Jednání poradního orgánu předsedy ČBÚ pro otázky báňského záchranářství se konalo ve dnech 6. a 7. října 2022 v areálu Benedikt v Mostě. Jednání zahájil a řídil předseda Štábu Ing. Václav Pošta. Při kontrole úkolů z minulého jednání konstatoval, že byly splněny beze zbytku.
Host Štábu Ing. Petr Lenc, generální ředitel těžebních firem skupiny SEV.EN.ENERGY seznámil účastníky jednání s vývojem těžby hnědého uhlí od roku 2015 a s výhledem do budoucnosti. Informoval, že bylo zastavené dobývání závěrných svahů na lomu ČSA. Od dubna 2021 je úprava režimu provozu v těžebních organizacích na ranní 12hodinové směny PO–NE. Od dubna 2022 dochází k nárůstu požadavků na navýšení těžby hnědého uhlí. V posledních třech letech těžební organizace investovaly značné finanční prostředky do oprav těžební techniky. Zmínil rozšíření kapacity elektrárny v Počeradech, rekonstrukci elektrárny Chvaletice, změnu druhu paliva v elektrárně Kladno a možnosti využívání popílku.
K bodu jednání, týkajícím se prezentace možného vývoje HBZS, Ing. Josef Kasper informoval o dosavadním vývoji týkajícím se začlenění ZBZS Libušín a ZBZS Odolov do DIAMO, s. p., o. z. HBZS, a o úkolech z toho vyplývajících zejména v oblastech personální, účetnictví, informačních technologií, smluvních vztahů, bezpečnosti práce, metrologie, ostatních provozních činností, školení a ekologie.
Zástupce MPO Ing. Tomáš Strakoš, Ph.D., MPA, představil tři možné alternativy převzetí ZBZS Libušín a ZBZS Odolov do DIAMO, s. p., o. z. HBZS Ostrava. Po všeobecné diskuzi všech zainteresovaných se Štáb přiklonil k názoru začlenit ZBZS Libušín a ZBZS Odolov do DIAMO, s. p., o. z. HBZS Ostrava jako střediska ZBZS, tak jak je tomu v případě začlenění ZBZS Dolní Rožínka v o. z. Geam a ZBZS Hamr v o. z. TÚU.
V další části provedli ředitelé HBZS a vedoucí ZBZS rozbor mimořádných událostí v obvodech působností, informovali o činnostech a výjezdech. Ing. Zbyšek Folwarczny, MBA, upozornil, že při kontrolách podzemních objektů je třeba vyžadovat od provozovatelů uvádění souřadnic vstupů do prostor. Je třeba určit vstupy pro možné spuštění techniky. V průběhu následujících kontrol dle vyhlášky č. 49/2008 Sb. vyžádat tyto údaje od organizace a zaslat na ČBÚ Ing. Dvořáčkovi.
Ve smyslu Opatření předsedy ČBÚ č. 11/2013 předložili ředitelé HBZS a SBS celkem 47 návrhů na udělení Záchranářských záslužných křížů (5 na zlatý, 15 na stříbrný a 27 na bronzový ZZK). Členové štábu jednomyslně doporučili předsedovi ČBÚ předložené návrhy k udělení. V bodě jednání týkajícím se připravované legislativní změny Ing. Jaroslav Provázek informoval o zakoupení měřicího přístroje na měření NOx a přípravě tabulek časů zásahů do četařských brašen v souvislosti s úpravou ustanovení § 83 a § 120 vyhlášky č. 22/1989 Sb., která se týká změny povolených koncentrací škodlivin v důlním ovzduší s platností od 22.8.2023.
Na závěr jednání poděkoval předseda Štábu organizátorům z HBZS Most za organizaci a zajištění zdárného průběhu. Následující den se uskutečnila exkurze na lom ČSA. První zastávka byla na vyhlídkové terase lomu ČSA, kde byli účastníci seznámeni s historií, přítomností a budoucností lokality průvodcem p. Chejnem (bývalý brigadýr z velkostroje KU800/K75). Na druhé zastávce si prohlédli odstavené korečkové rýpadlo RK 5000. Třetí zastávka byla na uhelném řezu s kolesovým rýpadlem KU 300 v provozu.
Organizací příštího jednání Štábu byla pověřena ZBZS Hamr.
Text a foto: Václav Smička