V období 1. 1. 2017 až 15. 9. 2017 bylo v rámci pohotovostní služby vyhlášeno celkem 147 poplachů. Lékařský výjezd vyjížděl k úrazům a náhlým onemocněním celkem 131krát.
Důlní výjezd zasahoval 27. 6. 2017, kdy v čase 21.16 jsme byli požádáni stálou inspekční službou Dolu Karviná o důlní a lékařský výjezd k prudkému nárůstu CO v oblasti porubu č. 14 793. Po provedení prvotního průzkumu byly zjištěny husté kouře s nulovou viditelností na výdušné straně porubu. Vedoucí likvidace havárie rozhodl o uzavření oblasti výbuchuvzdornými hrázemi. O síle požáru svědčí mimo jiné i vysoké koncentrace oxidu uhelnatého v celkovém výdušném proudu (ve výdušné jámě), kde se koncentrace CO pohybovaly nad 1000 ppm.
Dne 29. 7. 2017 v 18.00 požádala inspekční služba Dolu ČSM o důlní výjezd k likvidaci následků důlního otřesu v oblasti porubu 331 211. Energie otřesu byla 7,4 x 105 J. V rámci zásahu jsme provedli průzkum postižené oblasti, poskytnutí první pomoci postiženým a jejich transport na povrch k dalšímu ošetření.
9. 9. 2017 ve 3.40 žádala inspekční služba Dolu ČSM o lékařský a důlní výjezd k likvidaci mimořádné události v ražené chodbě 400 020, kde došlo v čelbě k zapálení metanovzdušné směsi a následně k důlnímu požáru. Osádka čelby a zaměstnanci z oblasti zasažené zplodinami požáru byli odvoláni. Vzhledem k tomu, že nebylo možno požár likvidovat přímým zásahem (průzkumná četa se dostala cca 70-80 m od čelby, kde se pro nulovou viditelnost a silné sálavé teplo byla nucena vrátit zpět), vedoucí likvidace havárie rozhodl o zřízení vodní zátky a zatopení místa požáru vodou.
Kromě výjezdové činnosti se podílel stálý záchranářský sbor i na další zásahové a asanační činnosti:
V areálu Arcelor Mittal provedli naši záchranáři 2x zajištění klenby Klausovy pece proti zborcení a po opravě (cca dvou týdnech) následnou demontáž tohoto zajištění.
Od 9. 8. zasahovali naši záchranáři s četami z celého revíru na likvidaci důlního požáru v porubu č. 340 812 v Dole Darkov. Vzhledem k tomu, že nebylo možno rozvinutý požár zlikvidovat přímým zásahem, se přistoupilo k prostorovému uzavření porubu výbuchuvzdornými hrázemi. Havarijní stav byl ukončen 13. 8. 2017 ve 13.00.
V měsíci srpnu a září pracovali báňští záchranáři na plenění mechanizované výztuže porubu č. 40 903 v Dole Darkov.
Záchranáři – lezci pracovali v červenci dva dny na čištění sil pro fi rmu Veolia v Olomouci.
Záchranáři – potápěči absolvovali v červnu výcvik v zatopeném břidlicovém lomu ve Svobodných Heřmanicích. Na počátku září provedli ověření hloubky a měření sypných úhlů hráze na haldovém jezeře u Dolu ČSM.
V oddělení speciální záchranářské techniky jsou průběžně prováděny rozbory vzorků ovzduší na plynovém chromatografu. Pro fi rmu Green Gas jsme metodou vypuštění a následného sledování mikrokoncentrací hexafl uoridu sírového zjišťovali průtahy větrů v 1. patře Dolu Staříč. Provádělo se rovněž plnění merkaptanových ampulí. Fotodokumentaristé se podíleli na vyšetřování mimořádných událostí.
Dne 31. 8. 2017 se v rámci spolupráce s IZS MSK stala HBZS součástí „Mezinárodního srovnávacího cvičení pořádkových jednotek policie“. Tohoto cvičení se zúčastnily 4 týmy Policie ČR (Praha, Brno, Ostrava, Ústí nad Labem) a po jednom týmu z Polska, Slovenska a Německa. Po absolvování náročné trasy ve cvičném polygonu „Dýmnice“ se účastníci cvičení shodli, že báňští záchranáři musí být tvrdí chlapi s dobrou „fyzičkou“. Jejich zastávka na HBZS byla jedním ze sedmi míst na třicetikilometrové trase, kde plnili náročné úkoly.
V neposlední řadě je třeba zmínit organizaci „Dne otevřených dveří HBZS 2017“, který se konal 2. 9. 2017. I přes předpokládanou nepřízeň počasí naši stanici navštívilo 300 současných a bývalých záchranářů i široká veřejnost, která se chtěla seznámit s historií i současností báňského záchranářství a používanou technikou. Však jsme se mohli předvedenou technikou pochlubit. K prohlídce byla připravena všechna výjezdová vozidla včetně zvedací plošiny Denka (zdvih až 30 m), speciálního asistenčního automobilu pro potápěče s dekompresní komorou – Mercedes Unimog a v neposlední řadě také mobilní dopravní zařízení ZH 1500 na podvozku Tatra, které je mimo jiné připraveno k případné evakuaci z velkých hloubek. Záchranáři HBZS, mimo jiné, předvedli i hašení ohně. Také na děti se nezapomnělo, mohly se projet evakuační lanovkou, kterou připravili lezci HBZS, nebo si poskládat puzzle se záchranářskou tématikou, prolézat desetimetrovou flexibilní lutnou, lézt na „nekonečném žebříku“ a v neposlední řadě si vyzkoušet jednu cvičební trasu v dýmnici. Samozřejmě na konci prohlídky byly všechny děti odměněny sladkostmi. V rámci spolupráce s IZS si všichni mohli prohlédnout monitorovací vůz PČR, používaný např. při rizikových fotbalových zápasech, a fyzickou ukázku vybavení pořádkové jednotky v akci (včetně zbraní a různých chráničů těla policisty). Největší atrakce byla k vidění na konci programu. Kynologové PČR předvedli názornou ukázku výcviku služebních psů, vyhledání a zadržení pachatele, záchranu rukojmí a paralyzování výtržníků. Odměnou pořadatelům bylo poděkování dospělých a rozzářené oči spokojených dětí.
Autor článku: Jaroslav Španihel