V letošním roce bylo v rámci pohotovostní služby vyhlášeno celkem 101 poplachů. Lékařský výjezd vyjížděl k úrazům a náhlým onemocněním celkem 79 krát, 22 výjezdů pohotovostních čet ke „Geomechanickému jevu“ bylo po příjezdu na postižený závod a po vyhodnocení situace velitelem pohotovosti označeno jako storno výjezd. Důlní výjezd v dole, ani na povrchu v letošním roce zasahovat nemusel.
V měsících dubnu a částečně květnu pokračovala na HBZS výjimečná opatření v souvislosti s mimořádným stavem k výskytu koronaviru covid-19. Na stanici byly omezeny návštěvy a kontakty. Na vstupu do objektu HBZS byla měřena tělesná teplota. Pravidelně byla prováděna dezinfekce objektu a používaného materiálu, včetně ozonizace určených společných prostor i jednotlivých kanceláří.
Dne 11. března 2021 bylo na HBZS zřízeno antigenní odběrové centrum, kde se provádí testování všech zaměstnanců (dle nařízení vlády ČR), včetně pohotovostní služby na přítomnost antigenu viru SARS-Cov-2 při použití antigenního testu Humasis. O výsledcích provedených testů, jakož i o postupném očkování zaměstnanců, je vedena důkladná evidence a zajištěna pravidelná informovanost vedení o. z. HBZS.
I přes veškerá stanovená bezpečnostní opatření, pokračovalo periodické školení a praktický výcvik báňských záchranářů DIAMO, s. p., a OKD, a. s., ve cvičném polygonu (dýmnici) HBZS. Ve druhém čtvrtletí 2021 si splnilo své základní povinnosti dle §18 odst. 5, Vyhlášky Českého báňského úřadu č. 447/2001 Sb., celkem 350 báňských záchranářů. Ověření znalostí z oboru báňského záchranářství formou testu je prvním krokem celodenního školení a cvičení. Následuje prohloubení znalostí o pracovním dýchacím přístroji a jeho kontrolách. Opakování znalostí Služebního řádu HBZS Ostrava, havarijních a plánovaných nehavarijních zásahů v dole a na povrchu, doba zásahu v koncentracích CO bez použití DP a ve ztížených mikroklimatických podmínkách. Pro praktické cvičení v dýmnici byl ve druhém čtvrtletí určen dýchací přístroj BG 4.
Ve dnech od 17.–28. května byl Útvarem výchovy, výcviku a taktiky uspořádán kurz nových báňských záchranářů. Základní školení a praktický výcvik pro báňské záchranáře absolvovalo celkem šest uchazečů, kteří úspěšně vykonali závěrečnou zkoušku. Slib báňského záchranáře do rukou ředitele hlavní báňské záchranné stanice složili tři zaměstnanci PKÚ, s. p. (ZBZS Odolov), tři zaměstnanci DIAMO, s. p. (dva záchranáři ZBZS Hamr na Jezeře a jeden záchranář ZBZS Odra) dne 28. května.
Školení četařů ZBZS na Hlavní báňské záchranné stanici se v souladu s ustanovením § 25 vyhlášky ČBÚ č. 447/2001 Sb., o báňské záchranné službě v platném znění uskutečnilo dne 10. června. Účastníci byli seznámeni s taktikou vedení zásahů, s chybami a nesprávnými rozhodnutími četařů v zásahu při likvidaci havárií a při plánovaných nehavarijních zásazích. Školení vyhlášky ČBÚ o BZS č. 447/2001 Sb., vyhlášky ČBÚ o zdolávání havárií v dolech č. 71/2002 Sb. a služební řád HBZS Ostrava. Dále byly ověřeny znalosti v oblasti kontroly složení a měření důlního ovzduší. Na závěr školení byla provedena zkouška, která se skládala z testu a ústní zkoušky před komisí jmenovanou ředitelem HBZS. Zkoušku z báňského záchranářství úspěšně vykonalo 8 stávajících (tříletá perioda) a 5 nových četařů.
Ve druhém čtvrtletí se na Hlavní báňské záchranné stanici v Ostravě uskutečnil rovněž desetidenní speciální výcvik pro vedoucí ZBZS a jejich zástupce – školení a konzultace čtyř nových VZS (z toho DIAMO, s. p., 2 VZS a OKD, a. s., 2 VZS) na základě znění § 21 Vyhlášky ČBÚ č. 447/2001 Sb. ze dne 3. 12. 2001, o báňské záchranné službě. Účast při zkouškách nových VZS před komisí stanovenou Obvodním báňským úřadem v Ostravě zajistila také HBZS.
Dne 10. 6. 2021 se 12 zaměstnanců HBZS v Ostravě (záchranáři, mechanici a technici) zúčastnilo kurzu kardiopulmonální resuscitace a automatizované externí defibrilace. Tohoto, Evropskou resuscitační radou (ERC) certifikovaného kurzu pořádaného vysoce renomovanou firmou Life Support s.r.o., se již zúčastnilo celkem 48 zaměstnanců HBZS v Ostravě. Kurz KPR/AED (angl. BLS/AED provider) je v řadě evropských zemí považován za standard znalostí a dovedností tzv. first-responderů. Po úspěšném absolvování kurzu obdrželi účastníci certifikát ERC s mezinárodní platností.
Školení záchranářů z PKÚ, s. p., ZBZS Libušín. Deset záchranářů této organizace se v dubnu letošního roku zúčastnilo 5 denní stáže na HBZS v Ostravě. Někteří z nich se tady poprvé podívali do dolu, kdy se zúčastnili fárání na Dole Lazy. Dále pak získávali zkušenosti při pozorování záchranářů ve výkonu pohotovostní služby a při organizaci výjezdové činnosti, jakož i při školení a cvičení záchranářů stálého sboru HBZS v pohotovostní službě.
