Důlní záchranářství je speciální odvětví báňského průmyslu a je zaměřeno zejména na záchranu lidských životů, pomoc lidem při ohrožení zdraví v dole a na záchranu materiálních hodnot při důlních nehodách.
Kurzy jsou určeny k získání potřebné kvalifikace „báňský záchranář “ podle vyhlášky o BZS. Cílem každého kurzu je získat základní praktické dovednosti a návyky v používání pracovních dýchacích přístrojů pro zásah a pohyb v různých typech důlních děl, v nedýchatelném nebo zdraví škodlivém prostředí. K tomu neodmyslitelně patří teoretické znalosti o konstrukci a funkci jednotlivých dílů pracovního přístroje, jeho kontroly před i během zásahu, znalosti v oblasti složení důlního ovzduší a samozřejmě naučit se poskytování předlékařské první pomoci při úrazech a náhlých onemocnění.
PODMÍNKY PRO UCHAZEČE:
Pro přijetí do kurzu musí mít každý uchazeč věk nejméně 21 let, dvouletou praxi, z toho nejméně jeden rok při vykonávání hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem. Souhlas organizace, vedoucího příslušného úseku a dobrý zdravotní stav ( kladný lékařský posudek ). Odpovídající fyzickou kondicí prověřenou na spiroergometru v hornické nemocnici v Karviné, v zařízení poskytující pracovně lékařské služby.
Následuje přijímací řízení ve stanovených termínech na HBZS Ostrava se vstupním pohovorem a psychologickým vyšetřením, prováděné psycholožkou s dlouholetou praxi. Ověřují se také základní znalosti z matematiky z oblasti desetinných čísel, procent, znalosti z chemie z oblasti vzorců, značek a rovněž všichni uchazeči musí být vyškoleni jako uživatelé měřicí techniky – interferometrů, detektorů a metanoměrů. Samotný kurz trvá 80 hodin a probíhá v deseti po sobě jdoucích pracovních dnech na učebnách a v prostorech vyhrazených pro cvičení, v tzv. dýmnici.
Osnova školení a výcviku báňských záchranářů – nováčků pro daný rok je schválena ředitelem HBZS Ostrava.
Pracovníci útvaru výchovy ,výcviku a taktiky společně se směnovými techniky, mechaniky dýchací a speciální záchranářské techniky, požárními preventisty a lékaři přednášejí ve vyučovacích hodinách podle rozvrhu danou tématiku. Noví záchranáři tak získávají potřebné vědomosti a osvojují si návyky při používání dýchací a záchranářské techniky v praxi.
Na konci kurzu se zúčastní praktického cvičení v hašení ohňů na VVUÚ v Ostravě – Radvanicích.
Vše je zakončeno zkušebními testy na PC , ústní zkouškou před komisí a závěrečným záchranářským slibem za přítomností ředitele HBZS. V tomto slibu se mimo jiné noví záchranáři zavazují k mlčenlivosti ve věcech služebních, že budou ze všech sil pomáhat při záchraně lidských životů a majetku, při závažných provozních nehodách.
Počet báňských záchranářů je dán vyhláškou 447/2001 Sb o báňské záchranné službě, ale stavy stále klesají s počtem zaměstnanců a s probíhajícím útlumem uhelných dolů. Proto do kurzu přicházejí i pracovníci dodavatelských firem a to zejména z Polské republiky.
Letošní první kurz na HBZS Ostrava ve dnech od 9.března 2020 byl po prvním týdnu přerušen v pátek 13. března 2020 ( 40 hodin ) z důvodu výskytu a šíření koronaviru Covid – 19. Na celém území České republiky, z důvodu ohrožení zdraví občanů, byl usnesením vlády ČR 12.března 2020 vyhlášen nouzový stav. Toto krizové opatření omezovalo volný pohyb osob a zakazovalo osobní přítomnost osob na vzdělávání a hromadné formy výuky po dobu nařízení. Nouzový stav byl ukončen 18.května 2020.
Závěrem mi dovolte takové malé shrnutí. Profese „báňský záchranář“ byla, je a bude vždy potřebná pokud budeme v našem státě dobývat nerostné bohatství hornickým způsobem. A až jednou budeme zasypávat poslední jámu na Karvinsku, tak přitom budou právě báňští záchranáři, protože tato práce je spojená mimo jiné s kontrolní činností, s měřením a spoustu další odborné práce, popřípadě i zásahem v daném pracovním prostředí. Pokud dojde v budoucnu k ukončení těžby v OKD, a. s., tak to ale neznamená konec pro báňské záchranáře. Vždyť v podzemí zůstane uzavřeno mnoho (stovek) kilometrů důlních chodeb. Bude třeba čerpat podzemní vodu, provádět pravidelné kontroly uzavřených důlních jam. Kromě toho kontrolovat již vybudované kolektory, přivaděče, tunely , stavby podzemního stavitelství, stará důlní díla, vrty atd. Je určitý druh práce, které provádějí pouze báňští záchranáři, protože jsou na to vyškolení, připravení , mají to v pracovní náplni a pro možný pracovní zásah potřebnou záchranářskou a hlavně dýchací techniku.
S pozdravem „Zdař Bůh“.
Autor článku S. Tošenovský