V období od 1. ledna 2023 až 31. prosince 2023 bylo v rámci pohotovostní služby celkem 140 výjezdů. Lékařský výjezd vyjížděl k úrazům a náhlým onemocněním celkem 112krát. Důlní výjezd zasahoval 1krát na Dole ČSM-Jih, kde se jednalo o důlní otřes v porubu 401 206/1 a 27 důlních výjezdů bylo označeno jako „storno“, kdy po geomechanickém jevu s energií větší než 105 J inspekční služba daného závodu nepožaduje fárání pohotovostních jednotek.
Hlavní pracovní činnosti záchranářů HBZS Ostrava dle zpracovaného harmonogramu technického plánu likvidace (TPL), v souladu se zpracovanými projekty a technologickými postupy schválenými závodním dolu, byly práce na výstavbě uzavíracích hrází na lokalitě DARKOV a na lokalitě ČSA, kde bylo celkem odpracováno 490 směn v daném kvartálu.
23. října 2023 v prostorech státního podniku DIAMO, odštěpného závodu HBZS v Ostravě, se konalo školení první pomoci zastoupené firmou „Life Support“. Letos to bylo poprvé, kdy se společně zúčastnili kurzu záchranáři ze dvou závodů, a to báňští záchranáři ze ZBZS ODRA a Hlavní báňské záchranné stanice Ostrava. Kurz KPR/AED (angl. BLS/AED provider) rozšiřuje znalosti a dovednosti lektorů, pedagogů, trenérů, nebo zdravotnických hlídek v KPR (kardiopulmonální resuscitace), kdy je nutno překonat čas před příjezdem zdravotnické záchranné služby. Tento kurz je certifikovaný Evropskou resuscitační radou a potvrzení o absolvovaní má celoevropskou platnost. Dle slov profesionálních lektorů, Mgr. Jana Bradny (ředitel firmy Life Support) a Mgr. Radima Holka, prokázali opět báňští záchranáři vysokou úroveň připravenosti a profesionalitu v poskytování první pomoci spojenou s resuscitací a práci s AED (automatizovaný externí defibrilátor). Prioritou vedení hlavní báňské záchranné stanici je neustálé profesionální vzdělávání odbornosti báňských záchranářů jak v potápění, lezení, tak hlavně v poskytování první pomoci. Mottem báňských záchranářů je „těžko na cvičišti – lehko na bojišti“ (hard on the training ground – easy on the battefield).
Ve dnech 13.–24. listopadu 2023 proběhlo na Hlavní báňské záchranné stanice Ostrava školení instruktorů prací ve výškách, zastoupené firmou CRAA – Česká asociace pro aktivity a práce ve výškách, z.s., a CRAA – Ústav bezpečnosti práce ve výškách, z.ú. (Czech Rope Access Assotiation), kterého se zúčastnilo pět profesionálních členů HBZS Ostrava. Vzhledem k neustálé potřebě zvyšování teoretické a praktické odbornosti v „lezectví“ se vedení Hlavní báňské záchranné stanice Ostrava rozhodlo uspořádat instruktorské školení pro současné školitele báňských záchranářů v lezectví. Všech pět nominovaných báňských záchranářů získalo po čtrnáctidenním náročném výcviku „Pověření Instruktora prací ve výškách“, kdy úspěšně absolvovali školení a ověření znalostí před tříčlennou zkušební komisí, na jejichž základě byli pověřeni k provádění školení, praktického výcviku a ověřování znalosti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ve výškách a nad volnou hloubkou, použití OOP, průmyslového lezectví, báňských záchranářů lezců a školitelů báňských záchranářů lezců, dále pak systémů zadržovacích, pracovních polohovacích, systému zachycení pádu, systémů lanového přístupu a záchranných systémů.
V době od 20. listopadu do1. prosince (80 vyučovacích hodin) proběhl na HBZS Ostrava kurz nových záchranářů, který je určen k získání kvalifikace „báňský záchranář“ podle požadavků ustanovení § 18 vyhlášky o BZS. Bylo vyškoleno a po závěrečných zkouškách zařazeno do záchranářského pracovního života 12 nových báňských záchranářů. Z toho: ZBZS Důl ČSM – 7 záchranářů, DIAMO, s.p., ZBZS Darkov – 1 záchranář a ZBZS Hamr – 4 záchranáři.
Zpracovalo: oddělení VVaT HBZS Ostrava