Báňská záchranná služba v Hamru na Jezeře byla zřízena rozhodnutím ČBÚ již v roce 1975 a v objektech Fučík a Jaroš naproti Hamerskému jezeru začala fungovat od roku 1984. Je tedy logické, že rozhodnutí o přestěhování do nového areálu po bezmála 40 letech nebylo přijato všemi dotčenými subjekty úplně s lehkým srdcem, na druhé straně je to přirozené vyústění centralizace činnosti odštěpného závodu, navíc podpořené doporučením OBÚ v Liberci o zvýšení akceschopnosti našich báňských záchranářů při vzniku mimořádné situace.
Projekt na současnou podobu nové stanice ZBZS na CHÚ se nerodil úplně snadno – mimo jiné i proto, že řada lidí z našeho o. z. (dosud ne zcela znalá všech detailů týkajících se stálé pohotovosti ZBZS) musela nejprve pochopit, že stálá pohotovost BZS zůstává v práci i potom, co ostatní zaměstnanci odejdou domů, kde pak žijí své soukromé životy, zatím co my, záchranáři, se staráme o to, abychom kdykoli mohli zasáhnout a nebyli přitom hladoví nebo ve stresu. A vzhledem k tomu, že takto prožité dny tvoří plnou čtvrtinu roku z života báňských záchranářů, bylo nezbytné toto hledisko do projektu a stavby zapracovat.
Po vytipování a rozhodnutí o tom, kde nová stanice bude, jsme ukázali toto místo několika potencionálním projektantům, ale nakonec se do výběrového řízení na zpracování projektové dokumentace stavby nikdo nepřihlásil. Proto musela být přímo oslovena firma B – PROJEKTY Teplice s. r. o., která nejdříve zpracovala „Studii“, kde sladila naše potřeby a požadavky s možnostmi určeného místa budoucí stavby. Na základě této studie bylo vyhlášeno nové výběrové řízení už přímo na vytvoření projektové dokumentace pro stavbu, tady se stal vítězem ateliér AGORA z Liberce s vedoucím projektantem Ing. arch. Milanem Zrníkem. Projekt byl dokončen v srpnu 2019 a mohl začít výběr zhotovitele. Před koncem roku 2019 bylo vydáno i stavební povolení, nicméně zahájení samotné stavby bylo z důvodu zajišťování financování ze SR odloženo.
Zahájení realizace firmou MISTAV-CL s. r. o., vzešlou jako vítěz z výběrového řízení, nakonec proběhlo těsně po půlce roku 2021 (červenec – předání staveniště, srpen – zahájení stavebních prací). Pak se to už opravdu „rozjelo“ a nový moderní areál ZBZS Hamr (toto není překlep – název naší Závodní báňské záchranné služby zůstává nadále jako „ZBZS Hamr“) se měnil a rostl doslova před očima. Kontrolní dny na stavbě dokazovaly, že stavebník se s nelehkým úkolem potýkal se ctí, i když to díky turbulencím na trhu se stavebními materiály chvílemi vypadalo jako loterie: za kolik asi nakoupím okna, krytinu, obklady, koberce, …? A kdy, zítra nebo pozítří? A seženu to vůbec? MISTAVU se nakonec podařilo i díky spolupráci s naším oddělením investic a správy majetku dílo zdárně dokončit a v srpnu 2022 zahájili předávací řízení dokončené stavby.
No a pomalu se mohlo začít připravovat a realizovat stěhování. Vedoucí ZBZS Hamr situaci vyhodnotil ne jako „opouštění potápějící se lodi“, ale jako nový začátek, a proto se rozhodl jít ostatním příkladem a přestěhoval se koncem srpna do své nové kanceláře jako první. Ve čtvrtek 13. října ráno potom zatlačili kolegové ze směny „B“ slzy v očích při ukončení poslední stálé pohotovosti v Hamru, střídající směna „A“ tam převzala výjezdová vozidla, přejela s nimi do nových garáží v našem novém areálu na CHÚ a tím fakticky skončilo působení báňských záchranářů v Hamru na Jezeře a začala nová éra záchranky. Zabydlení v novém a zvykání si na trošku jinou dispozici vnitřních prostor i na jiné okolí naší stanice stále probíhá a pořád se s novým takzvaně „sžíváme“. Za většinu našich záchranářů můžu zodpovědně prohlásit, že toto sžívání proběhne ke vzájemné spokojenosti zaměstnavatele i zaměstnanců a budeme i nadále nepostradatelným a ochotným střediskem pro celý o. z. TÚU. Rád bych poděkoval celému vedení o. z. TÚU za vstřícnost a ochotu vyhovět všem našim potřebám HZBS Ostrava 5 a požadavkům, i díky tomu budeme moci dál úspěšně pokračovat v naší práci.
Závěrem bych chtěl zmínit, že „pár drobností“ je v souvislosti s přestěhováním ZBZS Hamr ještě před námi: velice bychom uvítali možnost vybudování cvičného polygonu pro naše záchranáře – lezce pro realizaci pravidelného výcviku a také odstranění již nepotřebného potrubního mostu v jižní části areálu, který novou záchranku doslova hyzdí. Nepochybně skutečných drobností pro zlepšení se vyskytne ještě celá řada a ty budeme realizovat průběžně vlastními silami.
Samozřejmě dále plníme všechny úkoly, které nám ukládá vyhláška o báňské záchranné službě: zajišťujeme stálou pohotovost pro odštěpný závod, spolupracujeme na provozování všech sanačních technologií tím, že čistíme a kontrolujeme technologické nádrže, sušárnu uranového koncentrátu, vápenné smyčky, zásobníky kyselin apod., spolupracujeme na havarijní prevenci, provádíme práce ve výškách a nad volnou hloubkou, kontrolujeme podzemní objekty, kácíme rizikové stromy, školíme ostatní zaměstnance atd. – jistě všichni čtenáři této listovky dobře vědí, o čem je řeč.
Po celkem úspěšné externí akci v liberecké nemocnici, kde jsme zajistili budoucí větší stabilitu podzemního kolektoru, je vedení o. z. TÚU nakloněno myšlence nás na podobné komerční záležitosti více využívat, samozřejmě při zachování plnění povinností vyplývající z výše zmíněné vyhlášky. Jinak ještě k naší nové stanici – budete-li mít, vážení kolegové a milí kamarádi, cestu tady do severních Čech, jste u nás srdečně vítáni.
Zdař Bůh! Velitel ZBZS Hamr Leopold Schmid