Na konci měsíce května každoročně zveřejňuje hlavní polský báňský úřad („Wyższy Urząd Górniczy“, dále jen „WUG“) zprávu o stavu bezpečnosti v polských dolech za uplynulý rok.
Z této zprávy vybíráme: Rok 2022, ve kterém se polským orgánům státní báňské správy podařilo vrátit po dlouhém období pandemie způsobené COVID-19 do normálního způsobu práce a plnit úkoly v oblasti bezpečnosti, byl pro polské hornictví výjimečným rokem ovlivněný především tragickými nehodami v hlubinném hornictví, ke kterým došlo v hornických provozech společnosti JSW (Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.) na Dole KWK Borynia-Zofiówka, závod Zofiówka a na Dole KWK Pniówek. Pro vyšetření příčin těchto nehod ustanovil předseda hlavního polského báňského úřadu dvě samostatné komise složené z odborníků, znalců a představitelů mnoha institucí.
Ke dni 31. prosince 2022 podléhalo dozoru polské státní báňské správy celkem 7 452 důlních organizací (36 organizací podzemních, 7 314 povrchových, 102 organizací při vrtných pracích).
Nebezpečí při hlubinné těžbě
Hlubinné hornictví v polských dolech je charakterizováno složitými geologicko-hornickými podmínkami a přírodními vlivy. Jedná se především o nebezpečí spojená s výskytem metanu, nebezpečí výbuchu uhelného prachu, nebezpečí otřesů, nebezpečí spojená s průvaly vod a bahnin, průtrže uhlí a plynů a v neposlední řadě složité mikroklimatické podmínky.
Důlní otřesy
V uhelných dolech došlo v roce 2022 ke třem důlním otřesům.
7. února 2022 na Dole KWK Myslowice-Wesola důlní otřes s energií 2 x 108 J (hromadný úraz – 3 úrazy s pracovní neschopností) v oblasti porubu 04Aw, ve sloji 510.
23. dubna na Dole KWK Borynia-Zofiówka, závodě Zofiówka s energií 4 x 106 J (hromadný úraz – 10 smrtelných úrazů) v oblasti ražby výdušné chodby D-04a ve sloji 412.
4. listopadu na Dole KWK ROW, závodě Marcel s energií 5,5 x 106 J (hromadný úraz – 2 úrazy s pracovní neschopností).
Dále došlo ke třem geomechanickým jevům (tzv. „Odprężenie górotworu“), což je v polském výkladu předpisů jev podobný otřesu, ale se slabší energií. Přesná definice síly energie není dána. Při těchto jevech bylo zaznamenáno 6 úrazů s pracovní neschopností. V rudných dolech v roce 2022 nebyl důlní otřes registrován.
Ohrožení metanem
V roce 2022 došlo ke čtyřem událostem ve spojení s metanem. V souvislosti s těmito událostmi došlo ke 46 úrazům a 7 pracovníků je doposud pohřešováno.
Dne 21. dubna 2022 došlo na Dole Pniówek k zapálení a následnému výbuchu metanu v oblasti porubu N-6 ve sloji 404/4+405/1. V této souvislosti došlo k 9 smrtelným úrazům, 7 těžkým úrazům, 25 úrazům s pracovní neschopností a 7 pracovníků je doposud pohřešovaných. Předseda báňského úřadu (WUG) v této věci zřídil speciální vyšetřovací komisi, která dosud neukončila vyšetřování. V rámci 4. zasedání této komise bylo navrženo postupné zpřístupnění oblasti pro možnost nalezenía vyproštění 7 pohřešovaných.
12. května 2022 na Dole KWK Ruda, závodě Halemba došlo k zapálení metanu způsobené mechanickou přibírkou pískovce.
7. července 2022 na Dole Siośnica došlo k zapálení metanu způsobené jiskrou z uvolněného závalu.
26. října 2022 na Dole KWK Staszic-Wujek, závodě Murcki-Staszic došlo k zapálení metanu způsobené působením vysoké teploty v místě nahromadění metanové směsi.
Důlní požáry
V souvislosti s důlními požáry bylo z ohrožených oblastí v roce 2022 nutno evakuovat na bezpečné místo celkem 1 078 horníků, z toho 10 s nasazenými sebezáchrannými přístroji. Přehled důlních požárů je v tabulce č. 2.
