V letošním roce jsme úspěšně dokončili úpravu výtoku důlní vody ze štoly Josef 5 v Bohdašíně, k. ú. Bohdašín nad Olešnicí. Štola Josef 5 spadá do seznamu opuštěných důlních děl, které má ve své evidenci PKÚ s. p., středisko Východočeské uhelné doly Trutnov (VUD).
Štola Josef 5 (dříve také Josefi Erbstollen, Josephi Stollenm Štola nad Haltýřem, Dědičná štola Josef ) byla založena na jihozápadní hranici dolové míry Josef č. 17 z roku 1805 v oblasti zvané na Náměrkách v nadm. výšce +495 m jako dědičná pro důlní díla v horách nad Bohdašínem, především pro Schaumburgovu úpadní jámu Josef na rtyňském katastru.
Štola dosáhla celkové délky 480 m. Ve vzdálenosti cca 200 m od svého ústí prošla Pulkrabskou slojí a ve svém závěru nafárala sloj hlavní, po které vedla jihovýchodním směrem chodba dlouhá cca 670 m až pod jámu sv. Josefa Kasalánského. S povrchem byla štola spojena Větrní jámou Josef, hloubenou po Pulkrabské sloji. Před ústím štoly byla v polovině 20. století postavena vodárna, z níž byla až do roku 1988 čerpána voda pro JZD Bohdašín. Asi 20 m jihozápadně od zavaleného ústí štoly začíná hlušinový odval (35 m x 20 m x 10 m), na jehož západním svahu stojí malá dřevěná chata. Důlní voda vytékala do usazovací jímky z betonových skruží a odtud přepadem volně do přírodní vodoteče Olešnického potoka.
Na jaře roku 2013 došlo na pozemku s parcelním číslem 34/2 v k. ú Bohdašín nad Olešnicí k rozsáhlému propadu v pravděpodobném místě trasy štoly Josef 5. Po nahlášení tohoto propadu majitelem pozemku byla provedena prohlídka terénu pracovníky ZBZS Odolov a propad byl zabezpečen zasypáním cca 5 m³ zeminy. Propad byl dále sledován v rámci pravidelných kontrol HDD. Během sledování došlo v roce 2015 k dalšímu mírnému poklesu terénu cca 6 m od původního propadu směrem k předpokládanému ústí štoly Josef 5 a konečně na jaře 2016 došlo k opětovnému poklesu terénu v místě původního propadu. Na základě tohoto zjištění a vzhledem k potvrzené nestabilitě terénu kolem štoly Josef 5, byl zadán majitelem dotčeného pozemku požadavek zahájení průzkumu ověření stavu důlního díla, který měl přinést řešení k trvalému zajištění stability terénu nad štolou Josef 5 a zároveň vyřešit kontrolovaný výtok důlních vod ze štoly Josef 5.
Ke konci roku 2016 byl proveden vrtný průzkum, který jednoznačně potvrdil předpokládaný průběh štoly. Na základě tohoto zjištění byl vypracován projekt na vyhloubení pracovní jámy o rozměrech 2,5 x 3,5 x 7 m v místě zasypaného propadu. Jáma měla „otevřít“ štolu v hloubce cca 7 m. Hloubením jámy se nakonec opravdu podařilo „nafárat“ štolu Josef 5, ovšem nikoliv v 7 m, ale až v hloubce cca 10 m.
