Výstavba objektu Dolu Paskov začala roku 1960 a objektu Dolu Staříč v roce 1962. 1. ledna 1994, po letech samostatné produkce těžby černého uhlí, došlo ke sloučení obou závodů pod společný obchodní název „Důl Paskov“, kam patřily lokality: Důl Paskov, Důl Staříč, Důl Chlebovice, Důl Sviadnov a Důl Frenštát, který byl však roku 1991uveden do konzervačního provozu.
Na lokalitě Paskov byla ukončena těžba v roce 1999. Po dlouhých letech dobývání došlo 31. března 2017 k ukončení těžby i v tomto posledním činném dole v ostravské části. Od 1. dubna 2017 byl Důl Paskov přejmenován v organizační struktuře OKD na Závod Útlum-Jih.
Myšlenka vybudovat cvičnou štolu se zrodila ve druhé polovině 70. let 20. století, kdy meziročně rostla těžba černého uhlí. Vzhledem k nárůstu těžby bylo nezbytné přijmout mnoho nových zaměstnanců.
V hloubce 5 metrů pod povrchem můžeme v délce 200 metrů důlních chodeb prakticky spatřit všechna důležitá pracoviště, která se nacházejí v dole. Jsou tam dvě čelby, odtěžení, elektroúsek, doprava, rubání s pluhovou technologií včetně výztuže a důlního vystrojení. Jednotlivé části umělého dolu na sebe logicky navazují a respektují i technologickou posloupnost dílčích procesů, které ve skutečném dole probíhají. Je vybavena převážně funkčními stroji a technologiemi s nefalšovaným hlukem, který při těžbě uhlí vzniká. Chybí zde pouze uhlí či prach. Cvičná štola je v současnosti používána ke školení zaměstnanců, přípravě báňských záchranářů a slouží také jako skanzen pro turisty. Štolu také občas využívají filmaři jako zajímavou kulisu do filmu. Záměrem o. z. HBZS Ostrava je v budoucnosti, po uzavření dolů, provádět v těchto „důlních“ prostorách výcvik nových báňských záchranářů a různá praktická školení pro stávající báňské záchranáře. Vždyť je zde v těchto prostorách možná simulace vyhledávání osob, transport postižených, stavba uzavírajících hrází různého typu a to jak za normální, tak i při snížené viditelnosti za použití pracovních dýchacích přístrojů. Závěrem mi dovolte jedno přání, aby toto jedinečné dílo zůstalo v našem majetku (DIAMO, státní podnik, odštěpný závod HBZS Ostrava), jelikož v budoucnosti budeme mít z profesního hlediska k cvičné štole nejblíže.
Svatomír Tošenovský, útvar VVaT HBZS Ostrava