Podle předpisu (Vyhl. ČBÚ č. 71/202 Sb. v platném znění) určuje havarijní plán dva na sobě nezávislé signalizační systémy pro odvolání zaměstnanců z dolu. Jedním z nich musí být vždy aromatická signalizace.
Rozmístění prvků signalizace, okruh pracovišť, místo a způsob uvedení signalizace v činnost určí havarijní plán tak, aby zaměstnanci byli o havárii a nutnosti opustit pracoviště záchrannými cestami co nejdříve uvědoměni. U aromatické signalizace lze považovat za dostačující, jsou-li zaměstnanci o havárii uvědoměni do 20 minut od spuštění signalizace. Toliko předpis. Ale jak vlastně taková aromatická signalizace funguje? Jak se připravuje? Na to se pokusí tento článek odpovědět.
Samotná havarijní aromatická signalizace v dole se dělí na úsekovou a centrální. Jak sám název napovídá, úseková merkaptanová signalizace je určena pro konkrétní úsek důlního pole, kde je umístěno dálkově ovládané zařízení, nazýváno také merkaptanové relé, které obsahuje skleněnou ampulku s ethylmerkaptanem o obsahu 20 ccm, speciální rozbušku upevněnou na povrchu ampule a připojenou k elektronickému obvodu. Přivedením el. impulsu do rozbušky tato vybuchne, dojde k rozbití ampule a uvolnění merkaptanu do větrního proudu v důlním díle. Merkaptanové páry jsou pak unášeny větrním proudem na pracoviště, kde svým zápachem upozorňují pracovníky na nebezpečí.
Centrální aromatická signalizace znamená vhození ampule 900 ccm do vtažné jámy, popř. pomocí drtiče do hlavního rozvodu stlačeného vzduchu. Samotný merkaptan se pak šíří po směru větrů ve všech důlních dílech. Merkaptanové ampule se plní na hlavní báňské záchranné stanici v Ostravě. Příprava a plnění merkaptanových ampulí je jedna z nejsložitějších prací v oddělení speciální záchranářské techniky a laboratoře. Sklárny nám dodávají dva typy skleněných ampulí o objemu 900 ccm, resp. 20 ccm.
Ampule 900 ccm připraveny na plnění
V den plnění provedeme oznámení na integrované bezpečnostní centrum, neboť zápach po merkaptanu, který provází i přípravu a plnění ampulí, se šíří do širokého okolí. Plnění ampulí provádí dva mechanici ve vzduchových, nebo izolačních přístrojích. Vzhledem k chemickým a fyzikálním vlastnostem Ethylmerkaptanu (C2H5SH), který má bod vzplanutí menší než 20 °C, bod varu 35 °C, bod tání 144,4 °C a je vysoce hořlavý a lehce vznětlivý, ředí se v přesně daném poměru s látkou Halotron, což je látka používaná také do hasících přístrojů.
Zatavování ampulí po naplnění
Po naředění plní specialista – chemik připravenou směs pomocí speciální trysky do ampulí. Po naplnění se provede zatavení ampule pomocí propanbutanového hořáku. Po úplném vychladnutí ampule je provedena kontrola a připravené ampule jsou uloženy ve speciálních přepravních boxech.
Autoři: Ing. Jaroslav Provázek, Ing. Petr Zielinski