Prostory našeho cvičného polygonu využívají i zaměstnanci jiných organizací, vesměs z řad hasičských záchranných sborů. V tomto čtvrtletí bylo dne 11. 6. zajištěno cvičení v dýmnici pro záchranáře firmy RWE Gas Storage CZ, s.r.o. ze ZBZS Lobodice v počtu 30 osob.
Po covidové pauze se v polovině června uskutečnil potápěčský výcvik báňských záchranářů – potápěčů na zatopeném břidlicovém lomu ve Svobodných Heřmanicích. Jde o břidlicový lom, západně od Opavy, délka 500 m, šířka asi 30–70 m, hloubka cca 36 m. Výcviku se zúčastnili záchranáři, mechanici, technici a lékaři Hlavní báňské záchranné stanice Ostrava, záchranáři – potápěči a mechanici ZBZS PKÚ Odolov. Konfigurace zatopeného lomu ve Svobodných Heřmanicích s maximální hloubkou umožňuje nácvik dekompresních ponorů. Letošní výcvik byl především zaměřen na opakovací zkoušky potápěčů, četařů a mechaniků, tak jak to ukládá vyhláška o báňské záchranné službě. Podstatné činnosti byly především: nácvik vyvažování, komunikace pomocí potápěčského telefonu, práce s lanem pod vodou, nácvik ovládání potápěčského robota, práce s dekompresní komorou a podobně. Již tradičně byl jeden den výcviku věnován spolupráci při potápění se speciální jednotkou policejních potápěčů z odboru speciálních potápěčských činností a výcviku PČR.
Dne 11. května byla na Hlavní báňské záchranné stanici v Ostravě uspořádána exkurze pro studenty 1. ročníku Lékařské fakulty Ostravské univerzity, oboru Zdravotnické záchranářství – 35 studentů.
Kromě výjezdové činnosti a školení se podílel stálý záchranářský sbor Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě i na další asanační a zásahové činnosti. Ve druhém čtvrtletí odpracovali záchranáři HBZS v rámci státního podniku DIAMO celkem 677 směn při preventivní asanační činnosti, a to zejména při uzavírání starých důlních děl (stavba a plavení uzavíracích hrází, instalaci potrubních tahů a při likvidaci výstroje důlních děl. V oblasti své působnosti dozorovala HBZS celkem 27 plánovaných nehavarijních zásahů (odvětrávání pracovišť, kontrola větrních cest po BTPVR, atd.). Jeden krát byl na závodě ČSM Sever (pracoviště č. 52 900, 5710/1) vyhlášen Havarijní stav, a to při sníženém obsahu kyslíku na pracovišti. Dne 10. 5. v ranní směně byl dle příkazu VLH č. 2/2021 Havarijní stav odstraněn.
Lezci HBZS zasahovali při:
– čištění ŠPV č. 5291 z 6. patra na 7. patro na Dole ČSM – Sever.
– čištění zásobníku uhlí AKZ č. 13 na Dole ČSM – Jih.
– komerční lezecké práce (5 směn) pro firmu Veolia Energie ČR, a. s. v Olomouci – čištění palivových zásobních sil č. 51 a č. 52, zásobního sila písku a vnitřního sila vápence – měření tloušťky stěn mikrometrem, fotodokumentace zásobníků a vypracování závěrečné zprávy.
Dále se zaměstnanci HBZS zúčastnili průzkumu a odběru vzorků na břidlicovém Dole Radim (těžba přírodního kamene) a na záchranářské akci pro SmVaK v rámci kontroly podzemních objektů, přivaděče pitné vody.
Dne 26. května byla provedena kontrola podzemních prostor vodovodního přivaděče v Podhradí- -Domoradovice. Kontrola byla provedena třemi dvoučlennými skupinami báňských záchranářů současně v čase mezi 22:15 a 04:00 hod. v systému Ostravského oblastního vodovodu na vodovodní štole DN 2100 při kompletní odstávce vody z provozu. Během této kontroly bylo zkontrolováno celkem 5 650 metrů podzemních prostor za použití detekčního, potřebného bezpečnostního a záznamového vybavení. Kontrola byla provedena v souladu se zněním vyhlášky ČBÚ č. 49/2008 Sb. a služebního řádu HBZS Ostrava.
Dle Plánu kontrolní činnosti na rok 2021, byla zaměstnanci HBZS v Ostravě provedena roční kontrola havarijního plánu, zařízení havarijní prevence a činnosti ZBZS, dle vyhlášky ČBÚ č. 71/2002 Sb. ze dne 21. ledna 2002 o zdolávání havárií v dolech a při těžbě ropy a zemního plynu, ve znění pozdějších předpisů a dále dle vyhlášky ČBÚ č. 447/2001 Sb. ze dne 3. prosince 2001, o báňské záchranné službě, v platném znění a to:
– v dubnu 2021 v organizaci DIAMO, státní podnik, odštěpný závod GEAM se sídlem v Dolní Rožínce.
– v květnu 2021 v organizaci DIAMO, státní podnik, odštěpný závod Těžba a úprava uranu se sídlem ve Stráži pod Ralskem.
Ve dnech 2.–3. 6. 2021 byla na HBZS Ostrava provedena kontrola Českým báňským úřadem (smluvní vztahy, plnění povinností, atd.) – dle pořízeného protokolu bez závad a stanovených opatření.
Autor: Ladislav Hübner