchto činnostech zabezpečuje ZBZS Dolní Rožínka báňskou záchrannou službu v podzemí Dolu Rožná I, včetně záchrany lidských životů a poskytování první pomoci v podzemí. Dále ZBZS zabezpečuje budování izolačních povalů v jamách R7S a R3, za pomoci lezecké techniky. V rámci realizace Rekonfigurace Dolu Rožná I zabezpečili záchranáři lezci rizikové práce nad volnou hloubkou jámy R6 při krácení délky vodicích lan na dopravním zařízení. Během akce bylo třeba ukotvit vodicí lana a zavěsit speciální napínací koše, které byly vyplněny 400 kusy ocelových desek závaží o celkové váze 24 t. Práce proběhly v jámě R6 za stálého přítoku průsakových vod, v řádném termínu a bez mimořádné události.
V současné době výjezdová technika na ZBZS sestává zejména z požárního vozidla, vozidla důlního výjezdu a vozidla první pomoci. Základ zásahové techniky tvoří kyslíkové dýchací přístroje BG4 od firmy Dräger. Ve vybavení ZBZS je i technika oživovací, vyprošťovací, indikační, lezecká a transportní.
Autor článku: Jiří Šikula
ZBZS Dolní Rožínka