Na městském hřbitově v lomu u Mostu dne 14. 11. 2018 proběhl pietní akt za oběti druhé největší katastrofy na Mostecku.
Zástupci Hlavní báňské záchranné stanice Most, Spolku severočeských havířů, těžebních společností, představitelů měst a obcí, dalších institucí a veřejnosti si připomněli památku obětí havárie, která si 14.listopadu 1946 vyžádala 52 lidských životů. Neštěstí na lomském hřbitově připomíná pomník, jsou zde uloženy i ostatky osmadvaceti obětí.
Čestná stráž u pomníku v Lomu
Havárie se odehrála ve východním poli revíru Mořic, spadající pod Důl Kohinoor. Ve 3 hodiny a 45 minut po půlnoci, dne 14. listopadu 1946, došlo v hloubce 430 m k náhlému výbuchu, jenž údajně vyrazil z několika komor současně a okamžitě se rozšířil přilehlými chodbami na všechna pracoviště tohoto revíru.
V den neštěstí pracovalo v revíru Mořic 56 havířů, z nichž se zachránili jen čtyři, a to jen díky tomu, že se v okamžiku výbuchu nacházeli značně vzdáleni od centra výbuchu. Z 52 usmrcených havířů bylo 38 stálými zaměstnanci Dolu Kohinoor, 7 německých válečných zajatců a 7 trestanců z nápravného zařízení v Libkovicích.
Jako nejpravděpodobnější příčina, byl stanoven výbuch stařinové třaskavé atmosféry v komoře č. 4, kde byla její zadní stěna směrem ke stařinám provalena do staré nevyrubané komory z první horní lávky. Jako nejpravděpodobnější příčina iniciace, byl určen odstřel trhavin v uvedené komoře.
Na Dole Kohinoor došlo během jeho existence ke zhruba desítce důlních havárií, přičemž ta nejničivější se stala právě v roce 1946.
Autor článku, foto: Ing. Slabák Radim