Záchranář

Informace pro báňské záchranáře a vedoucí techniky důlních závodů

  • Úvod
  • O webu
  • Kontakty
  • Ke stažení
Jste zde: Domů / Nezařazené / Hodnocení stavu bezpečnosti a stav báňské záchranné služby v polském hornictví v roce 2016

Hodnocení stavu bezpečnosti a stav báňské záchranné služby v polském hornictví v roce 2016

3.10.2017, Jaroslav Provázek

Polský báňský úřad (WUG) vydal zprávu o stavu bezpečnosti při provádění hornické činnosti v Polsku. Z této zprávy vybíráme:

Tabulka 1 Organizace podléhající dozoru polské státní báňské správy

 Tabulka 2 Mimořádné události v polském hornictví v roce 2016

Dále zpráva uvádí popis událostí spojených s jednotlivými riziky hornické činnosti.

Nebezpečí metanu

V letech 2012 až 2016 došlo k 19 mimořádným událostem v souvislosti s metanem, při kterých zahynulo 6 horníků, 15 bylo zraněno těžce a 20 lehce. V roce 2016 byly zjištěny příčiny zapálení metanovzdušné směsi:

– jiskry z přibírky kamene dobývacím kombajnem v porubu při přechodu poruchového pásma ve dvou případech v Dole Ruda, závodě Halemba a v Dole Krupinski,

– ve dvou případech od jiskry z přibírky kamene razícím kombajnem v Dole Brzeszcze a Dole Murcki-Staszyc,

– zapálení metanovzdušné směsi od důlního požáru za uzavírací hrází v jámovém stvolu v Dole Murczki- Staszic.

Nebezpečí otřesů

V letech 2012 až 2016 došlo v polských dolech ke 14 mimořádným událostem, spojeným s důlními otřesy. Při těchto otřesech zahynulo 14 horníků, přičemž 75 utrpělo lehký úraz. V roce 2016 došlo k jednomu otřesu o energii 3,3 . 106 J v Dole Ruda, závod Bielszowice, při kterém došlo k hromadnému úrazu (1 smrtelný, 3 lehké). V rudných hlubinných dolech došlo ke třem otřesům. Dne 14. září byl v Dole Rudna otřes o energii 2,3 . 107 J. V souvislosti s tímto jevem došlo k hromadnému úrazu (1 smrtelný, deset lehkých). Dále 18. října v Dole Rudna, otřes o energii 1,1 . 108 J- způsobil hromadný úraz 6 lehkých úrazů.

K nejsilnějšímu otřesu pak došlo v tomto dole 29. 11. 2016. Tento otřes, ke kterému došlo v důlním poli XXI/1v části G-23 na úrovni 1 130m, měl energii 1 . 108 J. V souvislosti s tímto otřesem utrpělo 8 horníků smrtelný úraz a dalších 21 bylo zraněno lehce.

Polský hlavní báňský úřad podal rovněž zprávu o stavu polské báňské záchranné služby. K 31. 12. 2016 bylo zřízeno celkem 41 závodních báňských záchranných stanic a dvě tzv. stanoviště báňské záchranné služby. V organizacích dobývajících ropu a plyn je zřízeno 8 závodních báňských záchranných stanic. Celkový počet báňských záchranářů ke dni 31. 12. 2016 byl 5 332, z toho:

• 4 620 báňských záchranářů v hlubinných uhelných dolech (z toho 22 % THZ),

• 408 báňských záchranářů na rudných dolech (z toho 42 procent THZ),

• 304 ostatních báňských záchranářů (z toho 45 % THZ).

V polském hornictví existují v současnosti 3 hlavní báňské záchranné stanice:

• Hlavní báňská záchranná stanice, a.s., se sídlem v Bytomi, pod kterou patří 4 obvodní báňské záchranné stanice se stálou pohotovostí, dále zabezpečuje báňskou záchrannou službu při těžbě uhlí a jiných minerálů s výjimkou rud.

• Jednotka báňsko-hutní záchranné služby KGHM Polská měď, a.s., se sídlem v Lubině, zabezpečuje báňskou záchrannou službu především v rudných dolech, hutních provozech a dolech na hnědé uhlí.

• Báňská záchranná stanice pro vrtné a geofyzikální práce se sídlem v Krakově, zabezpečuje báňskou záchrannou službu při těžbě ropy a zemního plynu a při vrtných pracích.

