Od 1. 1. 2018 do uzávěrky 1. 10. 2018 bylo v rámci pohotovostní služby vyhlášeno celkem 152 poplachů. Lékařský výjezd vyjížděl k úrazům a náhlým onemocněním celkem 128krát. Důlní výjezd ve sledovaném období zasahoval v šesti událostech. Dne 19. července v 8.17 hodin nás požádala stálá inspekční služba Dolu ČSM o důlní a lékařský výjezd k zásahu po závalu na třídě 3101. V době výjezdu byli hlášeni 3 pohřešovaní pracovníci. Po příjezdu na důl byli tito hlášení pracovníci mimo ohrožený prostor. Do dolu proto sfáral pouze lékařský výjezd a čety důlního výjezdu byly ponechány v pohotovosti na povrchu. Zásah proběhl ve spolupráci s leteckou záchrannou službou.
Dne 1. 8. v 18.08 požádala stálá inspekční služba Dolu Karviná – ČSA o důlní a lékařský výjezd na překop 910 v lokalitě Lazy, kde pásovlek pro dopravu osob sjel nekontrolovatelně až do vratné stanice. Při této události bylo zraněno celkem 7 zaměstnanců. Jednalo se převážně o tržně zhmožděná poranění. Tři pracovníci byli následně převezeni do nemocnice na vyšetření a pozorování.
Výjezdové jednotky zajišťovaly především poskytnutí první pomoci, transport postižených na povrch.
Kromě výjezdové činnosti se podílel stálý záchranářský sbor i na ostatní zásahové, asanační a komerční činnosti:
Lezci provedli vyčištění povrchových zásobníků uhlí v úpravně Dolu ČSM. V červenci jsme také na tomto závodě vyčistili popílková sila. Lezci provedli odstranění nebezpečných materiálů ze střechy na obytných domech v Ostravě- -Muglinově.
Nejsledovanější práce provedla skupina specialistů sboru HBZS při demontáži a vyproštění částí jeřábu, který po nehodě skončil na dně dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně.
V prvním zářijovém týdnu se uskutečnil pravidelný výcvik báňských záchranářů – potápěčů v zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích. Cvičení se zúčastnili potápěči HBZS Ostrava, 2 potápěči ZBZS z revíru OKD a četa potápěčů ze ZBZS Odolov. Dva dny jsme pak cvičili společně s policejními potápěči útvaru OSPČV (odbor Speciálních potápěčských činností a výcviku) policejního Prezidia ČR.
4. 9. 2018 jsme absolvovali první běh cvičení v Hamrech u Prostějova. Zde je jeden ze dvou speciálních hasičských trenažérů v České republice. Flashover kontejner je soubor prvků sestavených do systému, který dovoluje simulovat reálné podmínky při požáru v uzavřeném prostoru. Po teoretické přípravě, která trvá cca 2 hodiny, pokračuje cvičení praktickým výcvikem způsobu práce s proudnicí (pulsní hašení, clona, mlha, kompaktní proud). Poté následuje kontrola vybavení a následně již samotné praktické cvičení ve Flashover kontejneru. Jde o systém sestavený z běžných ISO kontejnerů (12m, 6m), ve kterých se cvičí zejména situace, specifické při vznícení produktů pyrolýzy. Jedná se především o jevy „Angels flames“ (andělské plameny), „Rollover“ (odvalování plamene od stropu), „Flashover“ (celkové vzplanutí) a „Backdraft“ (žíhavé plameny, čili částečná exploze zplodin hoření). V neposlední řadě zde nacvičují záchranáři tepelnou odolnost v extrémně horkém prostředí.
flashover
V laboratoři jsme prováděli rozbory vzorků ovzduší a přípravu směsí plynů. Rovněž jsme zabezpečili přípravu merkaptanových náplní pro merkaptanová relé.
V červenci jsme provedli ověření průtahů větrů vypuštěním a následným odběrem hexafluoridu sírového (SF6) v Dole ČSM v oblasti bývalého porubu 402 200.
Oddělení fotodokumentaristiky se podílelo na dokumentaci mimořádných událostí v OKD, a.s.
V sobotu 1. 9. 2018 jsme na „Hornických slavnostech“ v parku Boženy Němcové návštěvníkům těchto slavností předvedli námi používanou techniku při likvidaci různých druhů havárií. K prohlídce byl mimo jiné vystaven havarijní vrat MHZ 1500 s možností vyproštění postižených z hloubky až 1500 m, nové výjezdové vozidlo Mercedes „Turbex“, plošina Denka 30 L (max. dosah 30 m), Mercedes Unimog s „dvoumužnou“ barokomorou HAUX a používaným vybavením potápěčů HBZS (oblek DM 200, figurína potápěče se základním vybavením). Byla předvedena práce potápěčského robota – ponorka MINIROVER (mimo jiné byla použita k nalezení obětí v kauze „Orlických vražd“), mezi stromy byla sestrojena plně funkční lanovka pro přepravu postižených nad volnou hloubkou včetně figuríny a vany FERNO, také byla předvedena práce se zvedacími vaky ZUMRO (jsou používány pro vyproštění postižených po otřesech, nebo závalech důlních chodeb). Velký zájem byl o vystavenou dýchací techniku, která je momentálně používaná v báňském záchranářství. Staří, už vyřazení záchranáři, pamatující dýchací přístroj BG 174, se zajímali o nový používaný pracovní kyslíkový přístroj BG 4 a na otázky, jako např. proč je BG 4 větší, těžší a má ramenní vývody dýchacích hadic, museli předvádějící záchranáři diplomaticky odpovídat. K nahlédnutí byla vystavena i plně obsazená výjezdová sanita. Děti projevily obrovský zájem o skládání tzv. „PUZZLE“ s tématy sanity a záchranářského znaku. Po zdárném sestavení obrazce (některé využily pomoci maminek) byly děti odměněny bonbony a balonky s logem HBZS.
hornické slavnosti
Naši miniexpozici báňského záchranářství navštívil i předseda vlády pan Babiš s doprovodem. Zajímala jej vystavená záchranářská technika a na závěr návštěvy došlo i na společnou fotografii s báňskými záchranáři HBZS. Celá akce byla návštěvníky hodnocena velice kladně a záchranáře potěšil velký zájem veřejnosti o vystavenou záchranářskou techniku.
Autoři: Ing.Jaroslav Provázek, Jaroslav Španihel