Závaly a události spojené s pádem hornin
V roce 2022 došlo na polských uhelných dolech ke dvěma závalům, které nezpůsobily žádné úrazy.
V souvislosti s pádem hornin došlo v roce 2022 ke dvěma smrtelným úrazům. V jednom případě se při jízdě kombajnu při čištění uličky pro překládku sekcí v porubu uvolnil blok uhlí a jeho část zasáhla kombajnéra do hlavy. Ve druhém případě při plenění chodby došlo k uvolnění a pádu hornin ze závalu a zavalení předáka.
Báňská záchranná služba v Polsku
K 31. prosinci 2022 bylo v provozu na dolech celkem 34 závodních báňských záchranných stanic. V organizacích zabývajících se těžbou ropy, plynu a síry (metodou podzemního výplachu) bylo udržováno 5 závodních báňských záchranných stanic.
Celkový počet báňských záchranářů činil 4 405 osob, z toho:
3 620 báňských záchranářů v uhelných dolech (z toho 21 % THZ);
461 báňských záchranářů na dolech s těžbou rud (z toho 39 % THZ);
324 na ostatních dolech a pracovištích (z toho 55 % THZ).
V polském hornictví fungují 3 základní organizace zajišťující báňskou záchrannou službu.
1. Hlavní báňská záchranná stanice Bytom („CSRG, S.A. w Bytomiu), které na konci roku 2020 podléhaly 3 obvodní báňské záchranné stanice se stálou pohotovostí. CSRG Bytom S.A. funguje jako akciová společnost s podílem státu.
2. Oddíl/Jednotka záchranářství hornicko-hutnického („Oddział/Jednostka Ratownictwa Górniczo- Hutniczego KGHM Polska Miedź S.A. w Lubinie“). Jedná se o záchrannou službu provozovanou v rámci akciové společnosti KGHM, která zabezpečuje těžbu rud a sádry.
3. Oddíl záchranářství při vrtání a těžbě ropy a plynu („PGNiG S.A. Oddział Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego w Krakowie“). Záchranná služba je zajišťována pro podnikatelský subjekt s účastí státu.
V roce 2022 zasahovaly tyto u celkem 26 událostí.
CSRG Bytom a její obvodní báňské záchranné stanice zasahovaly ve 13 akcích, z toho 7 akcí při likvidaci důlních požárů, 2 akce při likvidaci závalu, 1 akce při likvidaci následků výbuchu metanu, 1 akce při výstupu metanu, 1 akce po otřesu, 1 akce po uvolnění zvodnělého těživa ze zásobníku.
Báňská záchranná stanice JRGH KGHM v Lubinu se zúčastnila celkem 13 akcí, z toho: 6 akcí při likvidaci závalů, 3 akce při likvidaci důlních požárů a 1 akce při hledání pohřešovaného pracovníka.
Báňská záchranná stanice PGNiG v Krakově nezasahovala v loňském roce v ostrém zásahu.
V roce 2022 došlo k 21 úrazům báňských záchranářů v rámci záchranářské akce od 20. dubna do 2. května 2022 po výbuchu metanu na Dole Pniówek, z toho: 3 úrazy smrtelné, 3 těžké úrazy a 15 úrazů s pracovní neschopností. 5 báňských záchranářů, kteří zahynuli HZBS Ostrava 5 při akci na Dole Pniówek je doposud pohřešováno.
Ze strany polských úřadů a vrchního dozoru polské státní báňské správy byla činnost báňské záchranné služby hodnocena pozitivně, s tím, že hodnocení akce po výbuchu metanu na Dole Pniówek bude provedeno po závěrech vyšetřování.
Zdroj: Text: WUG [online] [cit. 2023 – 05 -26, webové stránky, Poslední editace 26.5.2023, URL: http://www.wug.gov.pl/
Foto: CSRG[online]. [cit. 2023 – 05 -26, webové stránky, Poslední editace 26.5.2023, URL: https://www.csrg.bytom.pl/ press-kit/
Autor – překlad: Jaroslav Provázek, náměstek, hlavní inženýr HBZS Ostrava