Stav bezpečnosti a báňského záchranářství
v polských dolech v roce 2020
Na konci měsíce května každoročně zveřejňuje hlavní polský báňský úřad („Wyższy Urząd Górniczy“, dále jen „WUG“) zprávu o stavu bezpečnosti v polských dolech za uplynulý rok. Z této zprávy vybíráme: Ke dni 31. prosince 2020 podléhalo dozoru polské státní báňské správy celkem 7 494 důlních organizací (37 organizací podzemních, 7 361 povrchových, 96 organizací při vrtných pracích).
Nebezpečí při hlubinné těžbě
Hlubinné hornictví v polských dolech je charakterizováno složitými geologicko-hornickými podmínkami a přírodními vlivy. Jedná se především o nebezpečí spojená s výskytem metanu, nebezpečí výbuchu uhelného prachu, nebezpečí otřesů, nebezpečí spojená s průvaly vod a bahnin, průtrže uhlí a plynů a v neposlední řadě složité mikroklimatické podmínky.
Ohrožení metanem:
V roce 2020 došlo k jednomu zapálení metanovzdušné směsi 2. července 2020 na Dole Budryk (JSW S.A. KWK „Budryk”) v Ormontovicích. V souvislosti s touto událostí byly evidovány tři úrazy s pracovní neschopností. Příčinou zapálení byly jiskry odlétávající od řezného orgánu při přibírce pískovce v porubu.
Důlní otřesy
V uhelných dolech došlo v roce 2020 k jednomu důlnímu otřesu 23. března 2020 na Dole Ruda – Bielšovice (PGG S.A. Oddział KWK Ruda Ruch Bielszowice). Při tomto otřesu došlo k hromadnému úrazu 5 zaměstnanců. Otřes měl energii 5 .106 J.
V rudných dolech došlo ke dvěma otřesům na Dole Polkowice-Sieroszowice v Kazmierzowie (KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG „Polkowice-Sieroszowice”). Dne 4. července došlo při otřesu s energií 4,6 . 106 J k jednomu úrazu v dobývacím poli SI-XII/5. Dne 22. července bylo při otřesu s energií 1,1 . 107 J v dobývacím poli RU-VI/2 zraněno 9 pracovníků.
Důlní požáry
V souvislosti s důlními požáry bylo z ohrožených oblastí nutno evakuovat na bezpečné místo celkem 433 horníků, z toho 34 s nasazenými sebezáchrannými přístroji. Přehled důlních požárů je v tabulce č. 2.
Na polských dolech (uhelných, rudných a povrchových) došlo v roce 2020 celkem k 16 smrtelným úrazům, z toho k 9 SÚ došlo na hlubinných uhelných dolech, ke 4 SÚ na hlubinných rudných dolech a 3 SÚ při povrchovém dobývání.
Báňská záchranná služba v Polsku
Ke dni 31. 12. 2020 bylo v provozu na dolech celkem 36 závodních báňských záchranných stanic. V organizacích zabývajících se těžbou ropy, plynu a síry (metodou podzemního výplachu) bylo udržováno 5 závodních báňských záchranných stanic.
Celkový počet báňských záchranářů činil 4 755 osob, z toho:
– 3 946 báňských záchranářů v uhelných dolech (z toho 20 % THZ);
– 449 báňských záchranářů na dolech s těžbou rud (z toho 38 % THZ);
– 360 na ostatních dolech a pracovištích (z toho 50 % THZ).
V polském hornictví fungují 3 základní organizace zajišťující báňskou záchrannou službu.
1. Hlavní báňská záchranná stanice Bytom („CSRG, S.A. w Bytomiu), které na konci roku 2020 podléhaly 3 obvodní báňské záchranné stanice se stálou pohotovostí. CSRG Bytom S.A. funguje jako akciová společnost s podílem státu.
2. Oddíl/Jednotka záchranářství hornicko-hutnického („Oddział/Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM
3. Oddíl záchranářství při vrtání a těžbě ropy a plynu („PGNiG S.A. Oddział Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego w Krakowie“). Záchranná služba je zajišťována pro podnikatelský subjekt s účastí státu.
V roce 2020 zasahovaly tyto u celkem 24 událostí.
CSRG Bytom a její obvodní báňské záchranné stanice zasahovaly v 9 akcích, z toho 7 akcí při likvidací důlních požárů, 1 akce při likvidaci závalu a 1 akce při vyproštění postiženého z jámové tůně jámy III w KWK „Borynia-Zofiówka” závod Zofiówka v Jastrzębiu Zdroju. Báňská záchranná stanice JRGH KGHM V Lubinu se zúčastnila celkem 15 akcí, z toho: 12 zásahů při likvidaci závalů a 3 zásahů při likvidaci důlních požárů.
Báňská záchranná stanice PGNiG v Krakově nezasahovala v loňském roce v ostrém zásahu.
V roce 2020 nedošlo v rámci těchto záchranářských zásahů k žádné mimořádné události. I v roce 2020 byla činnost báňské záchranné služby pozitivně hodnocena ze strany polských úřadů a vrchního dozoru polské státní báňské správy.
Zdroj: Text: WUG [online]. [cit. 2021 – 05 -24, webové stránky, Poslední editace 24. 5. 2021, URL: http://www. wug.gov.pl/
Autor – Překlad: Jaroslav Provázek / HBZS Ostrava