V roce 2017 bylo v rámci pohotovostní služby vyhlášeno celkem 216 poplachů. Lékařský výjezd vyjížděl k úrazům a náhlým onemocněním celkem 186 krát (180 x LV-1 a 6 x LV-2). Důlní výjezd zasahoval 7 krát. Ostatní výjezdy byly tzv. preventivní ke geomechanickým jevům o energii vyšší než 105J.
Od 1. 1. 2018 do uzávěrky této listovky bylo v rámci pohotovostní služby k úrazům a náhlým onemocněním 36 lékařských výjezdů a důlní výjezd ve sledovaném období zasahoval 22. 2. 2018 v 7.17 hod., kdy inspekční služba DZ1 lokality ČSA požádala pohotovostní jednotky HBZS o zásah při likvidaci nárůstu koncentrace CO v oblasti úvodní jámy DO III v úrovni 9. patra. Byly provedeny práce na tlumení samovzněcovacího procesu přímým zásahem a zároveň bylo započato s přípravou výbuchovzdorného uzavření předmětné oblasti. Havarijní stav byl ukončen 25. 2. 2018 ve 14.00 hod. Tento složitý zásah byl proveden s OOPP (osobními, ochrannými, pracovními prostředky) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. O náročnosti zásahu svědčí i poděkování vedení DZ 1 všem zasahujícím báňským záchranářům HBZS Ostrava za obětavý a vysoce profesionální přístup při likvidaci této mimořádné události.
Zásah záchranářů-lezců při DV v lokalitě ČSA (kouře v jámě DO III).
Celkem 13 krát jsme preventivně vyjeli ke geomechanickému jevu s energií vyšší než 105J. Kromě výjezdové činnosti se podílel stálý záchranářský sbor i na další zásahové a asanační činnosti: Záchranáři – lezci provedli v lednu v Závodě Útlum Jih odstranění nebezpečného stavu, kdy následkem silného větru došlo ve výšce cca 28 m k poškození oplechování povrchového zásobníku uhlí. Četa lezců HBZS provedla následnou opravu tohoto oplechování včetně dodání a upevnění utržených plechů. V závěru února v rámci komerčních prací lezci na DZ1, lokalitě ČSA připravili k likvidaci uhelný zásobník č.4.
V závěru roku 2017 jsme pomocí speciální kamery v Dole ČSM, lokalitě Jih provedli monitoring prostor za úvodní uzavírací hrází porubu č. 461 202. Jednalo se o porub havarijně uzavřený z důvodu důlního požáru.
Potápěči HBZS Ostrava cvičili v únoru na Žermanické přehradě ponory, které simulují potápění v uzavřených prostorách bez možnosti přímého vynoření na hladinu. V rámci výcviku bylo uskutečněno celkem 24 ponorů, při kterých strávili potápěči pod hladinou celkem 789 minut. Počasí bylo tentokrát typicky únorové s teplotami do – 15 st. Celsia.
Výcvik potápěčů HBZS na Žermanické přehradě.
V laboratoři a zkušebně dýchací a záchranářské techniky jsme se vzhledem ke spotřebě merkaptanových ampulí při cvičných merkaptanových poplaších prováděných v závěru roku 2017 věnovali mimo obvyklé činnosti především jejich plnění. Podrobnější informace o aromatické signalizaci naleznete uvnitř listovky.
Oddělení fotodokumentaristiky se podílelo na dokumentaci mimořádných událostí v OKD, a.s.
V lednu 2018 jsme naposled „zahoukali“ a rozloučili se ze zástupcem velitele 1. pohotovostního oddílu Ing. Jaroslavem Suchelem, který na počátku roku ukončil pracovní poměr. Zkušený záchranář nastoupil na HBZS Ostrava 19. 7. 1988. V těžkých dobách transformace a privatizace se podílel na založení akciové společnosti OKD, HBZS, a.s. a její stabilizaci. Po celou dobu výkonu své funkce ekonomického náměstka sloužil současně jako zástupce velitele pohotovosti a velitel důlní základny. Účastnil se mnoha těžkých zásahů, ve kterých vždy dokázal včas a dobře rozhodnout o postupu prací při likvidaci důlní nehody. Za celý záchranářský kolektiv ti, Jardo, přejeme mnoho zdraví a úspěchů v životě i novém zaměstnání.
Autoři: Ing. Jaroslav Provázek, Jaroslav Španihel