Tíživá ekonomická situace akciové společnosti OKD (jediný producent černého uhlí v České republice), do které se dostala kvůli výraznému poklesu cen černého uhlí a covidové epidemii, urychlila útlumový program.
Loni v září vláda rozhodla, že útlum dolů převezme státní podnik DIAMO, který provádí zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v České republice. Tento státní podnik má v našem regionu od roku 2002 odštěpný závod ODRA, který se dlouhodobě věnuje zahlazování následků těžby černého uhlí.
Převzaté doly na Karvinsku má na starosti nový závod DARKOV, jehož úkolem je zajistit bezpečně a efektivně likvidaci dolů a další s tím související činnosti. Technická likvidace uzavírajících dolů zahrnuje především demontáž a vyklizení podzemí těch zařízení a materiálů, které mají smysl a vyplatí se je dostat na povrch. Dále odstraňování všech ekologických závadných látek, jako jsou např. hydraulické oleje atd. Následuje stavba hrází (několik desítek) a finálním krokem likvidace podzemí je zásyp jam s vytvořením uzavírajícího ohlubňového povalu na povrchu. Ten se skládá ze železobetonové desky s informací o daném dolu.
Dále se provádí likvidace šachetní věže a budov, pokud se nenajde pro ně nějaké nové využití. Součástí technické likvidace nebo dokumentace pro technickou likvidaci je studie metanových poměrů na každém dole. Tato studie stanovuje opatření, které jámy se stanou tzv. „plynovými jamami“ a bude zde instalováno zařízení pro čerpání metanu tak, aby v okolí tohoto dolu nedocházelo k samovolným a nekontrolovatelným výronům.
S útlumem těžby se také snižuje počet lidí zaměstnaných v uhelném odvětví. V první a druhé vlně státní podnik DIAMO převzal od OKD celkem 2 500 lidí, z toho 700 zaměstnanců zůstává pod závodem DARKOV a budou se podílet na útlumových pracích. Ostatním skončil pracovní poměr dohodou nebo výpovědí. Většina propuštěných zaměstnanců přistoupila na ukončení pracovního poměru dohodou a mohli tak využít všechny benefity, které jim zajišťovala kolektivní smlouva a sociální program, to znamená získat až 11násobek výdělku. Odcházející zaměstnanci mohli využít program OKD Nová šichta a rekvalifikace zprostředkované úřadem práce. Mají také nárok na státní sociální příspěvek.
Zavřením dolů ale práce nekončí. Podle odhadu státního podniku potrvají rekultivace a sanace území až 15 let. Bude záležet na rozsahu prací, požadavcích a budoucím využití těchto areálů. Statní podnik už začal spolupracovat s krajem na plánech, které mají napomoci transformaci a znovuoživení území. Černého uhlí se v historii vytěžilo nejvíce v roce 1971, tedy před padesáti lety, kdy produkce dosáhla 29 miliónu tun. V roce 2020 byla těžba přibližně 1,7 miliónu tun černého uhlí. Od těžby uhlí ustupuje většina evropských zemí (pozn. v Polsku plánují ukončení těžby až v roce 2049). Podmínkami útlumu jsou zejména včasná náhrada uhelných zdrojů jinými zdroji a zajištění energetické bezpečnosti. V naší zemi se jedná především o dostavbu nových jaderných zdrojů nebo transformaci tepláren, přizpůsobit se ale také musí hutě, které potřebují uhlí k výrobě koksu.
Horníkům a hornické práci „Zdař Bůh“.
Autor článku: Svatomír Tošenovský