OKD, HBZS, a.s. si na svůj provoz zajišťuje prostředky mimo jiné i komerční činností mimo OKD. Především jde o práce lezecké, potápěčské a práce v nedýchatelném prostředí, které zlepšují ekonomiku HBZS. Firmy si už zvykly, že bánští záchranáři sboru HBZS Ostrava jsou schopni vykonat práce, které jsou pro obyčejné smrtelníky už tzv. „za hranou“.
Nezřídka přijde žádost o práce, které zaměstnanci těchto firem nejsou schopni prakticky či technicky vůbec provést. Jako příklad mohu uvést dvě komerční činnosti, které byly provedeny záchranáři HBZS Ostrava ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Ta první poptávka přišla z OKK (koksovna Svoboda). Práce obsahovaly vyčištění a revizi benzolové kolony (výška 24 m), ve které došlo na jednotlivých etážích k postupnému zanesení filtrů kaly, což mělo za následek prudký nárůst povoleného pracovního tlaku v koloně a možnost exploze této kolony. Objednávka obsahovala dvě důležité informace, a to že prostředí benzolové kolony je prudce toxické a výbušné. Veškeré prováděné práce proto musely být prováděny za nejvyšších bezpečnostních opatření a stálého monitoringu ovzduší v čištěné koloně. Pro tuto speciální komerční činnost jsme se také museli vybavit speciálními protichemickými obleky SUNIT a dýchací technikou.
Záchranář při čištění benzolové kolony
Požadované práce byly úspěšně provedeny ve dvou prodloužených směnách ve dnech 18. – 19. 4. 2018 četou báňských záchranářů OKD, HBZS, a.s. pod vedením vedoucího „Oddělení speciální záchranářské techniky“ Ing. Zielinského.
Další zmíněnou komerční činnosti bylo provedení speciálních lezeckých prací pro firmu Green Gas v polském dole Silesia ve dnech 12. – 18. 6. 2018. Jednalo se o vyčištění, revizi a opravu spojů pažnic širokoprofilového větrního vrtu (délka 165 metrů, DN 1 metr), mezi prvním a čtvrtým patrem dolu Silesia.
Záchranář lezec při sjezdu do vrtu
I zde šlo o nelehký úkol. Před samotným čištěním a revizí proběhl z důvodu zajištění bezpečnosti zasahujících záchranářů lezců a získání dostatečných informací o vrtu prvotní monitoring pomocí speciální průmyslové kamery. Lezci následně museli pracovat ve stísněném prostoru vrtu, kde byla zvýšená koncentrace metanu (CH4), zvýšená teplota a relativní vlhkost, neustálý přítok vody a vysoká rychlost vzdušin proudících vrtem.
Záchranáři používali pro tyto práce speciálně vyrobené škrabky a sbíjecí kladiva na čištění betonového nálepu ocelových pažnic, což bylo v tak úzkém prostoru velice namáhavé a nebezpečné. V průběhu pěti dnů se ve vrtu střídaly lezecké čety ve dvanácti hodinových směnách. I přes náročné klimatické podmínky se podařilo tento vrt úspěšně vyčistit a dotěsnit spoje pažnic dle požadavku zadavatele této komerční činnosti.
Záchranář lezec při výjezdu z vrtu
Každá z takovýchto těžkých komerčních prací je pro báňské záchranáře z OKD, HBZS a.s. výzvou, kterou se snaží vždy zdolat. Nakonec je potřeba zdůraznit i důsledné dodržování bezpečnosti práce. Konečným výsledkem je práce bez úrazů a mimořádných událostí.
Autor článku: Jaroslav Španihel