V období 1. 1. 2017 až 15. 12. 2017 bylo v rámci pohotovostní služby vyhlášeno celkem 211 poplachů. Lékařský výjezd vyjížděl k úrazům a náhlým onemocněním celkem 182krát. Důlní výjezd zasahoval v posledním čtvrtletí jednou, celkem od začátku roku 7krát.
Výjezdy od 15. 9. 2017: 25. 9. 2017 jsme byli v čase 09:03 požádáni stálou inspekční službou DZ2 lokality ČSM o důlní výjezd k požáru pásového dopravníku na dopravníkovém mostě třídírny uhlí na povrchu. Dle prvotního hlášení byli 2 pracovníci přímo ohroženi zplodinami požáru. Tentokrát se naštěstí jednalo o společné cvičení složek integrovaného záchranného systému. Po dojezdu na místo události jsme se spojili s velitelem zásahu HZS MSK. Na místě cvičení zasahovaly 3 čety výjezdu HBZS, včetně lékařského výjezdu a dvě jednotky HZS MSK územního odboru Karviná. Společně s hasiči byl proveden průzkum, likvidace simulovaného požáru, nalezení dvou postižených, poskytnutí první pomoci a jejich následný transport.
8. listopadu v 15.26 požádala stálá inspekční služba DZ2 lokality ČSM o lékařský a důlní výjezd k požáru v porubu 461 202. Prvotním průzkumem byl zjištěn požár ve vrchní části porubu a na výdušné třídě. Indikace z místa zásahu v 17.23: CH4: 0,8 %, CO: 3000 ppm, O2: 18,8 %. Na výdušné třídě nulová viditelnost. Neprodleně bylo zahájeno hašení přímým zásahem. Současně se přistoupilo k zahájení prací na prostorovém uzavření ohrožené oblasti. Na přístupových chodbách byla instalována nová trasa pro inertizaci pomocí „NITROGEN“ hadic. Po celou dobu hasebních prací se prováděly odběry vzorků ovzduší, které vyhodnocovali specialisté „Oddělení speciální záchranářské techniky“ HBZS Ostrava. Celkem bylo analyzováno 90 vzorků, včetně vyšších uhlovodíků a vodíku. Porub byl výbuchuvzdorně uzavřen na hrázích H-1 a H-2 v I. směně dne 15. 11. 2017.
Kromě výjezdové činnosti se podílel stálý záchranářský sbor i na další zásahové a asanační činnosti: Záchranáři – lezci provedli ve sledovaném období fotodokumentaci stavu dvou zásobníků uhlí (funkční zásobník, zásobník č. 3) na DZ1, lokalitě ČSA. V říjnu pak lezci vyčistili od solných nálepů dva vertikální širokoprofilové větrní vrty na DZ2, lokalitě Sever. V laboratoři a zkušebně dýchací a záchranářské techniky jsme na plynovém chromatografu prováděli rozbory vzorků ovzduší. Byl proveden kamerový průzkum starých vrtů na jámě Koblov. Na přelomu měsíců října a listopadu proběhl už čtvrtý kurz nováčků- záchranářů, který úspěšně dokončilo 15 nových báňských záchranářů, letos celkem 53.
Foto archiv HBZS (praktické cvičení nováčků při hašení ohně ve cvičné štole VVUÚ)
Všichni záchranáři, technici, lékaři a velitelé stálého záchranného sboru HBZS absolvovali, nad rámec běžného výcviku, cvičení v dýmnici s nasazeným sebezáchranným přístrojem OXY K 50S. Na simulátoru dýchání (umělé plíce) byla ověřována funkčnost sebezáchranných přístrojů OXY K 50S v souladu s evropskými standardy v režimu 35 l/min. Umělé plíce s označením AL 92-CM/2NL v podstatě nahrazují člověka při testování jakéhokoliv dýchacího přístroje. Při „dýchání“ se pak sledují vybrané parametry, jako je obsah oxidu uhličitého v nádechu, teplota vdechovaných vzdušin, dechové odpory, obsah vyvíjeného kyslíku v okruhu přístroje apod. Sebezáchranné přístroje, které jsou v našich dolech 7 let nasazeny, vyhověly všem sledovaným parametrům. Pro Green Gas jsme na Dole Silesia v polských Czechowicích – Dědicích provedli monitoring širokoprofilového vrtu o délce 165 m, průměru 1219 mm – větrní spojení mezi 1. a 4. patrem. Cílem bylo ověřit skutečný stav vrtného nářadí ve vrtu po havárii při vrtán
Autoři: Ing. Jaroslav Provázek, Jaroslav Španihel