Ing. Václav Pošta oslavil sedmdesátiny
Koncem června se dožil sedmdesáti let dlouholetý ředitel Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě, který celou svoji produktivní část života věnoval báňskému záchranářství.
Václav Pošta se narodil 27. června 1949 ve Slaném. Po skončení základní školní docházky vystudoval Střední průmyslovou školu hornickou v Kladně, obor důlní měřičství a v letech 1968 – 1973 pokračoval ve studiu na HGF VŠB Ostrava v oboru technika požární ochrany. Po úspěšném absolvování nastoupil na tehdejší Důl Rudý říjen v Heřmanicích na odbor bezpečnosti a hygieny práce. V roce 1978 se stal báňským záchranářem. O rok později byl ustanoven do funkce vedoucího ZBZS a asanačního úseku v Dole Rudý říjen. V letech 1982 – 1984 absolvoval postgraduální studium oboru hlubinné dobývání na HGF VŠB Ostrava. V dubnu 1986 nastoupil na HBZS do funkce hlavního mechanika. 6. února 1990 byl jmenován ředitelem HBZS.
Pod jeho vedením HBZS úspěšně prošla složitým obdobím zahájení útlumu těžby uhlí a přechodu na tržní ekonomiku, které bylo završené vznikem akciové společnosti OKD, HBZS v r. 1994. Postupně byla zaváděná nová technika, nové sebezáchranné přístroje s chemicky vázaným kyslíkem pro všechny horníky, nové přístroje na měření plynů, v roce 2005 přechod na nový typ pracovního přístroje BG 4, který postupně nahradil legendární BG 174. Významný byl přínos Václava Pošty pro zlepšení protizáparové prevence. V dolech Barbora a ČSM jih byla instalovaná zařízení na výrobu dusíku, v roce 1993 byl uvedený do provozu Centrální dusíkovod. V roce 2000 převzala HBZS lampové hospodářství a podílela se aktivně na konstrukci a zavádění nových typů důlních svítidel. Rokem 2007 se činnost HBZS rozšířila i o popílkové hospodářství. HBZS Ostrava byla začleněná k plnění úkolů a povinností v rámci Integrovaného záchranného systému ČR. Podporoval mezinárodní spolupráci s báňskými záchrannými službami sousedních zemí, spočívající zejména ve výměně zkušeností, zahájenou v minulosti jeho předchůdci. V roce 2001 stál u zrodu dobrovolného mezinárodního sdružení báňských záchranných služeb „International Mines Rescue Body“. V roce 2009 byl hlavním organizátorem 4. mezinárodní konference IMRB, která výrazně zvýšila prestiž českého báňského záchranářství ve světě. Za podporu rozvoje spolupráce byl vyznamenán nejvyššími záchranářskými vyznamenáními v Německu, Polsku a Rakousku. Václav Pošta se zasadil o vybudování Hornického muzea v Landekparku v Petřkovicích. Byla to jeho myšlenka vzdát tímto způsobem poctu bánským záchranářům, kteří zahynuli při záchranářských zásazích a přiblížit široké veřejnosti poslání báňské záchranné služby. Jako spoluautor se podílel na přípravě nových předpisů pro báňskou záchrannou službu, vydání kompendií báňského záchranářství, byl předsedou redakční rady listovky Záchranář, přispíval do časopisu „Uhlí, rudy, geologický průzkum“, vystupoval na odborných konferencích.
Přínos Václava Pošty pro rozvoj báňské záchranné služby a zvýšení bezpečnosti práce v hornictví byl oceněný zlatým Záslužným záchranářským křížem a resortní medailí Jiřího Agricoly. Do záchranářského důchodu odešel z funkce ředitele v polovině roku 2010. Do konce roku 2010 vykonával funkci předsedy představenstva OKD, HBZS, a.s. Své bohaté zkušenosti využívá nadále jako předseda Štábu báňské záchranné služby České republiky.
Podporoval mezinárodní spolupráci s báňskými záchrannými službami sousedních zemí, spočívající zejména ve výměně zkušeností, zahájenou v minulosti jeho předchůdci. V roce 2001 stál u zrodu dobrovolného mezinárodního sdružení báňských záchranných služeb „International Mines Rescue Body“. V roce 2009 byl hlavním organizátorem 4. mezinárodní konference IMRB, která výrazně zvýšila prestiž českého báňského záchranářství ve světě. Za podporu rozvoje spolupráce byl vyznamenán nejvyššími záchranářskými vyznamenáními v Německu, Polsku a Rakousku.
Václav Pošta se zasadil o vybudování Hornického muzea v Landekparku v Petřkovicích. Byla to jeho myšlenka vzdát tímto způsobem poctu bánským záchranářům, kteří zahynuli při záchranářských zásazích a přiblížit široké veřejnosti poslání báňské záchranné služby. Jako spoluautor se podílel na přípravě nových předpisů pro báňskou záchrannou službu, vydání kompendií báňského záchranářství, byl předsedou redakční rady listovky Záchranář, přispíval do časopisu „Uhlí, rudy, geologický průzkum“, vystupoval na odborných konferencích.
Přínos Václava Pošty pro rozvoj báňské záchranné služby a zvýšení bezpečnosti práce v hornictví byl oceněný zlatým Záslužným záchranářským křížem a resortní medailí Jiřího Agricoly. Do záchranářského důchodu odešel z funkce ředitele v polovině roku 2010. Do konce roku 2010 vykonával funkci předsedy představenstva OKD, HBZS, a.s. Své bohaté zkušenosti využívá nadále jako předseda Štábu báňské záchranné služby České republiky.