Již delší dobu si všímáme při školení v dýmnici, že hodně záchranářů již zapomnělo, jak se měří důlním interferometrem a že dokonce někteří „dlouholetí“ záchranáři ještě nikdy interferometr v ruce neměli.
Častá odpověď je „INTR“ nosí „ČETAŘI“, nebo „já mám DRÄGER X-am 5600“. Je tohle dostačující odpověď? V žádném případě!!! I z tohoto důvodu neuškodí malé stručné zopakování. Interferometr je přenosný optický přístroj určený pro zjišťování množství metanu a orientační zjišťování oxidu uhličitého v důlním ovzduší. Měřit můžeme metan (CH4) samostatně, nebo metan a oxid uhličitý (CH4+CO2) najednou (jako směs), pokud součet jejich obsahu nepřesahuje:
• u interferometrů DI – 2 (obal hnědý) do 10 % objemu v ovzduší,
• u interferometrů DI – 2C (obal červený) do 100 % objemu v ovzduší.
Ilustrační foto: autor článku
Přístroj můžeme používat jak v dole, tak na povrchových pracovištích po dobu jedné směny (8 hodin). Osoby oprávněné používat tyto přístroje jmenuje vedoucí organizace (závodní dolu). Tyto osoby musí být prokazatelně proškoleny a přezkoušeny.
Přezkoušení musí být opakováno každé 2 roky.
Při převzetí přístroje k měření u výdejny si uživatel překontroluje polohu levého černého proužku interferenčního obrazu, který musí být přesně v poloze „0“. Dále zkontroluje těsnost plynové cesty tak, že uzavře nátrubek pro vstup ovzduší při měření metanu a stlačí se balonek. Pokud nedochází k vyrovnávání balonku do jedné minuty, je těsnost dobrá. V případě, že předpokládáme provést za směnu více než 30 měření, upozorníme na tuto skutečnost výdejnu interferometrů. Ti pak upraví své standardy tak, aby mohli po 400 měřeních vyměnit pohlcovací hmotu (natronové vápno). Uživatel musí provádět tzv. průběžnou indikaci, aby nevstoupil do nedýchatelného ovzduší. S interferometrem lze provést měření jen z jednoho bodu (nelze měřit například za chůze), dále se přístroj nesmí v dole vyjmout z pouzdra. Při měření v těžko přípustných místech se nasadí na nátrubek pro vstup ovzduší teleskopický nástavec a měříme do doby, kde je naměřená hodnota stálá (konstantní výsledek).
Měříme-li metan v místech v ovzduší, kdy je koncentrace oxidu uhličitého více jak 2 %, jsme povinni použít předřadný pohlcovač s natronovým vápnem. Změna barometrického tlaku nemá v podstatě vliv, ale musíme počítat s plyny, které výsledky měření zkreslují:
• 1 % H2 (Vodíku) 0 – 1 % CH4
• 3,5 % CO 0 + 1 % CH4
• nedostatek O2 asi o 5 % 0 + 1% CH4
Další plyny, jako sirovodík, oxid siřičitý, nitrózní plyny, se zachytí při měření metanu v pohlcovači a výsledek měření neovlivní. Při měření nad 6 % metanu u interferometru DI 2 a nad 60 % metanu u interferometru DI 2C dochází k tzv. interferenčnímu skoku, který se projeví tím, že levý proužek bledne, ale přesto je výsledek směrodatný pro odečítání (při chybném odečtení na druhém proužku se dopustíme chyby +2,2 %, nebo + 22 %). Poškozený přístroj nesmí být v dole používán.
Interferometr při výjezdu zásahových jednotek HBZS je upraven tak, že vnitřní pohlcovač je naplněn jen sušidlem a proto měří směs (CH4 + CO2), v případě, že potřebujeme změřit jen metan, musíme vřadit předřadný pohlcovač naplněný natronovým vápnem.
Je to jen stručný návod použití interferometrů, i když s věkem by měl spíše patřit do hornického muzea. Jeho používání začalo již v roce 1962. V dnešní přetechnizované době však některé přístroje a pomůcky z minulosti zůstávají jistotou a interferometr mezi ně bezesporu patří a patřit bude.
Nejdůležitější je vždy klást důraz na školení a cvičení při použití měřicí a záchranářské techniky. Mějme na paměti, že báňský záchranář může efektivně pomáhat druhým jen za podmínky, že se může plně spolehnout na své vybavení, stoprocentně mu důvěřuje a umí ho bezpečně ovládat.
S hornickým pozdravem – Zdař Bůh.
Autor článku: Jan Šulej