Organizací podzimního zasedání konaného 8. a 9. listopadu 2018 byla pověřená HBZS Ostrava. Jednání zahájil a řídil předseda Štábu Václav Pošta.
V úvodu předal ředitel odboru hornictví na ČBÚ Radim Mžyk bývalému dlouholetému hlavnímu mechanikovi na HBZS Ostrava Rudolfu Apfelthalerovi, Zlatou pamětní medaili ČBÚ jako výraz uznání za jeho celoživotní přínos pro báňskou záchrannou službu a bezpečnost práce při příležitosti jeho devadesátých narozenin.
Při kontrole plnění úkolů z minulého jednání bylo konstatováno, že byly splněny v termínu. V další části informovali ředitelé HBZS a vedoucí ZBZS o zásahových a komerčních aktivitách stanic. MUDr. Lvončík a Ing. Janko z Karvinské hornické nemocnice prezentovali výsledky testů ověřování fyzické připravenosti báňských záchranářů. Konstatovali, že v minulosti bylo dosahováno více nadprůměrných výsledků, což bylo asi dáno zvýšenou motivací. Plnění kritérií stanovených v roce 2002 se v současné době stává obtížnější z důvodu jak zhoršování se věkové struktury báňského záchranného sboru, tak i co se týká životních návyků. V diskuzi bylo ze strany ředitelů HBZS navrženo změnit rozdělení stávajících věkových kategorií, případně rozdělení na použivatele DP a skupinu co DP nepoužívají. Celá tato problematika bude dále řešena.
Vít Svatý z HBZS Praha zdůvodnil návrh na doplnění funkce průvodce do vyhlášky ČBÚ o BZS. Tento návrh byl v diskuzi odmítnut, s tím, že postavení průvodce může být dostatečně vymezeno ve Služebních řádech. Radim Mžyk seznámil s návrhem nově připravovaného Rozhodnutí o působnosti HBZS, které by mělo vstoupit v platnost od nového roku. Tímto Rozhodnutím se mimo jiné zruší i Rozhodnutí o prvovýjezdech. Dále vysvětlil systém fungování Národní soustavy kvalifikací. Co se týká báňské záchranné služby, tak se nemusí žádat o autorizaci. Školení a výcvik se může nadále provádět tak, jak je dáno vyhláškami a předpisy pro BZS.
V další části jednání byly projednány návrhy ředitelů HBZS na udělení vyznamenání ZZK. Návrhy byly jednohlasně doporučené ke schválení. O novinkách v technickém vybavení na HBZS Ostrava informoval Ing. Jaroslav Provázek. V důsledku postupného končení užitné doby u sebezáchranných přístrojů OXY K50S budou nasazovány nové přístroje. V laboratoři a na záchranářích byly odzkoušeny přístroje OXY 6000 a 1 PVM KS. Vybraný je typ 1 PVM KS, jehož výhodou je rychlejší spuštění a nižší hmotnost. Má životnost 10 roků. V současné době je v OKD v používání 8878 ks sebezáchranných přístrojů z toho 229 na převybavovacích stanovištích. Výměna bude zahájená v březnu 2019 na Dole ČSM dodávkou 5 000 ks. Příští rok proběhne další etapa šestiletých revizí BG4. Do konce roku 2018 budou na HBZS Ostrava dodaná nová výjezdová vozidla. Změní se jejich koncepce. Bude v nich jen základní vybavení pro výjezd. Speciální vybavení (lezecká, vyprošťovací a hasící technika) bude přepravováno v novém výjezdovém autě. Firma ZAM modernizovala záchranářský telefon.
Na závěr jednání byly stanovené úkoly do příštího zasedání, jehož organizací byla pověřená HBZS Hodonín.
Autor: Václav Smička