Hloubení bylo ukončeno v hloubce 12 m, kdy byl „odhalen“ celý profil díla. Průzkumem bylo zjištěno, že štola procházela v místě vyhloubené jámy geologickou poruchou, což zapříčinilo, že po prolomením původní dřevěné výztuže došlo k zavalení štoly a vzniku deprese na povrchu. Také bylo zjištěno, že profil důlního díla proti výtoku důlní vody byl plně zavalen a bylo třeba cca 6 m dlouhý zával (ověřeno sondou) vyzmáhat a zajistit tak, aby bylo možné zjistit stav důlního díla za závalem a následně tento porušený úsek zatrubnit a vyplnit volné prostory případného nadvýlomu tohoto úseku. Profil důlního díla po výtoku důlní vody byl zanesen nerovnoměrně do cca poloviny profilu díla usazeninami bláta a železitého okru (při postupu prací na zajišťování díla v další etapě, bylo zjištěno že blíže k ústí díla byl profil plně zavalen). Tímto byla průzkumná etapa ukončena a následovalo vypracování dalšího projektu na zajištění a vyčištění cca 40 m štoly (6 m proti výtoku důlní vody a cca 34 m po výtoku k předpokládanému ústí štoly – staničení se v průběhu stavby měnily dodatky projektu díky zjištěným skutečnostem in-situ).
Nejdříve byl řešen zavalený úsek proti výtoku důlní vody. Vzhledem k malému profilu díla (šířka 1,2 m a výška 1,8 m) musela být použita upravená ocelová výztuž (nohy vyrobené z ocelových trub DN 150 a stropnice z válcovaného profilu I 140). Zával byl postupně vyzmáhán (jehlování a předsunuté pažení ve stropě důlního díla – ocelové pažnice Union) a zajištěn v celé své délce 6 m. Za ním štola pokračovala proti výtoku ještě cca 28 m, kde končila závalem v plném profilu, který situačně vychází do neobydlené oblasti a nebylo třeba jej sanovat (v předpokládaném místě závalu je na povrchu patrná stará terénní deprese).
Úsek štoly směrem k předpokládanému ústí díla byl postupně vyčištěn a zajištěn obdobným způsobem jako předešlý úsek s tím, že na rozdíl od předešlého úseku zde musely být paženy i boky důlního díla. Ústí díla nebylo nalezeno, proto byla ve staničení 36 m od jámy vyhloubena pomocná jáma (rozměr 2,5 x 2,5 m) hluboká 7 m. Zde byla později vybudována jímací šachta zajištěná betonovými skružemi až po povrch.
Následovalo položení sklolaminátového potrubí DN 600 v celé délce řešeného úseku tj. 40 m, které bylo vyústěno do pomocné jámy – jímací šachty. Na jeho koncích byly postaveny těsné zděné hráze, potrubí bylo pevně ukotveno k počvě díla a v celé délce obnoveného úseku štoly zalito betonem. Jímací šachta z betonových skruží, kde je vyústěno potrubí DN 600, má v hloubce 3 m pod povrchem vybudovaný přepad, který je odveden potrubím DN 200 do původní jímky odkud voda vytékala před zajištěním a úpravou výtoku důlní vody ze štoly Josef 5. Všechny „obnovené“ podzemní prostory byly zality betonovou směsí a průzkumná jáma byla od hloubky cca 8 m zalita betonovou směsí a poté do hloubky cca 3 m pod povrch zalita popílkocementovou směsí. Stejně tak byly zlikvidovány i zjištěné nadvýlomy, které byly objeveny při postupném čištění a zajišťování štoly (některé volné prostory byly velké i několik metrů a v těchto místech by v budoucnu jednoznačně hrozily další propady). Všechny zjištěné nadvýlomy byly před zalitím popílkocementovou směsí vytyčeny na povrchu a do jejich nevyšší části byly vyvrtány zálivové vrty.
Následovali zemní práce na likvidaci průzkumné jámy(zasypání) a finální úpravy terénu.
Důlní voda začala vytékat nově vybudovaným systémem výtoku cca 1 měsíc od ukončení čerpání. Tímto byla akce na zajištění propadu a úpravě výtoku důlní vody ze štoly Josef 5 ukončena.
Vzhledem k náročnosti stavby na legislativní požadavky a změnám v projektové dokumentaci, díky kterým byla stavba několikrát pozastavena, trvaly práce na stavbě téměř 4 roky (2016 – 2020).
Akci zajišťovala Závodní báňská záchranná stanice Odolov ve spolupráci se střediskem VUD.
Martin Dvořák
vedoucí ZBZS Odolov