HBZS Bytom, včetně svých OBZS, se účastnila celkem 14 akcí, z toho 8 při likvidaci důlních požárů, 1 akce spojené s výbuchem metanu, 3 akcí při likvidaci následků otřesu, 1 akce po průtrži uhlí a plynů a 1 akce spojené se smrtelným úrazem v jámě Dolu Wujek. Nejdelší akce s účastí HBZS Bytom trvala 25 dní a byla spojená s likvidací endogenního požáru v Dole Piast-Ziemovit.

Jednotka báňsko-hutní záchranné služby KGHM Polská měď, a. s., se zúčastnila celkem 13 záchranářských akcí, z toho 10 tzv. závalových akcí, 2 akcí spojených s likvidací požáru a 1 akce spojené s vyproštěním pracovníka, přitlačeného ke konstrukci vrtného stroje. Dne 29. listopadu 2016 došlo v Dole Rudna k největší tragédii v dějinách tohoto dolu. V čase 21.09 došlo k velmi silnému otřesu o energii 1,0 . 108 J a po cca 1 minutě došlo k dalšímu otřesu o energii 4,0 . 106 J. V souvislosti s těmito otřesy byly postiženy části důlního pole č. XXI/2 a XXI/1 v poli G-23 a dále komora důlních strojů C-23, vzdálená cca 1 400 m od epicentra otřesů. Při této události utrpělo 8 horníků smrtelné úrazy a dalších 21 bylo zraněno lehce. Záchranářská akce trvala 24 hodin za účasti 29 záchranářských čet z důlních závodů a záchranářů a velitelů z Jednotky báňsko-hutní záchranné služby KGHM Polská měď, a.s. V rámci akce byly prováděny průzkumy postižených důlních děl za účelem nalezení postižených a dále ruční probírání závalu pro jejich vyproštění. Celá akce byla ukončena 30. listopadu ve 21.20 hod.

Báňská záchranná stanice pro vrtné a geofyzikální práce, se sídlem v Krakově, se v roce 2016 nezúčastnila žádné záchranářské akce. Státní báňská správa v Polsku hodnotí pozitivně veškeré zásahy báňských záchranářů v roce 2016. V rámci těchto zásahů nedošlo k žádné mimořádné události. Báňský úřad konstatuje, že polské báňské záchranářství je na nejvyšší možné úrovni jak po organizační, tak i materiální stránce. Záchranáři se rovněž pravidelně zúčastňují odborných konferencí a mezinárodních závodů báňských záchranářů.

Ze zprávy „WUG“ volně přeložil Ing. Jaroslav Provázek

Zdroj: 1. [online]. [cit. 2017-07-05], dostupné na WWW: http://www.wug. gov.pl/bhp/stan_bhp_w_gornictwie

Související články:

  1. Ze zahraničí
  2. Z jednání Štábu báňské záchranné služby
  3. Štáb báňské záchranné služby zasedal v Odolově
  4. Nová oblast v činnostech báňské záchranné služby
  5. Stav bezpečnosti v polských uhelných dolech

Kategorie:Nezařazené Štítky:Polsko, zahraničí

Nejčtenější tento týden:

  • Nehoda na Dole 1.máj, závod Barbora - 3. května 1981 (32)
  • Pes záchranář (30)
  • Průzkum Dědičné štoly v Oslavanech (26)
  • Resuscitace 1000 metrů pod zemí (24)
  • Báňská záchranná služba Odolov - Josef 5 Bohdašín (24)

Štítky

bezpečnost BG-4 BZS Dolní Rožínka Dräger Exploze Hamr HBZS historie Hodonín Kladno konference lezci metan Most nehoda Německo Odolov OKD Ostrava otřes Paskov poděkování Polsko potápěč požár Praha Rakousko Rusko spolupráce technika uhelný prach USA vyznamenání výbuch výchova & výcvik VŠB-TU Ostrava zahraničí ZBZS zával úraz ČBÚ ČSA Čína štáb

Rubriky

  • Historie (48)
  • Jiné nehody v hornictví (32)
  • Mezinárodní spolupráce (26)
  • Nezařazené (31)
  • Plánované zásahy BZS (14)
  • Různé (149)
  • Technika (50)
  • Výbuchy (28)
  • Výročí a vyznamenání (44)

Licence

Licence Creative Commons
Obsah webu podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika

Starší články

Další funkce

  • Přihlásit se
  • Zdroj kanálů (příspěvky)
  • Kanál komentářů
  • Česká lokalizace

Copyright © 2021 · Outreach Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

[ Placeholder content for popup link ] WordPress Download Manager - Best Download Management Plugin