Profil společnosti
Společnost OKD,a.s. působí v Moravskoslezském kraji. Je jediný producent černého uhlí v České republice. Těží jej v hlubinných dolech v karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. Firma vyhledává, těží, upravuje, zušlechťuje a prodává černé uhlí s nízkým obsahem síry a dalších příměsí. Takové uhlí je vhodné jako palivo, lze ho využit pro koksování, v chemickém průmyslu a v mnoha dalších odvětvích.
Základní údaje
V činnosti jsou nyní Důl Darkov, Důl ČSM – Sever, Důl ČSM – Jih a Důl ČSA. V likvidaci jsou doly Útlum – Jih, Důl 9.květen a Důl Lazy. V zajišťovacím režimu je Důl Frenštát.
OKD je třetí největší soukromý zaměstnavatel v České republice a jeden z největších hospodářských subjektů v našem regionu.
OKD,HBZS,a.s.
Je dceřinou společností OKD,a.s., která je jejím 100% vlastníkem. Báňská záchranná služba je nedílnou součástí hornické činnosti. Její postavení i úkoly jsou stanoveny horním zákonem, vyhláškou Českého báňského úřadu o báňské záchranné službě a služebním řádem schváleným Českým báňským úřadem.
Obvod působnosti
Působí v krajích Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském, Jihomoravském, Pardubickém, Královéhradeckém a Vysočina, a to při provádění hornické činnosti v podzemí a dále také pro hornickou činnost – zvláštní zásahy do zemské kůry – ukládání radioaktivních a jiných odpadů v podzemních prostorech na území celé České republiky pro organizační složku státu, Správu úložišť radioaktivních odpadů. Pod působnost HBZS Ostrava dále spadají závodní báňské záchranné stanice (ZBZS) organizace OKD, a. s., Diamo, s. p. a PKÚ,s.p.
Odštěpný závod Těžba a úprava uranu ve Stráži pod Ralskem provádí od roku 1996 výhradně hornickou činnost – likvidaci těžební jednotky. Jedná se o sanaci horninového prostředí zasaženého chemickou těžbou uranu, likvidaci nevyužívaných objektů a technologií a následnou revitalizaci krajiny.
Odštěpný závod GEAM Dolní Rožínka provádí likvidační práce v rámci zahlazování následků hornické činnosti. Jedná se o sanaci horninového prostředí zasaženého hlubinnou těžbou uranu, likvidaci nevyužívaných objektů a technologií a následnou revitalizaci krajiny.
Odštěpný závod ODRA v Ostravě se stará o areály zavřených dolů a o zahlazování následků po hornické činnosti na Ostravsku včetně sanací a rekultivací, udržuje hladinu důlních vod řízeným čerpáním, vyplácí sociálně zdravotní dávky bývalým horníkům a zajišťuje protimetanovou ochranu celého regionu.
Palivový kombinát Ústí, státní podnik ( ZBZS Odolov a ZBZS Libušín ) je právním pokračovatelem těžebních organizací, které se zabývaly těžbou energetických surovin v celé České republice. Hlavní činností byla těžba a odbyt hnědého uhlí a doprovodných surovin. V roce 1991 bylo rozhodnuto o zastavení těžební činnosti státního podniku Palivový kombinát Ústí a došlo k transformaci činnosti na revitalizaci území zasažených těžbou. V současnosti realizuje stání podnik formou sanace a rekultivace likvidaci následků hornické činnosti v oblasti těžebního průmyslu a podílí se na komplexní revitalizaci a resocializaci krajiny dotčené těžební činností.
Autor článku: Svatomír Tošenovský