dovoluji si Vás všechny pozdravit již v novém roce 2023 a nechám na každém z vás, jak si vyhodnotíte uplynulý rok 2022. Pro nás na HBZS v Ostravě bylo, co se týká našeho dalšího vývoje, nejpodstatnější rozhodnutí vlády ČR o prodloužení těžby na Dole ČSM, podle poslední studie do roku 2025.
Již od roku 2015 byl řešen úkol změny systému báňské záchranné služby (BZS) s ohledem na pokračující stagnaci černouhelného hornictví a nutnosti řešení budoucí organizace BZS v České republice. Bylo zpracováno několik materiálů řešících tuto koncepci BZS, které byly postupně schváleny usneseními vlády č. 920 ze dne 19. 10. 2016 a následně i usnesením vlády ČR č. 949 ze dne 21. 9. 2020 o zřízení státní HBZS. Na základě těchto faktů byla v lednu 2021 zpracována ČBÚ v Praze finální koncepce BZS v České republice.
Státní podnik DIAMO pak 30. 11. 2021 vydal koncepci BZS, která reagovala na začlenění HBZS v Ostravě do státního podniku DIAMO ke dni 1. 12. 2020 a očekávanému připojení podniku PKÚ, taktéž do struktury s. p. DIAMO. V podstatě podle všech výše uvedených koncepcí měla nastat původně transformace BZS již v roce 2022 s ukončením těžby na Dole ČSM. Pro HBZS v Ostravě je to klíčová skutečnost, s kterou souvisí řada technickoorganizačních opatření, týkajících se změn od držené pohotovosti, po změnu zajišťovaných prací záchranáři HBZS v Ostravě. Celý tento nový systém a směr našeho budoucího působení je zpracován již od června 2021 a jsme na něj připraveni. Ale na jeho realizaci je nutná určitá doba, kterou na plánovanou transformaci HBZS v Ostravě budeme potřebovat.
Co je však neméně důležitým vstupem do našeho fungování je začlenění ZBZS Libušín a ZBZS Odolov do organizační struktury HBZS v Ostravě. Nejstručněji to lze popsat tak, že obě záchranky byly ze závodu PKÚ převedeny na odštěpný závod HBZS v Ostravě s termínem 1. 1. 2023. Je nutno poděkovat všem, kteří se na této poměrně náročné operaci podíleli, a ještě budou podílet, ať již jsou zaměstnanci ŘSP, PKÚ či HBZS v Ostravě. Obě nově začleněné ZBZS jsou mimo jiné nositeli činnosti jako je likvidace opuštěných důlních děl, což bude i do budoucna hlavní náplní činnosti HBZS v Ostravě. Takže zkušenosti s touto problematikou jsou pro další vývoj HBZS v Ostravě velmi cenné. Máme za sebou teprve pár dnů fungování v nové společné struktuře a zcela jistě se ještě objeví řada úkolů k řešení, ale jednoznačným cílem tohoto kroku je centralizace a zefektivnění fungování báňské záchranné služby pro hornickou činnost a činnost prováděnou hornickým způsobem v celé ČR. Ale jelikož je známo, že si záchranáři musí umět poradit v každé situaci, nemám obavy, že bychom společně nezvládli ani tento úkol.
Závěrem mi dovolte poděkovat všem svým spolupracovníkům za odvedenou práci v roce 2022, obchodním partnerům za spolupráci, ale v podstatě všem, kteří pracují v oboru hornictví – či záchranářství a popřát hlavně pevné zdraví, pohodu, ale i to potřebné hornicko- záchranářské štěstí. Zdař Bůh!