V minulém čísle listovky jsme přinesli informace o historii komunikace jak obecné, tak i v podmínkách báňské záchranné služby. Do prvního zásahu, a při krátkodobých akcích zůstává a jistě i v budoucnu zůstane vždy klasický záchranářský telefon – pojítko, které je jedním z nejdůležitějších prostředků pomáhajících efektivně řídit záchranné akce v podzemí hlubinného dolu. V letošním roce představila firma ZAM SERVIS s.r.o. nové záchranářské pojítko pod označením AZD-120. Filozofie tohoto inovativního výrobku vychází z dlouhodobě osvědčeného spojení, jež bylo a je ve vybavení všech báňských záchranných stanic v ČR. V souvislosti se současnými předpisy pro použití v podzemí hlubinných dolů je možno toto zařízení specifikovat jako: „Zařízení AZD-120 pro vzdálenou komunikaci pomocí metalické linky.“ Nevýbušné provedení I M1 Ex ia umožňuje použití v prostorech s nebezpečím výbuchu v uhelných dolech.
Zařízení AZD-120 se skládá ze tří částí:
• Základnová stanice AZD-120 v koženém pouzdře je základem celého zařízení. Je v ní umístěn napájecí akumulátor, reproduktor, tlačítka pro hovor a akustický signál a svorky pro připojení metalické linky.
Základnová řídicí stanice AZD-120-Z
• Buben s navinutým kabelem (max. 500 m), označený jako AZD-120-B.
Celý komplet nového pojítka AZD-120
• Zapouzdřený reproduktor označen jako AZD-120-R2 je druhá strana komunikační linky, která obsahuje reproduktor, tlačítko pro akustický signál a připojovací svorky metalické linky.
Na první pohled vypadá souprava skoro stejně, jako její předchůdce z roku 1967. Zapouzdření je však mnohem kvalitnější, označení funkce tlačítek je jak na pouzdře, tak na koženém obalu AZD-120-Z. Ploché baterie v základnové stanici byly nahrazeny nabíjecím akumulátorem AZD-120-AKU1, který lze vyměňovat i v prostředí s nebezpečím výbuchu. Samotný reproduktor je taky kvalitně zapouzdrován. Nové spojení již neumožňuje použití záchranářské rychlospojky typu ZR 1. Toto bude muset být upraveno i v zásahovém řádu HBZS. Odlišný je rovněž i zvuk signálu, kterým jsme avizovali hovor ve stávajícím spojení. Inovací je pak signalizace poruchy na metalické lince (pípnutí 3x po sobě = linka přerušena). Jedno krátké pípnutí pak signalizuje nízké napětí, vybití akumulátoru.
Propojení jednotlivých částí nového pojítka je shodné, tzn. že na důlní základně napojujeme základnovou stanici AZD-120 na vodič a s postupem čety odvíjíme vodič z bubnu a umisťujeme ho tak, aby šel v případě potřeby (např. snížená viditelnost) použít jako vodicí linka (tzv. „lifeline“/linka života, poznámka autora). Po celou dobu postupu při prvním natahování linky z bubnu je zajištěna full-duplexní komunikace mezi zasahující četou a základnou při postupu na pracoviště. Ze základny je pak možno komunikovat systémem half-duplex, tzn. při hovoru ze základny je stisknuto tlačítko na základnové stanici. Typické pro half-duplexní spojení je používání signalizace výrazem „příjem“. Rozdíl je pak rovněž při vyvolání zvukové signalizace. U stávajícího pojítka signalizujeme opakovaným krátkým stisknutím signalizačního tlačítka, u nového typu pak signalizace trvá po dobu stisknutí. Zde je ze strany HBZS Ostrava výtka, že již není možno vysílat tímto tlačítkem klasické záchranářské signály pozor (1x), vše v pořádku (2x), pomoc (3x), vraťte se (4x), popř. tzv. „šturm“, které mnohdy jsou důležitým potvrzením o přijetí zprávy, zejména v prostředí se zvýšeným hlukem. Nové zařízení již neumožňuje zapojení více reproduktorů např. při obsluze propustí. V případě potřeby zde bude muset být natažena další linka, to je však vyváženo větší spolehlivostí. Výrobce přislíbil rovněž zařadit do výroby v případě potřeby i smotek s kabelem a reproduktorem, tzv. „Kaťušu“(stanice se smotkem), kterou tvoří ocelová trubka o průměru 110 mm a délce 272 mm s popruhem, do které je vsunut smotek vodiče v provedení parafínové cívky. Trubkovité těleso je na jedné straně ukončeno reproduktorem se signalizačním tlačítkem. Maximální délka vodiče je 250 m. Použitý vodič se nesmotává. Při prvním představení této soupravy na HBZS Ostrava byli konstruktéři a představitelé výrobního závodu seznámeni s našimi připomínkami.
Do budoucna bezesporu toto zařízení může pomoci nahradit více než 50 let starý (i když stále funkční) záchranářský telefon – pojítko řady AZD.
Poznámka autora pod čarou:
„Nedávno jsme s napětím sledovali záchranu 12 chlapců a jejich trenéra z thajské jeskyně Tham Luang Nang Non (Velká jeskyně Spící paní) na severu Thajska, kteří uvízli asi 4 km od východu z jeskyně odříznuti několika vodními zátkami po vydatných deštích. Jsem přesvědčen, že právě zde mohlo záchranářské pojítko typu AZD pomoci ke komunikaci mezi jednotlivými částmi jeskynního systému při této záchranné operaci.“
Technické parametry – srovnání:
Zdroj: Uživatelská příručka AZD-120, 1.vydání z 1.2.2018
Autor: Ing. Jaroslav Provázek