Záchranné práce na záchranu šestice uvězněných horníků zavalených v uhelném dole Crandall Canyon Mine (USA) skončily tragicky pro zasahující báňské záchranáře.
Před čtrnácti lety v pondělí 6. srpna 2007 došlo na uhelném dole Crandall Canyon (dříve Genwal důl) ve státě Utah (USA) k závalu v hloubce 457 metrů, za kterým zůstalo šest horníků uvězněných. Hloubka dolu pod povrchem dosahovala 640 metrů a těžební metodou bylo tzv. „zpětné dobývání“, kterou studie federální bezpečnosti označovali jako neúměrně nebezpečnou. Na rozdíl od běžné metody dobývání, které se označovalo jako „komora – pilíř“ se v uvedeném případě napřed vyuhlil prostor pilířováním (dobývací metoda, při které se poměrně malá část ložiska rozdělí piliřovými chodbami na úzké pruhy – pilíře, chodby jsou raženy až k hranicím dobývaného úseku a jednotlivé pilíře se dobývají každý zvlášť od hranice zpět). Poté se zpětným postupem tyto pilíře zeslabovaly, aby se mohlo vyuhlit ještě zbývající uhlí. Bývalý vedoucí bezpečnostního úřadu v Kentucky a poradce prezidenta USA pro hornictví uvedl, že se jedná o jeden z nejnebezpečnějších způsobů dobývání. Porušování pravidel při zeslabování opěrných pilířů je jasný důkaz o nebezpečné metodě, kdy není zabezpečená stabilita stropu při odstraňování opěrných pilířů. Při dobývání tímto způsobem docházelo až k trojnásobnému množství fatálních poranění ve srovnání s ostatními pracovišti dolů. Dále podle studie NIOSH (Národního institutu pro bezpečnost a zdraví při práci) je zpětné zeslabování pilířů metodou, která má za následek havárie s největším počtem smrtelných úrazů.
Spolumajitel dolu Murray prohlásil, že hlavní příčinou uvězněných horníků v uhelném dole bylo zemětřesení a nikoliv dobývací metoda. Odvolával se na prvotní informaci seismologů, podle které byla 6. srpna 2007 v oblasti zaznamenána intenzita otřesu o hodnotě 3,9 Richterovy stupnice. Původně tento záznam kvalifikovala seismologická stanice jako zemětřesení, ale později prohlásila, že přístroje zaznamenaly právě onen tragický otřes.
V první fázi záchranářských prací bylo rozhodnuto provést vyzmáhání přístupové cesty k předpokládanému místu uvězněných horníků ve vzdálenosti téměř 490 metrů a současně se budou provádět dva vrty z povrchu do oblasti předpokládaného místa uvězněných horníků. Na odstranění horniny a drtě vzniklé při závalu a přezmáhání se odhadovala doba nejméně jednoho týdne.
Dne 10.08.2007 v 9.21 hodin se záchranáři provrtali k předpokládanému místu, kde by měla být šestice horníků uvězněna. Provrtaným otvorem spustili dolů mikrofon, ale z místa se neozýval žádný zvuk a po vytažení vrtného soutyčí byla naměřena koncentrace složení ovzduší kyslíku jen 7 %. Nebyly zjištěny známky oxidu uhličitého, které by nasvědčovaly, že ho vydechují postižení horníci. Druhý vrt byl dokončen dne 11.08.2007. Následně byla do vrtu spuštěna kamera, ale obraz byl velmi špatný. Celkem bylo vyvrtáno sedm vrtů.
Záchranáři měli naději, že k záchraně přežívajících pohřešovaných horníků pomůže dokončení zmáhání zavalené přístupové těžní chodby. V dole byla zima a vlhko, teplota dosahovala jen kolem 14,4° C. Ovzduší v dole nebylo nebezpečné. Pracovní oděv horníků byl texasky a džínový kabát. Šlo o velmi zkušené pracovníky a předpokládalo se, že budou šetřit baterie svých svítidel pro nejnutnější potřebu a že by mohli udávat svou polohu pomocí klepání na konstrukci svorníků. Dokonce se zvýšila naděje na úspěch záchranné práce, když se dne 15. srpna 2007 v geofonu spuštěném do jednoho ze záchranných vrtů ozvala série zvuků, které trvaly po dobu 5 minut. Za dobu deseti dnů bylo prozmáháno 243 metrů chodby a zbývalo ještě vyzmáhat kolem 364 metrů, kdy v místě zmáhání došlo ve čtvrtek 16. srpna k dalšímu důlnímu otřesu o síle 1,6 Richterovy stupnice. Záchranáři, kteří pracovali na zmáhání chodby, byli přikrytí hromadou uhlí vyraženého z boků důlního díla. Jeden záchranář zahynul přímo na místě, další dva z osmi hospitalizovaných podlehli svým zraněním v nemocnici.
New Cannel oznámil 18. srpna 2007, že záchranáři vzdali své úsilí vyzmáhat cestu k uvězněným horníkům na Dole Crandall Canyon.
V neděli 19. srpna 2007 oznámil majitel dolu, že postižení horníci nežijí a následně dne 31. srpna prohlásil právní zástupce příbuzných pohřešovaných horníků, že po dohodě s vládními orgány byly další záchranářské práce zastaveny.
Tři zahynulí záchranáři byli Bird Black (49), Brandon Kimber (29) a Gary Jensen (53), ten byl i inspektorem pro agenturu MSHA (správa bezpečnosti a zdraví dolů).
Šestice zahynulých horníků byli Kerry Allred (58), Luis Hernandez (23), Brandon Phillips (24), Carlos Payan (22), Manuel Sanchez (41) a Don Erickson (50). Všichni záchranáři byli z dolu vytaženi, ale těla zavalených horníků zůstala navždy pohřbena v dole.
Památník na důlní tragédii ze srpna 2007 lze nalézt v Huntingtonu v Utahu. Je to velká bronzová socha, kterou vytvořil Karen Jobe Templeton nesoucí název „Hrdinové mezi námi“. Památník byl odhalen dne 18. září 2008 a obsahuje portréty každého z devíti zahynulých mužů a stoupá do výše šest stop (1 stopa je 30,48 cm) nad zemí, „aby divák mohl pohledět každému horníkovi do očí“.
Autor článku: Jan Šulej VVaT
(převzato ze Záchranáře ročník XLIV č. 4, prof. Jindřich Lát)
iDNES.cz Novinky.cz