Dne 25. května 2019 se čtyři členové báňského záchranného sboru HBZS v Ostravě zúčastnili semináře „Základy lezení a jištění na skalách“, pořádaného Českým horolezeckým svazem v prostorách CHKO Jeseníky blízko zříceniny hradu Rabštejn.
Hlavní náplň prací HBZS ve výškách a nad volnou hloubkou byla spojena s pracovním lezením při komerčních pracích a hlavně při záchraně postižených pomocí lezecké techniky, proto se vedení HBZS rozhodlo vyslat čtyři členy sboru na tento seminář skalního lezení, aby si osvojili také jiné techniky lezení, než ty, které máme „zažité“ při pracích v rámci OKD.
Metodický den byl zaměřen na bezpečnost lezení a na získání základních poznatků o lezení na skalách. Zúčastnit se tohoto metodického dne mohli jak začátečníci, tak ti, kteří mají již s lezením nějaké zkušenosti a chtějí si své vědomosti rozšířit. Výcvik vedli instruktoři a lektoři Českého horolezeckého svazu, kteří mají bohaté zkušenosti s lezením na skalách. Záchranáři se nejdřív na cvičném polygonu seznámili s uzlovou technikou, systémem jištění pomocí tzv. „kýblu“ (jisticí brzda určená pro jištění a slaňování na jednoduchém i dvojitém laně) a používáním „horolezecké expresky“ (expresní smyčka, krátká sešitá smyčka spojující dvojicí karabin sloužící ke spojení lana a jisticího bodu při lezení).
Dále se museli seznámit s „horolezeckým sedákem“ (postroj používaný pro sportovní lezení), který při našem záchranářském výcviku nepoužíváme. Následně po přednášce a praktické ukázce lezení a jištění se zúčastnění přemístili do skal, kde si vše teoreticky nastudované nacvičili v praxi. Počasí přálo, tak že si frekventanti vyzkoušeli, jak jištění lezce, tak i nelehké lezení po skalách. Seminář se vydařil a zúčastnění vyjádřili naději, že se podobná akce, která v rámci bezpečnosti při práci ve výškách a nad volnou hloubkou doplnila znalosti zúčastněných, bude s instruktory ČHS opakovat na dalším metodickém dni pořádaným Českým horolezeckým svazem.
Autor článku a foto: Jan Šulej